Strona 4 z 6 PierwszyPierwszy 123456 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 31 do 40 z 53

Temat: Brak przernich świateł przeciwmgłowych, lewej pozycji i lewego kierunku

  1. #31
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,568

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Mylisz światła "pozycyjne", które w 159 włącza się oddzielnym klawiszem, bez kluczyka w stacyjce, ze światłami "mijania", bo to właśnie światła mijania muszą być włączone, żeby można było włączyć przeciwmgłowe, ponieważ taki jest wymóg prawny, a co za tym idzie, ten wymóg jest nałożony na producentów samochodów - skoro kolega pisze, że działały i nagle przestały, to zakładam, że to wie.
    Bzdura.
    Nie ma takiego przepisu.

    Światła przeciwmgłowe przednie muszą się włączać po włączeniu świateł pozycyjnych (o ile nie realizują też innych funkcji).

    Par. 13 pkt 2 ust. 1 i załącznik nr 6:

    Przeciwmgłowe przednie:
    1) powinno być włączane i wyłączane niezależnie od świateł drogowych i świateł mijania,
    2) włączenie świateł nie jest możliwe, jeśli nie są włączone światła pozycyjne.

    ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY 1 z dnia 31 grudnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 14-05-2023 o 09:24

  2. #32
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,568

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Nie ma takiego wymogu prawnego, żeby światła do jazdy dziennej uruchamiały się automatycznie, jest to jedynie ułatwienie dla kierowcy, natomiast jest taki wymóg prawny, żeby światła przeciwmgłowe, świeciły/były używane wyłącznie ze światłami mijania - gdybyś jechał na włączonych światłach pozycyjnych + przeciwmgłowe, to popełniłbyś wykroczenie, albo inaczej - gdybyś miał włączone światła przecimgłowe, oczywiście spełniając warunki ich używania, pod względem warunków widoczności, nie mając jednocześnie włącznych świateł mijania, to popełniałbyś wykroczenie.
    Kolejne bzdury...

    Art. 30 PoRD
    Kierujący pojazdem jest obowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami, a
    ponadto:
    1) kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany:
    a) włączyć światła mijania LUB przeciwmgłowe przednie albo oba te światła
    jednocześnie.

    Przepisy mówią jasno - światła mijania LUB przeciwmgłowe przednie.

    Co do DRL to kolejne bzdury...
    Rozporządzenie Ministra Infrastruktury (to samo co w poprzednim poście)
    Załącznik 6, par. 2 pkt 18 w tabeli:
    Światła do jazdy dziennej:
    1)powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włącza- jące lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika,
    2) mogą być włączone gdy - automatyczna skrzynia biegów jest w pozycji P - hamulec postojowy jest uruchomiony - przed ruszeniem pojazdu po raz pierwszy po każdym ręcznym uruchomieniu urządzenia zapłonowego,
    3) mogą być wyłączone ręcznie, gdy prędkość pojazdu nie przekracza 10 km/h pod warunkiem automatycznego włączenia po przekroczeniu prędkości 10 km/h lub gdy pojazd przejechał odległość większą niż 100 m i światła pozostają włączone do czasu ich ponownego rozmyślnego wyłączenia,
    4) powinny wyłączać się automatycznie, gdy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu uniemożliwiającym pracę silnika po włączeniu przednich świateł mijania, drogowych lub przeciwmgłowych, z wyjątkiem sytuacji, gdy światła te wykorzystywane są do wysyłania przerywanych sygnałów świetlnych w krótkich odstępach czasu.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  3. #33
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    705

    Domyślnie

    [MENTION=25058]FXX[/MENTION], odpowiem, jak będę miał dostęp do kompa, bo cytowanie na smartfonie jest bardzo niewygodne, ale mam do Ciebie, na teraz dwa pytania:

    1. Czy w polskim ustawodawstwie, dotyczącym ruchu drogowego i wyposażenua pojazdów istnieje pojęcie "świateł parkingowych"?
    2. Czy według Ciebie, światła pozycyjne służą do określania pozycji jadącego samochodu?

    Gdybyś był tak miły, to będę wdzięczny

  4. #34
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,568

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    [MENTION=25058]FXX[/MENTION], odpowiem, jak będę miał dostęp do kompa, bo cytowanie na smartfonie jest bardzo niewygodne, ale mam do Ciebie, na teraz dwa pytania:

    1. Czy w polskim ustawodawstwie, dotyczącym ruchu drogowego i wyposażenua pojazdów istnieje pojęcie "świateł parkingowych"?
    2. Czy według Ciebie, światła pozycyjne służą do określania pozycji jadącego samochodu?

    Gdybyś był tak miły, to będę wdzięczny
    Nie, nie będę tak miły, bo nigdzie nie wspominałem o światłach parkingowych

    Musisz zmienić adresata pytania albo sam sobie na nie odpowiedzieć.

    Natomiast co do świateł pozycyjnych, to art. 50 i 52 PoRD chyba dość jasno określają zastosowanie tego rodzaju oświetlenia.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 14-05-2023 o 10:35

  5. #35
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    05 2020
    Auto
    AR 159 SW, Honda Prelude 4gen
    Postów
    320

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    P. S.
    "Pozycyjnymi", nie "postojówkami", bo to zupełnie inny rodzaj oświetlenia, które miała np. Wołga oraz mają VW
    Jaka jest różnica między tymi światłami?



    "Ważniejsza od celu podróży jest radość z podróżowania" - Soichiro Honda

  6. #36
    Użytkownik Świeżak Avatar maurize
    Dołączył
    10 2021
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR Brera 2.4 JTDm
    Postów
    167

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    [MENTION=25058]FXX[/MENTION],
    1. Czy w polskim ustawodawstwie, dotyczącym ruchu drogowego i wyposażenua pojazdów istnieje pojęcie "świateł parkingowych"?
    2. Czy według Ciebie, światła pozycyjne służą do określania pozycji jadącego samochodu?
    Uczepiłeś się literówek, co za różnica czy światła "parkingowe" czy "parkowania". To nie świadczy dobrze o twojej kulturze użytkowania forum.

    Czytaj cytat: "Światła pozycyjne są obowiązkowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Funkcją tych świateł jest przede wszystkim określanie pozycji pojazdu....."

    https://www.auto-swiat.pl/porady/pra...efined&utm_v=2

    Zostałeś merytorycznie wyjaśniony przeze mnie i kolegę [MENTION=25058]FXX[/MENTION] na temat obsługi świateł i przepisów prawnych.
    Nie znasz instrukcji, nie wiesz gdzie sią załącza konkretne światła, nie znasz prawa, za to wiesz, że ileśdziesiąt lat temu coś tam robiłeś w Zastawie i diagnosta z czasów PRL coś tam mówił.

    Dalej brniesz w swoje głupoty i wychodzisz na debila.

  7. #37
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    705

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Nie, nie będę tak miły, bo nigdzie nie wspominałem o światłach parkingowych

    Musisz zmienić adresata pytania albo sam sobie na nie odpowiedzieć.
    No w sumie masz rację, zapomniałem, że nie posiadłeś cechy posiadania własnego zdania, a swoje uwagi zgłaszasz tylko w stosunku do moich wpisów, bo przecież to ja je pisałem, a nie Ty, zatem ograniczasz się do komentowania moich wpisów, ale spoko, jestem na to przygotowany, chciałem się tylko upewnić


    Światła pozycyjne, to są światła z przodu i z tyłu z obu stron samochodu, natomiast postojowe są z jego jednej strony, w zależności od tego z której strony drogi stoi samochód, bo oświetlana jest strona bliższa osi jezdni - np. w Wołdze i Czajce, na słupku "b" było dodatkow światło, a w VW, jak włączysz kierunek i wyłączysz zapłon, to świeci ci ta strona, na którą jest przesunięta manetka kierunkowskazu - światła postojowe nie są obowiązkowe, ale jeśli są, to mogą być stosowane jako zamiennik świateł pozycyjnych, bo są, po prostu oszczędniejsze - niektórzy kierowcy, jak widać po wpisach na forum, nawet nie potrafią uruchonić świateł pozycyjnych, używając w tym celu, wbrew przepisom, świateł awaryjnych w nocy np. stając na poboczu żeby odpocząc lub "iść na stronę", bo właśnie w takich przypadkach powinno się używać świateł pozycyjnych lub postojowych, jeśli takowe są, z tym, że, o ile dobrze pamiątam, ale mogę się mylić, żeby użyć świateł postojowych, pojazd musi jedną stroną stać na poboczu, a oświetlona musi być strona od jezdni.

    Zapomniałeś tego, co najważniejsze, czyli, że tę pozycję mają pokazywać w czasie postoju, a zatem, co zrozumialby nawet bezmózg, musiałbyś pozostawiać kluczyk w stacyjce - koledze FXX odpowiem jak tylko będę miał dostęp do kompa, bo jest tam kilka bzdur, przeinaczeń i niezrozumienia przepisów, ale muszę to zrobić odnosząc sie do konkretnych odwołań.

    W kwestii pozostawiania kluczyka w stacyjce, nie wiem czy jest przepis nakazujący jego wyjęcie ze stacyjki kiedy kierowcy nie ma w pobliżu, ale była dosyć głośna sprawa, kiedy dziecko uruchomiło samochód, którym kogoś przejechało i skazany został kierowca, który pozostawił kluczyk w stacyjce.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 14-05-2023 o 11:09

  8. #38
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    04 2023
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTDm 150 KM
    Postów
    16

    Domyślnie

    Światła postojowe mogą być z obu stron jednocześnie i tak jest w Alfie 159 po naciśnięciu przycisku. Prawo dopuszcza używanie świateł postojowych jedynie od strony jezdni dla pojazdów i zespołów pojazdów o długości nie przekraczającej 6 m.

    Dz.U.2022.988 t.j.
    Art. 52. [Używanie świateł pozycyjnych i szperacza]
    1. Kierujący pojazdem silnikowym lub szynowym, w warunkach niedostatecznej widoczności, podczas zatrzymania niewynikającego z warunków ruchu lub przepisów ruchu drogowego oraz podczas postoju, jest obowiązany używać świateł pozycyjnych przednich i tylnych lub świateł postojowych. W pojeździe niezłączonym z przyczepą oraz w zespole pojazdów o długości nieprzekraczającej 6 m dopuszcza się włączenie świateł postojowych jedynie od strony środka jezdni.

  9. #39
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,568

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    No w sumie masz rację, zapomniałem, że nie posiadłeś cechy posiadania własnego zdania, a swoje uwagi zgłaszasz tylko w stosunku do moich wpisów, bo przecież to ja je pisałem, a nie Ty, zatem ograniczasz się do komentowania moich wpisów, ale spoko, jestem na to przygotowany, chciałem się tylko upewnić
    Pytałeś o to czy jest w przepisach, a nie o moje zdanie, więc nie wiem - albo nie wiesz o co pytasz, albo jakiś problem z czytaniem ze zrozumieniem

    A odniosłem się do Twoich wpisów, bo są tam bzdury niezgodne z obowiązującymi przepisami, których to nieznajomość zarzucasz innym.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  10. #40
    Użytkownik Fachowiec Avatar Cubus00
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Międzychód
    Auto
    byla Alfa Romeo 156 2.0 TS 1999 jest 159 2,4
    Postów
    2,577

    Domyślnie

    znasz swoje auto , watpie , u mnie np. bez kluczyka po wcisnieciu przycisku z literka ''p'' pali sie swiatełko a po wybraniu kierunkiem strony i tu Cie zaskocze pali sie równiez wybrana strona

Podobne wątki

  1. brak lewej tylnej pozycji pomocy!
    Utworzone przez Witboy w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 18-01-2018, 00:23
  2. Awaria świateł przeciwmgłowych i szyb przednich
    Utworzone przez Morv w dziale 156
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 20-07-2016, 20:46
  3. Kontrolka lewego kierunku cały czas świeci
    Utworzone przez Revol84 w dziale 166
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 23-03-2015, 10:12

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory