Strona 19 z 119 PierwszyPierwszy ... 9101112131415161718192021222324252627282969 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 181 do 190 z 1186

Temat: Raport spalania

  1. #181
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    No jak? Downsizing jest do dupy - co jasno widać po wynikach.
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  2. #182
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Progression Alfa Rosso + 17"SS
    Postów
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Co użytkownik to inne spalanie w Giulietcie ....Jest to naturalne, gdyż każdy ma inny styl jazdy i różne warunki drogowe. Ostatnio testowałem Fiata Sedicii i wpadłem na pomysł żeby sprawdzić jak ma się jego spalanie do spalania Alfy w różnych warunkach

    Starałem się przyłożyć do tematu także testy robiłem w kilku wariantach:
    1. w mieście na trasie 15 km, starałem się nią zróżnicować, czyli ok 35% główna arteria Płocka 3 pasmowa ze światłami, 50 % kręcenie się po uliczkach jednopasmowych, 15 procent to przejazdy przez osiedla ze śpiącymi policjantami.
    Na mieście zrobiłem dwa przejazdy w dwóch stylach jazdy - pierwszy "EKO", czyli dozowanie gazu z wyczuciem, zmiana biegów przy ok. 2500 obr, jazda na możliwie najwyższym biegu. Drugi przejazd w stylu "DYNAMIC" - czyli mocne traktowanie pedału, zmiana biegów przy ok 4000tys obr. trzymanie obrotów między 2500-3tys. podczas jazdy ze stałą prędkością.
    2. na trasie - pierwszy przejazd na drodze krajowej na długości 18 km z prędkościami przepisowymi czyli większość 90km/h, styl jazdy EKO, droga była chyba trochę pod górę w pewnych miejscach także pewnie można by było zejść niżej ze spalaniem na równej trasie.
    - drugi i trzeci przejazd na szybkiej i mało ruchliwej obwodnicy na długości 15 km - pierwszy z prędkością 120 km/h i czterema rozpędzeniami od zera w stylu EKO, drugi z prędkością 140 km/h i czterema startami od zera w stylu "DYNAMIC" (w sedici nie było tak łatwo rozpędzić się do tej prędkości)

    Obie trasy zrobiłem i Alfą i Sedicii na tych samych odcinkach, przy podobnym natężeniu ruchu i starając się zachować podobne style jazdy.

    Alfa miała mocnego konkurenta - Japońska konstrukcja prosto z węgier (Fiat Sedicii to nic innego jak Suzuki SX4) z oszczędnym silnikiem 1.6 litra benzynowym. Oto wyniki:

    Samochód Fiat Sedici 1.6 120 KM benzyna, 156nm przy 4400 obr., koła 16tki, szerokość 205
    Miasto Eko - 7.0 l
    Miasto Dynamic - 8.7 l
    krajowa przepisowo - 6.3 l
    obwodnica 120km/h eko - 8.6 l
    Obwodnica 140 km/h dynamic - 10.9 l

    Alfa Romeo Giulietta MA 170 KM benzyna, 230nm, 17tki 225, tryb normal
    Miasto Eko - 7.9 l (średnia prędkość 35 km/h)
    Miasto Dynamic - 10.4 l
    krajowa przepisowo - 6.3 l (śr.p. 74 km/h)
    obwodnica 120km/h eko - 8.7 l (91 km/h)
    Obwodnica 140 km/h dynamic - 11.1 l (100km/h)

    W Sedicii nie podałem średnich prędkości z trasy gdyż komputer pokładowy w tym modelu jest mega prymitywny i nie ma takiej funkcji

    Jak oceniacie wyniki?
    Idea "szczytna" ale samochody zbyt zróżnicowane (aerodynamika, masa, zasilanie, zapotrzebowanie na obroty, ew. dokładność wskazań komputera) a trasy zbyt krótkie i zadane warunki zbyt mało unormowane (choć rozumiem chęć ich urealnienia względem oficjalnych "laboratoryjnych"), żeby wyniki były porównywalne.
    Jakby chcieć zrobić takie porównanie, trzeba by wziąć dwa auta i dwóch kierowców i w połowie testu zamienić się na auta (żeby zniwelować ew. różnice w stylach jazdy), jechać razem, unikać korzystania z tuneli aerodynamicznych a wcześniej ustalić ew. przekłamania każdego z komputerów pokładowych. Też daleko od ideału ale już wpływ paru innych czynników niż wóz zostaje ograniczony. W ten sposób ustaliłem, że przy ecodrivingu miejskim i pozamiejskim Giulietta MA jest porównywalna z Scirocco TSI 160, przy normalnej jeździe pozamiejskiej potrzebuje ok. litr więcej a przy szybkiej autostradowej ok. 1-1,5l mniej. Ciekawie byłoby to rozszerzyć na miasto oraz dynamiczną jazdę pozamiejską.
    Ciekawy byłyby też test efektywności downsizingu, czyli np. porównanie ze 147 2.0 albo BMW1 2.0 170, albo sensowności koncepcji turbobeznyny vs turbodiesla (np. z Giuliettą 2.0JTDM).

    ---------- Post added at 23:49 ---------- Previous post was at 23:43 ----------

    Cytat Napisał radosuaf Zobacz post
    No jak? Downsizing jest do dupy - co jasno widać po wynikach.
    Nie przeczę ale na podstawie tego akurat porównania bym tak nie wnioskował. Silnik w Alfie jest niewiele mniejszy za to dużo mocniejszy, zapewnia dużo lepsze osiągi (więc downsizing jest tutaj z co najmniej 2.0 jeśli nie 2.5V6 a nie z 1.6) a samo auto cięższe.

  3. #183
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar radosuaf
    Dołączył
    03 2010
    Mieszka w
    Poznan, Poland, Poland
    Auto
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM MY21
    Postów
    8,304

    Domyślnie

    Trzeba by raczej porównać z jakimś nowoczesnym wolnossakiem (pewnie japońskim, bo Europa się już w to nie bawi), bo jednak TS i Busso to dość stare konstrukcje.
    Alfa Romeo Giulia Business 200 KM 2021
    Peugeot 308 SW 1.2 130 KM 2019

    Były: Renault Clio I 1.2, Peugeot 307 SW 1.6 110 KM, AR 147 1.6 TS 105 KM, Giulietta 1.4 MA 170 KM, Giulietta 1.4 MA 150 KM, Alfa Romeo 75 2.0 TS

  4. #184
    Użytkownik Znawca Avatar Żuczek
    Dołączył
    04 2010
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Alfa Romeo Giulietta MA170 KM
    Postów
    1,813

    Domyślnie

    Julka napisał - Jakby chcieć zrobić takie porównanie, trzeba by wziąć dwa auta i dwóch kierowców i w połowie testu zamienić się na auta (żeby zniwelować ew. różnice w stylach jazdy), jechać razem, unikać korzystania z tuneli aerodynamicznych a wcześniej ustalić ew. przekłamania każdego z komputerów pokładowych. Też daleko od ideału ale już wpływ paru innych czynników niż wóz zostaje ograniczony.

    Mój test nie miał za zadanie dokonać pomiaru zbliżonego do katalogowych danych - chciałem tylko porownać jak dwa różne samochody będą paliły przy tych samych warunkach i tym samym stylu jazdy. Dlatego w tym przypadku jeden kierowca wystarczył a poszczególne pomiary pomimo ze nie byly robione w tym samym czasie nie powinny mieć błędów pomiarowych zasadniczo wpływających na wynik gdyż były robione w podobnych warunkach atmosferycznych i podobnym nasileniu ruchu. Początkowo test miał być zrobiony z Mito 1.4 MA 105 bez turbo ale okazało się, że nie byl dostępny.


    Co z tego testu wynikło - wg mnie główny wniosek można wyciagnąć taki - Giulietta nie lubi dynamicznej jazdy po mieście i w takim przypadku spali sporo. Pomimo tego iż Sedicii mozna uznać za ekonomiczny samochód na trasie palił podobnie jak Giulietta a do tego miał węższy profil opony. Szczególnie mnie to zaskoczyło przy duzych prędościach gdzie myślałem że turbina zrobi swoje. Nie muszę chyba tłumaczyć jak kolosalna jest różnica w osiagach przy obu samochodach i w komforcie podróżowania

    Julka napisał - W ten sposób ustaliłem, że przy ecodrivingu miejskim i pozamiejskim Giulietta MA jest porównywalna z Scirocco TSI 160, przy normalnej jeździe pozamiejskiej potrzebuje ok. litr więcej a przy szybkiej autostradowej ok. 1-1,5l mniej.

    Bardzo zaskakujące wyniki i chodzi mi nie o to, że któryś z tych samochodów mniej pali ale o to że w jeżdzie na drodze krajowej jeden pali litr mniej żeby na autostradzie spalić wiecej o 1.5 litra. Wyglada to raczej na błąd w pomiarach wynikający ze stylów jazdy różnych kierowców lub innych zmiennych czynników.
    Ostatnio edytowane przez Żuczek ; 05-12-2011 o 19:14

  5. #185
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Giulietta 1.4 MA Progression Alfa Rosso + 17"SS
    Postów
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Mój test nie miał za zadanie dokonać pomiaru zbliżonego do katalogowych danych - chciałem tylko porownać jak dwa różne samochody będą paliły przy tych samych warunkach i tym samym stylu jazdy. Dlatego w tym przypadku jeden kierowca wystarczył a poszczególne pomiary pomimo ze nie byly robione w tym samym czasie nie powinny mieć błędów pomiarowych zasadniczo wpływających na wynik gdyż były robione w podobnych warunkach atmosferycznych i podobnym nasileniu ruchu.
    Żuczek,

    Bardzo fajny i intrygujący test. Bo oczywiście kogo obchodzą wyniki w laboratoryjnych a nie mających wiele z rzeczywistością wspólnego warunkach. I co z tego, że porównywalnych dla testowanych samochodów, skoro w rzeczywistości wynik takich porównań może być zupełnie inny. Tyle, że jak zapewnić rzeczywiście porównywalne warunki w nierównoległym teście i na tak krótkim dystansie? Szczególnie w mieście. Tu jedno rozpędzanie więcej robi różnicę. Podobnie jak jeden o 30 sekund dłuższy postój. Albo chwila jazdy dłużej na niższych biegach, bo akurat nie można było pojechać szybciej. Jedno skrzyżowanie więcej przejechane bez zatrzymania. Spróbuj Giuliettą jeździć po tej samej pętli liczącej po kilkanaście kilometrów i po każdej robić odczyt z komputera i kasować licznik. Będziesz otrzymywał różnice przekraczające te podane przez Ciebie dla porównywanych aut i pewnie dopiero "telemetria" by je wyjaśniła.
    Moje podejście też wpływu wielu czynników nie wyeliminuje ale równoległe testowanie daje zbliżone warunki i tempo jazdy a zmiana kierowców niweluje wpływ stylu jazdy. Tu nie ma lepszej recepty niż wiele tysięcy kilometrów (np swoje obecne auto w porównaniu z poprzednim), uśrednienie wyników wielu pomiarów dla danego typu warunków i ustalenie ich rozrzutu. Jeśli przy większości pomiarów jedno auto jest oszczędniejsze, to można być w miarę pewnym wniosków.

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post
    Bardzo zaskakujące wyniki i chodzi mi nie o to, że któryś z tych samochodów mniej pali ale o to że w jeżdzie na drodze krajowej jeden pali litr mniej żeby na autostradzie spalić wiecej o 1.5 litra. Wyglada to raczej na błąd w pomiarach wynikający ze stylów jazdy różnych kierowców lub innych zmiennych czynników.
    Oczywiście nie jest tak, że jedno auto jest zawsze oszczędniejsze od drugiego. Najpierw skrajne przykłady. Dostawczak z niewysilonym dieslem będzie oszczędniejszy w dużych miejskich korkach od Giulietty ale przy szybkiej autostradowej jeździe role się odwrócą, bo buda zacznie mu przeszkadzać. Auto Świat publikował swego czasu test downsizingu. Porównano nieporównywalne ale wnioski były ciekawe. Roomster 1.2 TSI w powolnej jeździe pozamiejskiej był w ścisłej czołówce ale przy prędkości bodaj 180km/h był najbardziej paliwożernym samochodem. Nawet Fabia z tym samym silnikiem paliła wówczas więcej niż 8-cylindrowe niemieckie limuzyny (A6 i E klasa jeśli dobrze pamiętam), mimo mniejszej masy i powierzchni czołowej, bo Fabia zbliżała się do końca obrotomierza a te drugie były gdzieś w środku skali. Niezbyt ekonomiczna jednostka w połączeniu z długimi przełożeniami może odrabiać straty w zużyciu paliwa i zyskiwać przewagę dopiero przy szybszej jeździe. Ale i w tym przypadku (Scirocco i Giulietta) auta choć są jak najbardziej porównywalne, to tylko pozornie podobne (gabaryty, downsizing, pojemność silnika). Bo zupełnie inne koncepcje zostały tu zrealizowane. W jednym wtrysk jest pośredni, w drugim bezpośredni, w jednym rozrząd aktywny, w drugim klasyczny, w jednym jest brak przepustnicy, w jednym jest doładowanie turbiną, w drugim dodatkowo kompresorem. Te różnice w technologiach w sumie uzasadniają, kiedy które auto jest oszczędniejsze. W mojej opinii Giulietta jest rewelacyjnie ekonomiczna podczas jazdy z równą prędkością, szczególnie większą prędkością. To zapewne korzyść z braku przepustnicy. Tutaj nawet bezpośredni precyzyjny wtrysk nie jest w stanie dać przewagi, bo przy takiej jeździe wystarczą w obu przypadkach niewielkie ilości paliwa i decydujące są mniejsze w MA opory ssania. Ale jak się chce dobrze pogonić, to krasnale zdejmują w Alfie głowice i leją paliwo wiadrami. Tutaj warstwowany wtrysk VW pokazuje potencjał, bo podaje więcej paliwa bliżej świecy a więc efektywniej nim gospodaruje. Giulietta chcąc nie chcąc wciągnie równomiernie z dolotu a więc dla uzyskania takich samych przyspieszeń potrzebuje go mieć podane więcej. Z drugiej strony może go mieć podane dużo, bo dzięki MA zawory potrafią być otwarte dłużej i pewnie tym rekompensuje brak kompresora. W różnych testach porówanwczych Golf/Scirocco wcale nie zbiera się lepiej z niskich obrotów. Można więc pozornie to samo zrobić zupełnie inaczej, co w zależności od sytuacji okazuje się znaczyć lepiej lub gorzej.

    Cytat Napisał Żuczek Zobacz post

    Co z tego testu wynikło - wg mnie główny wniosek można wyciagnąć taki - Giulietta nie lubi dynamicznej jazdy po mieście i w takim przypadku spali sporo. Pomimo tego iż Sedicii mozna uznać za ekonomiczny samochód na trasie palił podobnie jak Giulietta a do tego miał węższy profil opony. Szczególnie mnie to zaskoczyło przy duzych prędościach gdzie myślałem że turbina zrobi swoje.
    Do paru wspólnych wniosków jednak dochodzimy. Dodałbym do tego, że nie tylko w mieście G nie lubi dynamicznej jazdy. Tzn. wręcz przeciwnie. Bardzo lubi. Tak jak ich właściciele. A że "szaleństwa" kosztują ...

  6. #186
    Użytkownik Rowerzysta Avatar treboR L
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    W-wa
    Auto
    AR Stelvio pełna opcja
    Postów
    267

    Domyślnie

    Wniosek nasuwa się jeden - po to jest ten temat, aby poznać spalanie rzeczywiste. Każdy ma inne kopytko, po uśrednieniu powstanie najlepszy z możliwych wyników spalania naszych Dam.

  7. #187
    msreberko
    Gość

    Domyślnie

    Odczyty po zrobieniu 1000 km: pierwsze 500 km ze srednią prędkością 107 km/h wyszło 9.9 l/100km (około 150 km prędkość w zakresie 170-200 km/h), drugie 500 km ze średnią prędkością 87 km/h wyszło 7.2 l/100km (nie przekraczałem 130 km/h)

  8. #188
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    08 2011
    Auto
    Giulietta 1.4 TB Multiair
    Postów
    102

    Domyślnie

    Wczoraj zrobiłem 1200km wracając z nart. W większości poruszałem się autostradami i drogami szybkiego ruchu. Średnia 121 km/h. Zakres prędkości od 80 km/h (Piotrków Trybunalski-Warszawa) do 210 km/h (autrostrada w Niemczech), głównie jednak 120-160 km/h. Średnie spalanie 9,7l/100 km.

    Po pierwszej zmianie oleju (4.000km) spalanie znacznie spadło (ok. 1,5 l). Dotyczy to miasta oraz trasy.

  9. #189
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    07 2011
    Auto
    MA TCT
    Postów
    88

    Domyślnie

    No wlasnie jak to jest, przy odbiorze sprzedawca wspominal mi ze na poczatku przez pierwszy tysiac spalanie moze byc podwyzszone. Tu wspominacie o pierwszej zmianie oleju. Czy wogole jest tak ze spalanie troche spada po jakims przebiegu. Na razie po 400 km skrzynia tct srednia predkosc 35km/h 75 % miasto W-wa spalanie 8.9 l no ale troche sie bawilem launch control, lopatki, male sciganko z biala qv i jedno rozpedzenie do dosc wysokich predkosci. Wydaje mi sie ze tct jest troche inaczej zestopniowana przy 120 km/h obroty mam w okolicach 2400-2500.

  10. #190
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    Wczoraj osiągnąłem historycznie niski wynik spalania moja julką podczas jazdy w trasie 6,5l/100km!!! Oczywiście wpływ na to miały specyficzne warunki ale zawsze:
    -tryb N
    -jazda z prędkością do 120km/h (prowadziłem kolumnę aut i dostosowywałem prędkość do osiągów najwolniejszego auta: Opla corsy 1,0) dała średnią na odcinku 350km 62km/h
    -włączona klimatyzacja
    -3 osoby dorosłe na pokładzie + bagaż
    Wynik pokazuje że jest możliwość uzyskania deklarowanego przez producenta spalania, ale okupione jest to straszną monotonią jazdy, fizycznie taka jazda mnie męczyła... Na dodatek jest cała masa kretynów którzy jadać ok 90km/h jak zostaną wyprzedzeni przez corsę to wstepuje w nich duch walki przyspieszaja , wyprzedzają i znowu zwalniaja do tych 90km/h. Druga grupa przejawiała niezrozumiałą radość z wyprzedzenia alfy która turla się tylko 100km/h
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Podobne wątki

  1. [156] raport spalania 1.9JTD
    Utworzone przez gsxr1000 w dziale 156
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 22-05-2018, 07:54
  2. Mały wzrost spalania 2.0 JTS
    Utworzone przez cykada w dziale GT
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-04-2013, 14:29
  3. ICS nie pokazuje spalania
    Utworzone przez mario1662.4 w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 12-08-2012, 16:55
  4. Wyświetlanie spalania na ics
    Utworzone przez Mat85 w dziale 166
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 20-01-2012, 22:55
  5. ICS nie pokazuje spalania
    Utworzone przez Malamut w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 24-02-2011, 20:34

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory