Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13

Temat: 159 1.8 MPI - Odgłos warkotu na wysokich biegach od strony silnika

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    15

    Domyślnie 159 1.8 MPI - Odgłos warkotu na wysokich biegach od strony silnika

    Witam wszystkich

    Mam pytanie do Was w związku z problemem który wolę skonsultować z doświadczonymi Alfistami zanim pójdę do mechanika po poradę.

    Problem może wydawać się złożony a może nawet zbyt ogólny ale postaram się w miarę skondensować temat

    Tak jak napisałem w temacie od pewnego czasu (raczej dłuższego niż krótszego) od strony silnika słyszę niezbyt głośny jednak słyszlany warkot jakby w tle.
    Dzieje się to w sytuacji gdy auto jest już trochę rozgrzane i ma już przejechane parę kilometrów w ciągu dnia - nie słyszę tego praktycznie w ogóle zanim samochód się porządnie nie rozgrzeje.
    Również jak wskazałem w temacie słyszę to dopiero od 3 biegu a najbardziej wyraźnie na 5ce(ale tak jak wspomniałem dopiero na ciepłym). Na 2 ani 1 praktycznie nic niepokojącego nie słychać. Generalnie warkot nie jest zbyt głośny ale możliwy do wychwycenia szczególnie że na początku jazdy nic nie słychać.
    Na postoju jak dodaję gazu i zwiększam obroty nie ma żadnego warkotu. Poza tym nie ma żadnych strzałów, szarpnięć ani nie równej pracy (cewka zapłonowa również nowa

    Samochód jest w gazie który zakładałem w dobrym serwisie (silnik Oplowski 140 KM spotykany m.in. w zafirach 1.8) i na którym przejechałem już około 25 tysięcy (samochód ma ogólnie przejechane ponad 200 tys KM)
    Nie zauważyłem żeby spalał olej (5w40) - połowa na bagnecie w tym momencie. Dym z wydechu też nie leci chyba że jest niska temperatura i wtedy widoczna jest para.
    Olej i filtry wymieniam regularnie co 10 tysi km. Niedawno również wymieniałem kompletny rozrząd wraz z śrubami ZFR ale bez pompy wody - ponoć dobra. Silnik pracuje bardzo równo (mimo warkotu).
    Sprzęgło też jest nowe ale tutaj muszę dodać że parę razy trochę je przypiekłem gdy zbyt szybko wrzucałem wsteczny - niestety chyba w tym modelu trzeba być bardzo delikatnym jeżeli chodzi o wsteczny bieg.

    Sorki za ten rozwlekły tekst ale może ułatwi to komuś znającemu się na rzeczy coś wychwycić
    Z góry dzięki za opinie
    Mateusz

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    Hej witam, nic innego mi nie przychodzi jak szum łożyska w którymś przednim kole, jak by to było z jedynki to raczej pasek klinowy rozciągnięty, może spróbuj nagrać film i tutaj wrzucić, jaką masz temp oleju w czasie dłuższej jazdy?

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    15

    Domyślnie

    Dzięki za sugestię bo jak o tym wspomniałeś to przypomniałem sobie że jakieś dobre kilkanaście tysięcy kilometrówka przejechałem ze zbieżnością którą odkryłem dopiero jak zobaczyłem stan opon u wulkanizatora. Lewe i prawe zjechane od wewnętrznej strony (od strony silnika jakby). Dodatkowo wtedy gdy skręcałem koła na maxa słyszałem mocne trzaski. Mogło to być spowodowane tym że permanentnie przednie lewe koło puszczało powietrze i było niedopompowane - błędy nowicjusza ehhh ...

    Myślisz że mogło mieć to wpływ na przednie koła, oś lub jak wspomniałeś na łożyska?

    Odnośnie temperatury oleju to ostatnio w sobotę (około 25 C) w trasie przy prędkości około 130 KM wskaźnik pokazywał ździebko więcej niż 120 stopni.

    Zobaczę czy da się nagrać dźwięk ale coś mi się wydaje że może nic z tego nie wyjść ...

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    możesz podnieść lekko przód i poruszać kołem czy nie ma luzów, albo niech ci to jakiś mechanik sprawdzi, łożysko na ogół wyje przy większych prędkościach , tym większa prędkość tym buczenie jest silniejsze, masz tak podobnie? czy odgłos jest cały czas taki sam wraz z zmianą prędkości

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2014
    Auto
    alfa 159 1.8
    Postów
    25

    Domyślnie

    Mam to samo, to odgłos pochodzący od skrzyni biegów.

  6. #6
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    Cytat Napisał waski82 Zobacz post
    Mam to samo, to odgłos pochodzący od skrzyni biegów.
    Tak, też to może być skrzynia tam jest 5cio biegowa F17, mój kolega (Zefira 1.8 ) miał sumy se skrzyni i skończyło się na wymianie skrzyni. u niego wyglądało to tak, na początku wszystko było ok, póżniej zaczęły mu szumieć biegi, nie od wyższych ale na każdym (od 1 do 5tki) w końcu stanął z zablokowaną skrzynią, Polecam dobrze zdiagnozować ten szum bo ten silnik jest tak cichy że tam szumieć może wszystko, nawet ujowe opony

  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał maarkuss Zobacz post
    możesz podnieść lekko przód i poruszać kołem czy nie ma luzów, albo niech ci to jakiś mechanik sprawdzi, łożysko na ogół wyje przy większych prędkościach , tym większa prędkość tym buczenie jest silniejsze, masz tak podobnie? czy odgłos jest cały czas taki sam wraz z zmianą prędkości
    Jest tak jak mówisz czyli jak zwiększam prędkość (dopiero od 3ki) buczenie jest słyszalne i zwiększam prędkość robi się coraz wyraźniejszy. Jak jadę powoli na mniejszych biegach praktycznie nic nie słychać.

    Mam nadzieję że to jednak nie skrzynia bo wydaje mi się że działa dość dobrze, nie jest rozklekotana czy zbyt luźna w dodatku nigdy mi się nie zdarzyło żeby bieg wyskoczył ...

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maarkuss
    Dołączył
    06 2013
    Mieszka w
    Kraków - Glasgow
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI
    Postów
    316

    Domyślnie

    możesz zawsze (np u mnechanika,) podnieść cały przód np na lewarkach, tak żeby koła były w górze, włączyć silnik 1,2,3,4 bieg i zlokalizować szum

  9. #9
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2016
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8 MPI 2008
    Postów
    15

    Domyślnie

    Jednak spełnia się pesymistyczny wariant i coraz prawdopodobniejsze jest że to jednak skrzynia daje szumy ...

    Czy moglibyście coś doradzić w tym temacie? Czy naprawiać/ regenerować a może kupić używkę, jakie są koszty, na jak długo starcza taka naprawa, co według was najbardziej się opłaca?
    Czy koszty takiej imprezy mogą zjeść człowieka?

    Dzięki z góry

  10. #10
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2018
    Auto
    Alfa Romeo 159 1.8
    Postów
    69

    Domyślnie

    Cytat Napisał mattii Zobacz post
    Jednak spełnia się pesymistyczny wariant i coraz prawdopodobniejsze jest że to jednak skrzynia daje szumy ...

    Czy moglibyście coś doradzić w tym temacie? Czy naprawiać/ regenerować a może kupić używkę, jakie są koszty, na jak długo starcza taka naprawa, co według was najbardziej się opłaca?
    Czy koszty takiej imprezy mogą zjeść człowieka?

    Dzięki z góry
    Odgrzewam stary temat, ale mam identyczny problem. Czy to była skrzynia? Czy warto to robić czy olać aż całkiem padnie? U mnie buczenie jest głównie na 5 biegu. Naprawiać czy wymienić na regenerowaną?

Podobne wątki

  1. 156 2,5 V6 - Dziwny odgłos od strony pasażera
    Utworzone przez wojciech23 w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 21-06-2016, 21:21
  2. Terkotanie na luzie i drgania na wysokich biegach?
    Utworzone przez jersey w dziale 166
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 28-04-2016, 10:19
  3. dziwny odgłos z lewej strony!
    Utworzone przez Piasek25 w dziale 147
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 12-02-2015, 10:58
  4. odgłos tarcie z lewej strony auta
    Utworzone przez Danek w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 05-12-2013, 10:40
  5. Marchewa na wysokich biegach
    Utworzone przez Stanley w dziale 166
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 13-09-2010, 12:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory