Strona 13 z 39 PierwszyPierwszy ... 34567891011121314151617181920212223 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 121 do 130 z 382

Temat: Mocniejsze hamulce do 156v6

  1. #121
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Cytat Napisał piotriix Zobacz post
    Ta a fizyka to głupi przedmiot nie ma to jak błysnąć !!
    Hehe, kolego widzę, że uznajesz oczywistą oczywistość ale nie wiesz dla czego. Proste pytanie - jeśli tłoczki działają siłą X przez klocki na tarcze, to jaką różnicę poza szybszym nagrzewaniem się (pojemność cieplna) będziesz miał zwiększając powierzchnię tarcia?

    Jedyny jak narazie argument "fizyczny" za większą tarczą to fakt, że klocek po krańcu tarczy 330mm przebywa dłuższą drogę niż przy mniejszej tarczy podczas jednego obrotu. Pytanie jak znaczący jest to wpływ na hamowanie...

  2. #122
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar dejv667
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    zza chorej rzeki
    Auto
    Lancia Delta HPE HF
    Postów
    334

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krusz Zobacz post
    Jedyny jak narazie argument "fizyczny" za większą tarczą to fakt, że klocek po krańcu tarczy 330mm przebywa dłuższą drogę niż przy mniejszej tarczy podczas jednego obrotu. Pytanie jak znaczący jest to wpływ na hamowanie...
    Olbrzymi. Zwiększając średnicę tarczy na zwiększasz długość ramienia jakim operujesz a co za tym idzie znacząco zwiększasz skuteczność hamulca (to chyba oczywiste, prawda? "Dajcie mi dźwignię i punkt oparcia..."). Dość obrazowyd przykładem są motocykle Buell znane ze świetnych hamulców. Dodatkowo duża wentylowana tarcza to większa pojemność cieplna układu oraz większa powierzchnia oddająca ciepło - a to też nie jest bez znaczenia.

    Kolejna sprawa to pojemność cieplna układu - osobiście bym walczył o jak największą bo tak długo jak długo mamy gdzie oddać ciepło nie występuje fading.
    Naturalnie dużo zależy od tego czego oczekujemy. Dla kogoś kto potrzebuje hamulca natychmiast po ruszeniu spod domu bardzo twarde klocki niekoniecznie będą świetnym wyborem - dla kogoś kto zamierza przejechać kilka km górskich serpentym mogą się okazać jedynym lekarstwem na brak hamulca po którymś z kolei hamowaniu.

    Czy rozmiar klocka jest ważny? Fizyka mówi że nie, praktyka pokazuje że różnie z tym bywa i niejako jedno wynika z drugiego.
    Jak zwiększyć siłę która dociska klocek do tarczy bez zmiany siły z jaką naciskamy na pedał? Wystarczy zwiększyć powierzchnię roboczą tłoka. Naturalnie nie da się tego robić w nieskończoność z powodów dla każdego chyba oczywistych. Co nam pozostaje? Większa ilość tłoczków a co za tym idzie większa powierzchnia robocza a to z kolei większa siła działająca dociskająca klocek do tarczy. Naturalnie większa ilość tłoczków to konieczność stosowania większych klocków. Generuje to też inne zalety - duży klocek odbiera ciepło większą powierzchnią a co za tym idzie zjawisko przegrzania hamulca pojawia się później.
    Wady? Kilka. Przy bardzo dużym klocku może się pod nim wytworzyć poduszka z gazów. Problem rozwiązują wiercone tarcze. Do tego większa masa hamulców i wyższe koszty utrzymania.

    Innymi słowy chociaż to tylko kwestia tarcia i fizyka na podstawie szkoły podstawowej to jednak układy hamulcowe projektują ludzie mający wykształcenie trochę wyższe niż podstawowe. Problem jest trochę bardziej złożony niż może się wydawać. Ociera się też o inne aspekty budowy samochodu.
    Nawet największy hamulec nie pomoże gdy auto ma kiepskie opony, zużyte amortyzatory i kiepskie przewody hamulcowe (przewód puchnie!). Dużo osób lekceważy tak ważny aspekt jak dobrej jakości, regularnie wymieniany płyn hamulcowy (uwaga, im wyższa temp wrzenia tym wyższa higroskopijność a co za tym idzie konieczność częstszych wymian), porządne przewody hamulcowe czy sprawny korektor siły hamowania.


    "... I guess it's just the way I'm wired."
    Ostatnio edytowane przez dejv667 ; 11-09-2012 o 02:20

  3. #123
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejv667 Zobacz post
    Dość obrazowyd przykładem są motocykle Buell znane ze świetnych hamulców.
    A z ciekawości, co w nich takiego swietnego?

  4. #124
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar dejv667
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    zza chorej rzeki
    Auto
    Lancia Delta HPE HF
    Postów
    334

    Domyślnie

    Jak będziesz miał okazję to sam się przekonaj.

    Ciekawostka: rekord w jeździe na przednim kole został ustanowiony właśnie na Buellu

    "... I guess it's just the way I'm wired."

  5. #125
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    05 2012
    Auto
    brak
    Postów
    1,301

    Domyślnie

    Podpytam kolegę, ma Buella i się jego zapytam, czy faktycznie jego hamulce są lepsze od innych. Aczkolwiek różnicy w porównaniu do innych nie zauważyłem - ale może słabo patrzyłem..

  6. #126
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    03 2008
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    BMW E61 545i żony, E61 530xD do orania pola :)
    Postów
    3,191

    Domyślnie

    Pomierzyłem zestaw w mojej 156 3.0, tarcza 310mm ze 166 zacisk duże Brembo ze 166, odległość od płaszczyzny tarczy do wewnętrznej strony felgi aby go zmieścić w 16cali musi być nie mniej niż 65mm lub inaczej mierzone 45mm od płaszczyzny tarczy hamulcowej na piaście. Przy zestawie 330mm plus duże Brembo trzeba o jakieś 2-3mm więcej luzu, 310mm w felgę 16 cali wchodzi, ciężko z ciężarkami ale wchodzi, 330mm nie wejdzie w 16tke.
    10.2008-16.11.2012r. 156 3,0 V6 24V Q2 278KM@312Nm - pozostały piękne wspomnienia

    Porting głowic, budowa silników do motorsportu, budowa układów wydechowych, kolektorów ssących ITB, indywidualnych części do motorsportu

    Zapraszam => https://www.facebook.com/Ku%C5%9Bmie...37265/?fref=ts

  7. #127
    Administrator Quadrifoglio Verde Avatar Piotriix
    Dołączył
    10 2005
    Mieszka w
    PL
    Auto
    Alfa psuje się w dniu zakupu i ten stan trwa aż do dnia sprzedaży.
    Postów
    7,472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Krusz Zobacz post
    Hehe, kolego widzę, że uznajesz oczywistą oczywistość ale nie wiesz dla czego.
    To utnij połowę klocków, zrób test hamowania i napisz czy nie ma to znaczenia.
    Kto chce szuka sposobu,
    kto nie chce szuka powodu.
    155 V6 LPG-163 KM-była
    156 V6 LPG-190 KM-była
    147 2.0TS 150 KM Selespeed LPG.-była
    166 2.0 V6 TB -215 KM- LPG-była
    Giulietta 1.4 TB -207KM -LPG -jest

    Lancia Delta 1.8 TBI 283KM -jest

  8. #128
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar Camey
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    Alfa 156 V6
    Postów
    494

    Domyślnie

    Powolo zabieram się za kompletowanie zestawu do montażu systemu Brembo w miejsce standardowego hebla w 156v6 tylko, że nurtuje mnie pewien problem. W moim przypadku w grę wchodzą tylko tarcze o średnicy 305mm lub 310mm bo w zimie nie uśmiecha mi sie jeżdzić na 17" co jest koniecznie przy tarczach 330mm. W zacisk Brembo z Alfy 166 wejdą wszystkie z tych tarcz (305mm ,310mm, 330mm) i grubości 28mm. Z tego co się doszukałem:

    - tarcze 305mm : dostępne są do modeli 147GTA, 156GTA, GTV v6, Spider v6. Otwór centrujący - 59mm, mocowanie 5x98, grubość 28mm i wysokość tarczy 44mm
    - tarcze 305mm : dostępne są do modeli 159 i Brera w słabszych wersjach silnikowych. Otwór centrujący - 70mm, mocowanie 5x110, grubość 28mm i wysokość tarczy 39,7mm
    - tarcze 310mm : dodtępne są do modeli 166 v6 i 2.4 jtd. Otwór centrujący - 59mm, mocowanie 5x108, grubość 28mm

    Doszedłem do tego, że montaż 305tek z GTV/GTA jest najmniej problematyczny ponieważ zarówno OC jak i mocowanie jest takie samo jak w normalnej AR156. Problemem natomiast jest dostępność na rynku tych tarcz (na allegro wypatrzyłem 1szt). W przypadku dwóch pozostałych tarcz te parametry są troche różne bo biorąc 305tki ze AR159 należałoby rozwiercić trochę mocowanie 110>98 no i zastosować jakiś pierścień centrujący 59>70 więc druciarstwo na całego. Tarcze 310mm z AR166 również trzeba rozwiercić z 108>98. Na forum wypatrzyłem to, że najpopularniejszy jest montaż tarcz 310mm jednak to rozwiercanie ich mocowania nie dale mi spokoju. Niby rozwierca się je do środka jednak obawy pozostają. Jak to się u was sprawuje ?? Jeszcze pytanie odnośnie wysokości w.w. tarcz. Czy zastosowanie odpowiednio dobranego adaptera rozwiązuje sprawę i wszystko się zmieści?? Z tego co oglądałem u siebie nie powinno być z tym problemu ale wolę zapytać. Jak coś pokiełbasiłem to mnie naprostujcie.

  9. #129
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Doszedłem do tego, że montaż 305tek z GTV/GTA jest najmniej problematyczny ponieważ zarówno OC jak i mocowanie jest takie samo jak w normalnej AR156. Problemem natomiast jest dostępność na rynku tych tarcz (na allegro wypatrzyłem 1szt). W przypadku dwóch pozostałych tarcz te parametry są troche różne bo biorąc 305tki ze AR159 należałoby rozwiercić trochę mocowanie 110>98 no i zastosować jakiś pierścień centrujący 59>70 więc druciarstwo na całego. Tarcze 310mm z AR166 również trzeba rozwiercić z 108>98. Na forum wypatrzyłem to, że najpopularniejszy jest montaż tarcz 310mm jednak to rozwiercanie ich mocowania nie dale mi spokoju. Niby rozwierca się je do środka jednak obawy pozostają. Jak to się u was sprawuje ?? Jeszcze pytanie odnośnie wysokości w.w. tarcz. Czy zastosowanie odpowiednio dobranego adaptera rozwiązuje sprawę i wszystko się zmieści?? Z tego co oglądałem u siebie nie powinno być z tym problemu ale wolę zapytać. Jak coś pokiełbasiłem to mnie naprostujcie.
    Więcej i taniej nie znajdziesz. Cena tarczy 305/310mm wacha się w ok 230zł za sztukę. Do wyboru normalne tarcze Brembo/ ATE lub np. EBC lub ATE z serii performance gdzie ceny zaczynają się od około 400zł za tarczę.
    Kombinowanie z tarczami od 166 czy 159 jest conajmniej bezsensowne i nie wiem kto by Ci sie tego podjął. Dla mnie conajmniej głupi pomysł.
    Na forum najpopularniej montuje się nie 310 a właśnie 330mm. Z jednego powodu jak juz to robić to raz i porządnie, a nie później żałować. Wielu użytkowników alf GTA po konwersji z 305 na 330mm mówiło, że różnica jest znaczna w sile i skuteczności hamowania.
    Oczywiście zacisku Brembo od 166, czy od Alf GTA nie zamontujesz odrazu do swojej zwrotnicy. Potrzebujesz specjalnie dorabianego adaptera.
    Pozdrawiam

  10. #130
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar semri
    Dołączył
    12 2011
    Mieszka w
    Bydgoszczy
    Auto
    166 3.2 V6 Ti
    Postów
    948

    Domyślnie

    Czy zwrotnice z 166 da się zamontować do 156, czy robić to na swojej z adapterem?
    Alfa Romeo 166 V6 3.2 Ti
    Alfa Romeo 166 2.4 JTDm 20V
    Alfa Romeo 156 SW 2.4 JTDm 20V 228KM 460Nm - wspomnienie

Podobne wątki

  1. [159] Mocniejsze sprzęgło
    Utworzone przez PAKA w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 07-10-2015, 08:53
  2. Dolot do 156v6
    Utworzone przez SEJBR w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 28-12-2011, 23:58

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory