Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 36

Temat: Dolot / Wydech - jak to w koncu jest?

  1. #11
    Użytkownik Romeo Avatar -BamBosZek-
    Dołączył
    08 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    156 3.0 24v
    Postów
    2,281

    Domyślnie

    Uwolnic wydech mozna w mocno doladowanych autach w zwyklych wolnossacych dosc istotne jest cisnienie zwrotne ale o tym nikt nie mowi... grunt to wywalic wszystko i niech buczy wszystko musi grac ze soba, co nie zmienia faktu ze usuniecie kata poprawia osiagi... kazda modyfikacja rusza albo Nm albo KM wiec jesli ktos nie ma pojecia co robi to nie wie co uzyska...
    Genetics makes the champions, want to compare?!

  2. #12
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    BamBosZek ma wiele racji.
    Ja ze swej strony dodam jeszcze, że kto drastycznie przerabia wydech (nie mam na myśli montażu jedynie ostatniego tłumika, ale całość) mocno weń ingerując, by osiągnąć korzyści w postaci poprawy osiągów musi również zająć się dolotem. Dopiero kompleksowo zrobiony dolot i wydech, a następnie sterownik dają wymierne korzyści, przy czym każdy samochód jest rozpatrywany indywidualnie. W niektórych takie zabiegi mają sens i stosunek kosztów do efektów jest w miarę korzystny, zaś w innych przypadkach koszty mogą być bardzo wysokie, a efekty raczej mierne. Warto pamiętać, że eksperymentowanie na uniwersalnych częściach częściej przynosi negatywne skutki niż pozytywne. Najlepsze zaś efekty przyniesie wymiana seryjnych podzespołów na dedykowane, które niestety do tanich nie należą, ale coś za coś.
    Pozdrawiam.
    - Rafał

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  3. #13
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar KrystianoCC
    Dołączył
    11 2011
    Mieszka w
    Ligota ,Cz-dz
    Auto
    cc1,1rally [*] ktm+atv+yamaha=cross 156 2,4jtd
    Postów
    31

    Domyślnie

    temat troche stary ale ciekawy
    na odbrze dobranym układzie dolotowym i wydechowym <przeliczonym>mozna uzyskać 5-10%wzrostu mocy w silnikach benzynowych wolnossacych zjawiska fizyczne mamy ogromne w tych silnikach
    dosc spor naszego narodu napala sie na psełdo strumienice po 50zł w obudowie kata i juz wiedza z allegro ma 500km;p tak samo jak kolektory 4-2-1 lub 4-1 które maja inne zadania i ciagna ze saba dodatkowe obrobki aby był widoczny efekt a narazie nie spotkałem sie z obrobka mechaniczna na tym forum
    i jeszcze negatywna strona -zle dobrany wydech przykładowo zbyt duża srednica glos bajka ale moc spadanie ma gdzie rozprężyć i ładnie wypala gniaza zaworów
    temat bardzo szeroki

  4. #14
    Użytkownik Dwusuwowiec
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Przeworsk
    Auto
    Alfa Romeo 147 2.0 TS/Fiat Bravo 08r. 1.9 150KM Sport
    Postów
    146

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrystianoCC Zobacz post
    temat troche stary ale ciekawy
    na odbrze dobranym układzie dolotowym i wydechowym <przeliczonym>mozna uzyskać 5-10%wzrostu mocy w silnikach benzynowych wolnossacych zjawiska fizyczne mamy ogromne w tych silnikach
    dosc spor naszego narodu napala sie na psełdo strumienice po 50zł w obudowie kata i juz wiedza z allegro ma 500km;p tak samo jak kolektory 4-2-1 lub 4-1 które maja inne zadania i ciagna ze saba dodatkowe obrobki aby był widoczny efekt a narazie nie spotkałem sie z obrobka mechaniczna na tym forum
    i jeszcze negatywna strona -zle dobrany wydech przykładowo zbyt duża srednica glos bajka ale moc spadanie ma gdzie rozprężyć i ładnie wypala gniaza zaworów
    temat bardzo szeroki
    Kolego mam pytanie

    Otóż w swojej 147 2.0 mam wsadzony większy kolektor ssący i wydechowy z którego jest zrobiony tak zwany baran.Jest również zamontowany filtr stożkowy powietrza wraz z dolotem.W przyszłym tygodniu będę montował tłumik końcowy Ulter.Na chwilę obecną rozsypał mi się katalizator i jest wytłuczony ze środka i został sam pusty.Co zamontować zamiast kat?I czy może ruszać resztę wydechu?A co myślisz na temat strumienicy?

  5. #15
    Użytkownik Alfista
    Dołączył
    07 2009
    Mieszka w
    Gorzyczki okolice Wodzisławia Śląskiego
    Auto
    Same ALFICE
    Postów
    4,445

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1dawidb Zobacz post
    Źle dobrana średnica wydechu jak i nienależyta długość przewodu dolotowego będą skutkowały spadkiem mocy jak i również gorszą charakterystyką pracy silnika. Zostało to udowodnione przez inż Świątka.
    Ile 30 lat temu? Technika poszla do przodu i teraz mamy coś takiego jak jednostki turbodoładowane, gdzie ta cała teoria tego inż. legła w gruzach Bądź coś źle przytoczyłes?

  6. #16
    Użytkownik Romeo Avatar Abidibi1509
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Świecie
    Auto
    Alfa Romeo GT 1,9 JTD 150 KM, 147 FL 1.9 JTD 116 KM
    Postów
    2,376

    Domyślnie

    Też mi się wydaje, że spadek mocy nie jest możliwy w przypadku montowania sportowego wydechu, dolotu. W tym przypadku w programie pewnie stracili moc na czymś innym, a właśnie dolotem ją dodali, gdyby nie to byłoby jeszcze mniej. Nie wiele mniej, ale mniej

  7. #17
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar omen
    Dołączył
    05 2008
    Mieszka w
    Piekary Śląskie
    Auto
    GT
    Postów
    5,030

    Domyślnie

    Panowie każda taka modyfikacja musi zostać zakończona remapem a nie ze jedziecie tak na hamowanie i badacie ile KM dodało.
    Po zmianie wydechu/dolotu dużo się zmienia i bez remapu może być gorzej nie koniecznie lepiej.

  8. #18
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    12 2008
    Mieszka w
    Ostrów Wielkopolski
    Auto
    Seat Leon FR
    Postów
    618

    Domyślnie

    Jak jeździłem wolnosakami to zawsze po montażu kolektora, dolotu, wydechu był wyczuwalny wzrost, hamownia to potwierdzała, strojenie całości potęgowało efekt. W klekocie którego mam po montażu IC i wydechu auto jechało lepiej dołem i górą, moc się nie zmieniła ale auto wcześniej wstawało i dłużej było można kręcić. Dla mnie to tak naprawdę przygotowanie auta pod dobre strojenie. Tak samo po montażu hybrydy czułem że auto jest mocniejsze ale ma słaby dół. Hamownia potwierdziła 14 KM na plus do samego 4700obr. bez strojenia. Drugą stroną medalu jest stan osprzętu jednostki napędowej później sam słupek.

  9. #19
    Użytkownik Ogier Avatar Lukas1020
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Częstochowa
    Auto
    AR 156 2.0TS Sportpack, AR GTV 2.0JTS
    Postów
    180

    Domyślnie

    Sam z doświadczenia wiem że bardzo ciężko jest zrobić dobry wydech, który doda nasze szukane koniki, odpowiednia pojemność puszek tłumików,odpowiednia rura tłumiąca w tłumikach, tzn wielkość otworów, rozstawienie ich w odpowiedniej odległości, średnica rur wydechu, bardzo często źle dobierana. Co do markowych wydechów tylko nieliczne dodają nam KM, np. Supersprint. Rozcinałem mnóstwo wydechów markowych, naprawiałem i od środka widziałem jak to naprawdę wygląda. Patrząc na wydech np. Ragazzona widzimy duże średnice rur, bo zazwyczaj Ragazzon robi uniwersalne od poj 2.0 do 3.0, ale nie widzimy co się kryję wewnątrz,wydaje się być przelotowy, tak naprawdę ten wydech trzyma ciśnienie nawet na dużych średnicach rur wydechu, ma w rurce zwężki idealnie dobrane średnice, zazwyczaj przy wejściach do tłumików, i bardzo często kluczowym elementem to wykonanie odpowiedniej końcówki wydechu, nikt nie wie, ale samymi końcówkami można dobrze dostroić cały wydech. Co do uzyskania fajnego dźwięku też jest kilka sposobów. Następnym rozwiązaniem są tłumiki komorowe odpowiednio wykonane dają bardzo dobre parametry, np Markowy Novitec, produkowany przez firmę Fotex wykonuję te wydechy na tłumikach komorowych, do tłumików komorowych dajemy większe niż normalnie rury wydechu. Najleprzymi na świecie tłumikami komorowymi jest jedna Amerykańska marka układów, niestety nie stosowana w samochodach europejskich. Najlepiej przy modyfikacji całego wydechu dopasować dolot. A dolot też zmienia parametry wydechu. Można zrobić doświadczenie, na seryjnym wydechu i seryjnym filtrze powietrza zmierzyć poziom hałasu z tłumika, powinno być cicho, później dodać wysoko przepustowy filtr powietrza, i zrobić pomiar, będzie ciut głośniej bez ruszania tłumików. Zmieniają się parametry spalania i do tego potrzebny jest odpowiedni, wydajniejszy układ wydechowy by wszystko chodziło lepiej niż fabryka. Do dostrojenia idealnego potrzebny jest chip tuning, wysterowanie mieszanki.
    Ostatnio edytowane przez Lukas1020 ; 29-06-2012 o 21:59
    Lukas1020

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    05 2012
    Mieszka w
    Karczew
    Auto
    Gtv 2.0 v6 TB
    Postów
    41

    Domyślnie

    fajny temacik sie rozwija chetnie poczyam ... szkoda ze sie nie znam :/

Podobne wątki

  1. Dolot i wydech
    Utworzone przez hubus20 w dziale 156
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 24-12-2012, 19:35
  2. Odświeżony Dolot i Wydech w AR 156 2.0TS
    Utworzone przez Lukas1020 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 31-05-2011, 12:37
  3. [GTV]Dolot + wydech + chip/ 1.8
    Utworzone przez Damian w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 05-03-2009, 22:10
  4. [156]Jaki tuning mechaniczny? Czy warto wydech, dolot?
    Utworzone przez kecaj77 w dziale Tuning mechaniczny
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 23-02-2009, 22:29
  5. Przepływomierz, dolot powietrza, wydech.
    Utworzone przez Dj.iCE w dziale 156
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-06-2007, 20:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory