Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 25

Temat: [159/Brera] Wymiana tarcz tylnych z 278 na 292

  1. #11
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Większa tarcza ma większą powierzchnie cierną, a przez to wolniej się nagrzewa.
    W dodatku 292mm jest tarczą wentylowaną, przez co jeszcze lepiej odprowadza temperaturę powstałą z tarcia.

    Poza tym, tłoczek w zacisku 292 chyba jednak ma kilka mm większą średnicę.

  2. #12
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Jaso
    Dołączył
    03 2014
    Mieszka w
    WAW
    Auto
    MiTo 1.4 16V 95km, Brera 2.0jtdm 09' BYŁA: AR 156 1.8 T.S. 98'
    Postów
    314

    Domyślnie

    jak wcześniej pisałem (choć nieco mniej bezpośrednio) jestem totalnym ignorantem. ostatnie 2 odpowiedzi były bardzo wyczerpujące to o co mi chodziło. dziękuje za pomoc, szkoda że nie udało się ich udzielić od razu.



    Cytat Napisał cuoreventi Zobacz post
    Większa tarcza ma większą powierzchnie cierną
    tarcza tak owszem, ale taki sam klocek nie wykorzystuje jej całej powierzchni o czym nie możemy zapomnieć. Nie znałem sie teraz wiem wiecej
    Brera Team Warsaw

  3. #13
    Użytkownik Romeo Avatar cuoreventi
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Szczecin
    Auto
    Alfa 156 2.0 JTS 16v
    Postów
    4,198

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaso Zobacz post
    tarcza tak owszem, ale taki sam klocek nie wykorzystuje jej całej powierzchni o czym nie możemy zapomnieć.
    Ty mówisz o średnicy (wysokości ciernej) a ja o powierzchni... Klocek może sobie być jaki chce, ale sprowadzając to do słów laika, tort o średnicy 278mm będzie miał taką samą powierzchnię jak tort 292mm - pod warunkiem, że wytniesz z niego jeden kawałek. Tyle tylko, że właśnie ten jeden dodatkowy kawałek w 292mm sprawia, że ten sam klocek na większej tarczy ma dłuższą drogę do pokonania. A większy rozbieg dla klocka, to mniejsza temperatura dla tarczy. Hamowanie nie jest niczym innym jak zamianą energii w ciepło, na skutek tarcia.

  4. #14
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jaso Zobacz post
    tarcza tak owszem, ale taki sam klocek nie wykorzystuje jej całej powierzchni o czym nie możemy zapomnieć. Nie znałem sie teraz wiem wiecej
    Siła x ramie. Powierzchnia cierna jest taka sama jak na mniejszej tarczy. Tutaj jest bardziej odsunięta od środa wiec ramie większe a to znaczy ze hamulce beda skuteczniejsze.


    Wydrapane kluczem na masce Twojej Alfy

  5. #15
    Użytkownik Romeo Avatar Krusz
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa / Lancaster UK
    Auto
    156 1.8TS '02
    Postów
    1,517

    Domyślnie

    Cytat Napisał omen Zobacz post
    Siła x ramie. Powierzchnia cierna jest taka sama jak na mniejszej tarczy. Tutaj jest bardziej odsunięta od środa wiec ramie większe a to znaczy ze hamulce beda skuteczniejsze.


    Wydrapane kluczem na masce Twojej Alfy
    Powierzchnia cierna tarczy będzie większa, bo zwiększa się średnica. To jednak raczej na tyle nie ma dużego znaczenia bo raczej ciężko przegrzać tyły.
    Dużo większy wpływ będze miało większe ramie...

    Twin Spark Compressore - Na pohybel hejterom - Szalone 0.5bara
    Mazda mx5 - bokiem, na glebie i z kierownicą po złej stronie.
    "Nothing is "good" for daily driving that's not OEM. So by that logic don't turbo your car. Don't make it faster. Don't do anything. Go buy a bus pass."

  6. #16
    Moderator Znawca Avatar Teddy84
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Legnica
    Auto
    156 2.0 Turbo/Giulietta 1.4TCT MY'16
    Postów
    1,284

    Domyślnie

    Pytanie w jakim aucie w Q4 wieksze heble z tylu mają co robić.

  7. #17
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Takim który czasami np pociągnie campinga


    Wydrapane kluczem na masce Twojej Alfy

  8. #18
    Użytkownik Romeo Avatar CodeMaker
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 1,9 JTS
    Postów
    1,259

    Domyślnie

    Cytat Napisał cuoreventi Zobacz post
    zamianą energii w ciepło.
    Cieplo tez energia;-P

  9. #19
    Użytkownik Rowerzysta Avatar por.Jaszczuk
    Dołączył
    10 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR 159 SW JTDm 2007 & VW Passat 2018 2.0TDI
    Postów
    252

    Domyślnie

    Po moich doświadczeniach z układami hamulcowymi AR159 sugeruję koledze stopniową modernizację tj:
    1. Tarcze i klocki z górnej półki
    2. Zmiana przewodów na takie w stalowym oplocie
    3. Zmiana płynu hamulcowego na wydajniejszy i bardzo ... bardzo dokładne odpowietrzenie całego układu
    4. Zmiana opon na górną półkę
    5. Zmiana zacisków na "rozmiar" większe - z przodu
    6 ... i dopiero ewentualna zmiana zacisków na rozmiar większe - z tyłu ale ...

    Przeszedłem wszystkie 5 punktów i uznałem że dalsze modyfikacje w układ hamulcowy (patrz punkt nr 6) są dość ryzykowne ... bo układ hamulcowy jako całość (mam tu na myśli elektronikę) jest projektowany i kalibrowany przy określonych założeniach fizycznych auta. Z kilkoma osobami (z tego forum) dyskutowałem dalsze modyfikacje ale finalnie uznałem że moje bezpieczeństwo może doznać "uszczerbku" (oczywiście TYLKO być może, bo nie wdrożyłem punktu nr 6 w żadnej ze swoich Alf).

    Chciałbym jednak podkreślić iż wdrożenie punktów od 1 do 5 powoduje bardzo często u innych kierowców, nieświadomych jak hamuje moja Alfa, sytuacje mocno stresujące - i to trzeba mieć POWAŻNIE na uwadze, gdy będą WAM wygrażać i ubliżać ... np. z pobliskiego rowu.
    > migające nad wyraz często awaryjne światła podczas hamowania to tylko mała niedogodność do której można się przyzwyczaić już po tygodniu tak samo jak do uwag pasażerów że hamujesz jak wariat ... a Ty tylko przecież zwalniasz delikatnie .
    Ostatnio edytowane przez por.Jaszczuk ; 01-04-2015 o 20:58

  10. #20
    Użytkownik Ogier Avatar Andree
    Dołączył
    10 2012
    Auto
    159 SW 1,9
    Postów
    188

    Domyślnie

    Witam, będę robił swapa z 278 na 292, a faktycznie to robie go juz od roku bo nie mam kiedy się przyłożyć. Na tą chwilę zakupiłem zaciski na tył pod tarcze 292, rozstaw śrub do mocowania jest ten sam co na starych. Chciałem wstawić nowe uszczelnienia ale ich nie było od ręki a wyszło że nie ma potrzeby. Nie pamiętam ale cylinderek jest chyba większy. Nie roztrząsałem tematu czy klocki są te same, ponieważ chce kupić te mało pylące stuffy ceramiczne od EBC (nie pamiętam czy redy czy greeny) pod tarcze 292mm i tarcze EBC ponawiercane i ponacinane. Oprócz tarcz musze kupić zestaw do wymiany "hamulców" i czujnik zegarowy aby robotę zrobić jak należy, a tak że przewody w oplocie, co ciekawe mają nawet wybór koloru. Ale to nie problem. Następnie zajmę się przodem, ponieważ tam idą inne zwrotnice, a że mam fanaberie to uparłem sie na aluminiowe. kompletacja trochę potrwa. Może powiecie że plote jak połamany, ale nudzi mnie te monotonne pucowanie auta coraz to nowszymi kosmetykami i postanowiłem coś pogrzebać bo z tym samochodem nic sie nie dzieje. Pozdro

Podobne wątki

  1. [164] Q4 osłony tylnych tarcz
    Utworzone przez Piotrek1987 w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 21-01-2016, 10:33
  2. [Giulietta] Wymiana tylnych tarcz hamulcowych giulietta 2.0 170km
    Utworzone przez skoku86 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-02-2015, 13:21
  3. [164] osłony tylnych tarcz hamulcowych 164 Q4
    Utworzone przez s_ordak w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 26-02-2013, 08:52
  4. Grubosc tylnych tarcz hamulcowych
    Utworzone przez krystiankiki w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 30-08-2012, 18:50
  5. grubość tylnych tarcz hamulcowych
    Utworzone przez ant w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 02-12-2011, 10:15

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory