Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5

Temat: Alfa Romeo 156 1.9 JTD problem po zwarciu

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Alfa Romeo 156 Sportwagon
    Postów
    4

    Domyślnie Alfa Romeo 156 1.9 JTD problem po zwarciu

    Witam, posiadam alfę Romeo 156 1.9 JTD Sportwagon 115KM 2004 ROK.

    Po odpaleniu samochodu, włączeniu klimatyzacji doszło do zwarcia (przekaźnik klimatyzacji). Samochód momentalnie wpadł w tryb awaryjny, błędy jakie pokazuje:
    P1612 - sterowanie przekaźnika podgrzewacza filtra paliwa
    P0404 - EGR
    P0236 - Zawór overboost
    P0638 - Przepustnica modyfikacji przepływu
    P0645 - Usterka przekaźnika klimatyzatora
    P0101 - Przepływomierz

    Żadnego z błędów nie można usunąć, samochód jest w trybie awaryjnym oraz zaczął gubić prąd (po 2-3 dniach rozładowany akumulator). Sprawdzone zostały wszystkie czujniki, kostki wszystkich czujników i masy, lecz nie znalazłem żadnego lewego napięcia nigdzie. Aktualnie stawiam na spalony sterownik ECU. Czy przy spalonym sterowniku jest możliwość gubienia prądu przez samochód ? Przekaźnik klimatyzacji jest odpięty (zakup nowego).

  2. #2
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    96

    Domyślnie

    Wygląda jakby poszedł bezpiecznik, który daje napięcie na elementy od których teraz są błędy. To zasadniczo działa tak, że jak włączysz zapłon to jakiś przekaźnik (czasami sama stacyjka) podaje +12V na różne podzespoły. Natomiast sterownik silnika by te podzespoły aktywować podaje im masę (na stałe lub impulsowo, zależnie jak jest wymagane). Jeśli pójdzie bezpiecznik to wiele podzespołów traci ów zasilanie +12V, przez co ECU traci możliwość sterowania nimi lub/i odczytywania z nich danych. Najprostszy sposób to zdejmij wtyczkę z EGR, przekręć kluczyk na zapłon bądź odpal silnik i miernikiem sprawdź czy na jednym z pinów jest stałe +12V. Jak nie ma to trzeba najlepiej w elearn poszukać który bezpiecznik odpowiada za podanie tam zasilania. Dopiero jeśli będzie +12V i dalej będzie litania błędów to może być uwalony ECU.

    P1612 - sterowanie przekaźnika podgrzewacza filtra paliwa
    P0404 - EGR
    P0236 - Zawór overboost
    P0638 - Przepustnica modyfikacji przepływu
    P0645 - Usterka przekaźnika klimatyzatora
    P0101 - Przepływomierz
    Rzuciłem okiem do elearn i wszystkie te są rzeczywiście na jednym obwodzie, z wyjątkiem przekaźnika klimatyzacji.
    Zacznijmy najpierw od niego. Prąd do sterowania przekaźnikiem idzie tak: +12V -> stacyjka na zapłonie -> bezpiecznik F4 7,5A w "dodatkowej skrzynce bezpieczników" (w kabinie) -> przekaźnik J20 obok akumulatora -> do ECU (podaje masę)
    Natomiast prąd idący przez przekaźnik do elektromagnesu kompresora ma taką drogę: +12V -> bezpiecznik 80A koło aku -> przekaźnik R1 w skrzynce w kabinie -> bezpiecznik F15 15A w kabinie -> przez przekaźnik J20 -> elektromagnes klimy -> masa

    Teraz w kwestii niedziałania pozostałych urządzeń. W przypadku Alfy 156 są one zasilane i sterowane bezpośrednio z komputera, ale już w Stilo z tym samym silnikiem zasilanie do nich idzie "z zewnątrz" z pominięciem komputera. Więc zakładam że tu też jest tak samo, tylko zamiast łączyć przewody na zewnątrz połączyli je wewnątrz ECU. Tzn +12V wchodzi do ECU, a następnie jest bezpośrednio podłączone do pinów wyjściowych, które zasilają ww. podzespoły. Trzeba więc sprawdzić bezpieczniki zasilające ECU:
    1. Bezpiecznik 30A koło aku opisany jako EFI
    2. Bezpiecznik F3 10A w "dodatkowej skrzynce bezpieczników" (w kabinie)
    3. Bezpiecznik F4 7,5A w "dodatkowej skrzynce bezpieczników" (w kabinie)

    Dodatkowo bezpiecznik F4 7,5A zasila (bezpośrednio) przekaźnik podgrzewacza filtra paliwa oraz sam podgrzewacz, a od nich też masz błąd. Uważam, że tutaj może być pies pogrzebany i sprawca całej sytuacji, ponieważ bezpiecznik ten bierze udział zarówno w zasilaniu przekaźnika od klimatyzacji, jak również w zasilaniu ECU i za jego pośrednictwem (lub bezpośrednio) także innych obwodów od których masz błędy. Tak więc sprawdź przede wszystkim ten bezpiecznik, po uszkodzeniu przekaźnika od klimy zapewne będzie spalony.

    Tu masz rozmieszczenie elementów z elearn: https://aftersales.fiat.com/elearnse...8v&isExaminer=
    Bezpiecznik F4 jest w skrzynce oznaczonej jako B98, zaznaczona jest też jego pozycja w niej (górny rząd, trzeci od lewej). Ma mieć wartość 7,5A (brązowy). Powodzenia
    Ostatnio edytowane przez Dale ; 11-08-2023 o 04:54

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Alfa Romeo 156 Sportwagon
    Postów
    4

    Domyślnie

    Cześć, po mierzeniu wszystkich skrzynek bezpieczników, udało mi się dojść do problemu rozładowywania akumulatora. Bezpieczniki ze zdjęcia, które wyjąłem dawały napięcie przez co pobór prądu był ciągły. Po wyjęciu tych bezpieczników akumulator ma pobór 0.71V..

    Wysłane z mojego moto g(50) przy użyciu Tapatalka

  4. #4
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2022
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    Fiat Stilo 1.9 JTD 8v 115KM
    Postów
    96

    Domyślnie

    Sprawdziłeś bezpieczniki w kabinie?

  5. #5
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    08 2023
    Auto
    Alfa Romeo 156 Sportwagon
    Postów
    4

    Domyślnie

    W pierwszej kolejności sprawdzałem wszystkie bezpieczniki w kabinie i obrażały się sprawne, później zacząłem mierzyć miernikiem każdy bezpiecznik znajdujący się w kabinie. Na 4 bezpiecznikach było napięcie. Po znalezieniu "lewego" napięcia przeszedłem do bezpieczników na akumulatorze (zdjęcie), zacząłem wyjmować bezpieczniki po kolei i obserwowałem przy którym bezpieczniku napięcie zniknie. Jak na załączonym zdjęciu, 3 bezpieczniki wyjęte i napięcie zniknęło na bezpiecznikach w kabinie, które miały lewe napięcie.

    Wysłane z mojego moto g(50) przy użyciu Tapatalka

Podobne wątki

  1. *Problem * Alfa Romeo 156 2.4 JTD 98r
    Utworzone przez koczis81 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-01-2016, 12:58
  2. [159] Po zwarciu Air Bag
    Utworzone przez enku w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-09-2015, 21:42
  3. Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 21-10-2013, 05:31
  4. Problem alfa romeo 147
    Utworzone przez qwerty1992 w dziale 147
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-01-2011, 20:21
  5. Problem z tylnymi postojowkami po zwarciu
    Utworzone przez bartimen w dziale 156
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 23-09-2010, 20:29

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory