Strona 4 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 42

Temat: Ząbkowanie tylnych opon od wewnętrznej strony

  1. #31
    Użytkownik Świeżak Avatar damson93
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Strzyżów
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    78

    Domyślnie

    [MENTION=79803]zozol[/MENTION]
    Julka ma z tyłu wielowahacz i jak najbardziej jest możliwość regulacji pochylenia koła i zbieżności. Sam to robiłem zaraz po zakupie, bo z tyłu był za duży negatyw, podobno w Giuliettach to normalne, że z czasem negatyw na tylnej osi pogłębia się. Fabrycznie ma mieć chyba nieco ponad 1 stopień, a było ponad 2.

  2. #32
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Peugeot 307,Alfa 147 1.9 JTD, Alfa Giulietta 1.4 TB 120 km
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał damson93 Zobacz post
    [MENTION=79803]zozol[/MENTION]
    Julka ma z tyłu wielowahacz i jak najbardziej jest możliwość regulacji pochylenia koła i zbieżności. Sam to robiłem zaraz po zakupie, bo z tyłu był za duży negatyw, podobno w Giuliettach to normalne, że z czasem negatyw na tylnej osi pogłębia się. Fabrycznie ma mieć chyba nieco ponad 1 stopień, a było ponad 2.
    Czytając ten post wręcz " zastrzygłem uszami" bo w końcu odezwał się ktoś kto ma wiedzę praktyczną.Bo zasadniczo sam serwisuję domowe auta i chociaż przy Julce robiłem już wiele rzeczy (rozrząd,skrzynia, sprzęgło,dwumasa ,łożyska kół,przeguby etc.) ale to wszystko na przodzie.Nie mam kanału i jakoś przy tyle nie było potrzeby majstrować.Dlatego jeszcze się dokładnie nie przygladałem konstrukcji tylnego zawieszenia A bazuję tylko na wiedzy choćby z tego forum gdzie piszą że to auto nie ma mozliwosci regulacji pochylenia koła.Dlatego teraz zapytam kolegę ,jak to wyglada w praktyce.Czy są jakieś np. śruby mimośrodowe,czy daje się jakies podkładki i w którym miejscu jest ta regulacja?Wiadomo że to się robi raczej na przyrzadach na diagnostyce ale jak dzwoniłem do diagnosty to powiedział że dopiero będzie "badał" czy jest możliwość regulacji.Negatyw jest mocny i szkoda nastepnych opon.A skoro kolega to robił to ardzo proszę o więcej szczegółów.Miałbym jakąś wiedzę jadąc do diagnosty.Z góry dziekuję

  3. #33
    Użytkownik Świeżak Avatar damson93
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Strzyżów
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    78

    Domyślnie

    Aż tak praktyczny to nie jestem, oddałem auto na geomatrię do warsztatu i nie mieli z tym najmniejszych problemów Z tego co widziałem to tylko popuszczali śruby i ustawiali kąt. Dostałem wydruk z geometrią przed i po. Widać było, że koła były równo pochylone, ale za bardzo względem serii. A warsztat w którym to robiłem sporo serwisuje Alf i stwierdzili, że w Julkach ten nadmierny negatyw to norma po jakimś czasie

  4. #34
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Peugeot 307,Alfa 147 1.9 JTD, Alfa Giulietta 1.4 TB 120 km
    Postów
    33

    Domyślnie

    Ok dzięki.Miałem jeszcze chęć zapytać gdzie jest ten warsztat od Alf (bo też jestem z Podkarpacia tylko z samej góry) ale w sumie to dziś te rzeczy się robi gdziekolwiek.Zadzwoniłem do jednego z jakby lepszych (w/g opinii )w okolicy warsztatu i gosc potwierdził że jest pełna regulacja na tyle.I że robił to niedawno w jakiejś Julce.A że ma kolejkę jak u lekarza to zrobi to za tydzień i że ma to kosztować 200 zł.Wiec nie będę już dociekał co i gdzie się przestawia,podpatrzę go przy robocie.Dodam jeszcze że inny diagnosta jak usłyszał że zawieszenie jest obnizone na sprężynach to absolutnie nie chciał się podjąć regulacji.Twierdził że w takim przypadku zmienia się cała charakterystyka zawieszenia i on nie chce za to brać odpowiedzialności .Ten drugi nie miał z tym problemu i niczym Adam mechanik (dla wtajemniczonych) "robi wszystko co tam idzie".
    Ostatnio edytowane przez zozol ; 10-01-2023 o 06:18

  5. #35
    Użytkownik Świeżak Avatar damson93
    Dołączył
    02 2016
    Mieszka w
    Strzyżów
    Auto
    Giulietta 1.4 MA
    Postów
    78

    Domyślnie

    [MENTION=79803]zozol[/MENTION]
    Geometrię ustawiałem w Aparo w Rzeszowie. Ale tak jak napisałeś, to jest raczej na tyle powszechna rzecz, że w każdym ogarniętym warsztacie powinni to zrobić dobrze

  6. #36
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Peugeot 307,Alfa 147 1.9 JTD, Alfa Giulietta 1.4 TB 120 km
    Postów
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał damson93 Zobacz post
    [MENTION=79803]zozol[/MENTION]
    Geometrię ustawiałem w Aparo w Rzeszowie. Ale tak jak napisałeś, to jest raczej na tyle powszechna rzecz, że w każdym ogarniętym warsztacie powinni to zrobić dobrze
    A to dobrze wiedzieć bo gdyby jednak w okolicy nie dali rady to pojedziemy tam.To raptem 60 km od nas a Julka często bywa w Rzeszowie bo syn jeździ prawie co piątek na zloty Alf i włoszczyzny.

  7. #37
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    08 2018
    Auto
    Peugeot 307,Alfa 147 1.9 JTD, Alfa Giulietta 1.4 TB 120 km
    Postów
    33

    Domyślnie

    No i już po zabiegu ustawiania zbieżnosci/pełnej geometrii zawieszenia.Zrobione to na urządzeniach 3d co by to nie znaczyło.Zeszło z tym prawie godzinę ,oczywiscie pomiary i regulacje poprzedzone pełnym badaniem diagnostycznym na obecność ewentualnych luzów zuzytych elementów itd..W praktyce okazało się że na przodzie nie ma regulacji kąta pochylenia kół,tylko zbieżność.Za to na tyle jest pełna regulacja a że wszystko było poprzestawiane więc gość poustawiał co się dało i negatatyw jest mniejszy ale jest, choć w granicach nominalnych wymiarów.Na koniec wydruk z parametrami.Zobaczymy jak to wpłynie na opony.Koszt zabiegu 180 zł gdyby kogoś interesowało.
    Ostatnio edytowane przez zozol ; 17-01-2023 o 15:49

  8. #38
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    96

    Domyślnie

    Najlepszy sposób na ząbkowanie to zamiana kół stronami. Zwykle robi się to co wymianę, ale jak ktoś jeździ bardzo dużo to można co 10 tyś. Jak się coś wyząbkuje to zmiana kierunku obrotu koła zniweluje ten efekt. Gorzej z zimowymi bo są kierunkowe, ale letnie można sobie zamieniać nawet samemu, po prostu przekładając koła stronami.

  9. #39
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    10 2017
    Mieszka w
    Przasnysz
    Auto
    Giulietta 1.4 TB 120 Distinctive 2015 Fiat Punto Evo 1.4 77 2010
    Postów
    576

    Domyślnie

    Szybsza jazda w zakrętach też nieco zapobiega ząbkowaniu. Najgorzej jest, jak się głównie jeździ po autostradowych prostych.

  10. #40
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2016
    Auto
    147 1.9JTD 150KM 2005r
    Postów
    79

    Domyślnie

    Tak uwaga. Kół nie powinno się zamieniać stronami. Jak już to tylko przód z tyłem.

Podobne wątki

  1. Zjadanie opon tylnych od środka
    Utworzone przez ksawery166 w dziale 166
    Odpowiedzi: 48
    Ostatni post / autor: 28-08-2013, 17:04
  2. Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 24-03-2013, 15:47
  3. [166] zżeranie opon od wewnętrznej strony
    Utworzone przez 123ravo123 w dziale 166
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 09-10-2012, 18:18
  4. [159] Ząbkowanie opon - zauważyliście u siebie?
    Utworzone przez Kamilhex w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 04-10-2012, 21:52
  5. [155] Zdzieranie opon przednich od strony wewnętrznej
    Utworzone przez Dziaru w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 06-09-2009, 13:39

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory