Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 12345 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 42

Temat: E10 do silników benzynowych 159/Brera

  1. #11
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    We wszystkich, wiarygodnych wykazach jest info, że 3,2 JTS jest przystosowany do E10, a więc mam pytanie, czym, co mogłoby powodować nieprzystosowanie silników 1,9 i 2,2 JTS, różnią się te silniki?

    Dodzwoniłem się wczoraj do ASO w Warszawie, podali mi numer do jakiegoś "specjalisty", który stwierdził, że nie ma bladego pojęcia czy 1,9 JTS jest przystosowany do E10, zastanawiam się zatem, kto mógłby udzielić w tej kwestii wiarygodnych informacji, bo przecież E10 w krajach starej Unii, jest już od jakiegoś czasu, a zatem użytkownicy tych silników powinni mieć jakieś konkretne info, tylko trzeba by do nich dotrzeć - może ktoś z forumowiczów, jest userem na jakimś zagranicznym forum AR i mógłby tam poruszyć tę kwestię?
    Myślę że tam użytkownicy problemu nie mają bo są dostępne obie wersje benzyny 95 jednocześnie - tak jak w którymś z tematów na forum było poruszone E10 jest tylko nieznacznie tańsza w DE od E5.
    Z góry zaznaczę, że nie weryfikowałem tej informacji.

    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  2. #12
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    702

    Domyślnie

    Czyli powstaje pytanie, dlaczego w innych krajach można kupić etylinę 95 zarówno E5 jak i E10, a u nas nie i co nam zgotowały PiSiory?

  3. #13
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Czyli powstaje pytanie, dlaczego w innych krajach można kupić etylinę 95 zarówno E5 jak i E10, a u nas nie i co nam zgotowały PiSiory?
    Polityki staram się nie tykać na internetach nawet patykiem z daleka. Bo jak się g**o poruszy to śmierdzi.
    Fakty są takie że u nas stwierdzono że jak chcesz E5 to tankuj droższe 98. E10 pewnie pozostanie cenowo jak obecne E5 95 (powinno być tańsze ale wiadomo Orlen podobno potrzebuje pieniądze "na inwestycje").

    Jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o pieniądze .

    P.s.
    Zweryfikowałem na szybko DE i UK.
    W obu jest dostępne E5 95 obok E10.


    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka

  4. #14
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    702

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Polityki staram się nie tykać na internetach nawet patykiem z daleka. Bo jak się g**o poruszy to śmierdzi.
    To, akurat trudno nazwać polityką, a raczej bandyterką, polegającą na narażeniu najuboższych na dodatkowe koszty - przypominam, że robią to Ci, którzy przez 24/dobę potrafią bredzić o solidarności społecznej.

  5. #15
    Użytkownik Rowerzysta Avatar tomegm
    Dołączył
    06 2019
    Mieszka w
    KK
    Auto
    159 V6 Q4 Qtronic, Giulia Ti Q4
    Postów
    284

    Domyślnie

    Tak w głównym temacie to poniżej ktoś cytuje biuletyn serwisowy Alfy z 2011 w której TBi jest na liście kompatybilnych silników z E10. Lista z ministerstwa to niestety jakieś bzdury.

    https://www.alfaowner.com/threads/e1.../#post-4531037

  6. #16
    Użytkownik Znawca Avatar salatin
    Dołączył
    04 2007
    Mieszka w
    ALBA
    Auto
    Alfa Romeo 166 3.0 V6 Q2 2003,Giulia 2.9 V6 Bi Turbo.155 2.0 16V 97.
    Postów
    1,369

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Polityki staram się nie tykać na internetach nawet patykiem z daleka. Bo jak się g**o poruszy to śmierdzi.
    Fakty są takie że u nas stwierdzono że jak chcesz E5 to tankuj droższe 98. E10 pewnie pozostanie cenowo jak obecne E5 95 (powinno być tańsze ale wiadomo Orlen podobno potrzebuje pieniądze "na inwestycje").

    Jak nie wiadomo o co chodzi to zwykle chodzi o pieniądze .

    P.s.
    Zweryfikowałem na szybko DE i UK.
    W obu jest dostępne E5 95 obok E10.


    Wysłane z mojego Pixel 7 przy użyciu Tapatalka
    W UK nie ma E5 95 już od kilku lat.Jest 97 i 99.
    Giulia Quadrifoglio 2.9 V6 Bi Turbo
    166 3.0 V6 Q2-Jest 230KM 265NM B6+Eibach.Decat manifolds+Equal length pipes+ Ragazzon.
    155 2.0 16v -Jest.CSC Marmitte,B4

    164 3.0 V6 12v- Byla
    155 1.7 TS- Byla
    159 1.75 TBI Ti - 261KM 435Nm-Byla
    Lancia Kappa 2.4 TDS-Byla
    https://www.flickr.com/photos/188123998@N07/albums

  7. #17
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Mój błąd, dzięki za sprostowanie. Chyba już nawet wiem z czego wynikał - posiłkowałem się forum. Tam inne daty były, chyba rok opóźnienia miała Irlandia Północna...
    Jakieś spostrzeżenia z użytkowania tego wynalazku?
    Co wlewasz do 155 i 166?

    W DE są oba (Super i Super E10), a przynajmniej jakiś czas temu jak tam byłem to były.
    Może ktoś potwierdzi, kto tam częściej bywa niż raz na rok .
    Swoją drogą, to jest jakiś wymóg prawny z UE żeby to zastępowało całkowicie E5?
    Ostatnio edytowane przez master_tychy ; 10-12-2023 o 00:27

  8. #18
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    702

    Domyślnie

    Dyrektywy nie znam, ale po tym co mamy np. w Niemczech, czyli równoległej dostępności E5 i E10 w tych samych kategoriach oktanowych, widać, że takiego obowiązku nie ma, a więc PiSiory, na odchodne, zrobiły polskim kierowcom problem i to w kraju, w którym monopolista na rynku hurtowego handlu paliwami jest trzymana przez nich za pysk, a więc można było nakazać utrzymanie równiległej sprzedaży E5 95, zachęcając użytkowników samochodów z silnikami przystosowanymi do E10, niższymi ich cenami, dlaczego tego nie zrobiono, być może się dowiemy.

  9. #19
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    08 2013
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR159SW 1.75TBi, AR147 1.6ECO, BMW E21 M42B18
    Postów
    297

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaniq Zobacz post
    Dyrektywy nie znam, ale po tym co mamy np. w Niemczech, czyli równoległej dostępności E5 i E10 w tych samych kategoriach oktanowych, widać, że takiego obowiązku nie ma, a więc PiSiory, na odchodne, zrobiły polskim kierowcom problem i to w kraju, w którym monopolista na rynku hurtowego handlu paliwami jest trzymana przez nich za pysk, a więc można było nakazać utrzymanie równiległej sprzedaży E5 95, zachęcając użytkowników samochodów z silnikami przystosowanymi do E10, niższymi ich cenami, dlaczego tego nie zrobiono, być może się dowiemy.
    To nie tylko u nas. Wygląda na to, że Czechy, Słowacja, Węgry i Austria też nie mają / nie będą mieć E5 95. Polegam tu ma deklaracjach i znowu niestety forach z okresu wprowadzania. W Austrii sprawdziłem natomiast Street view z pylonów i z dystrybutorów . Tak zaznaczę, że tam PiSu nie ma .

    Niemcy są bardzo wyczuleni na motoryzację (patrz np. konkrety dotyczące etykiet dla olejów silnikowych). Z tymi Niemcami właśnie się zastanawiam bo może jest/był jakoś okres przejściowy żeby równolegle sprzedawać oba paliwa. Innymi słowy to się może skończyć z jakąś datą.

    W innym temacie o E10 w dziale 147/156/gt pisałem też, że coraz bardziej przekonuje sie, że tu nie chodzi o nic innego jak o pieniądze. Na pewno nie o ekologię przy tych realnych wzrostach zużycia paliwa...
    "Nasi" zadeklarowali że zwiększenie dawki etanolu do 10% zwiększy cenę o ok 2gr/l.... Nie wiem jak to możliwe... W Niemczech super E10 jest tańsze od super o jakieś 3centy (wg statystyki która znalazłem, dane niby już na grudzień 23).

    Co do samej przydatności paliwa do użytku w danych samochodach, to dochodzę do wniosku że problemem są prawdopodobnie oringi. Będę pisał do VW/skody maila bo oni zadeklarowali w 2011r że do Felicji 1.3 jest zestaw do retrofitu żeby była kompatybilna z E10. Nie umiem znaleźć składu tego zestawu...

    EDIT:
    Sam sobie odpowiem na część nurtujących mnie pytań:

    Dyrektywa 2009/30/EC (https://eur-lex.europa.eu/legal-cont...X%3A32009L0030)

    (30)Stosowanie benzyny o wysokiej zawartości biopaliwa nie jest dopuszczalne w niektórych starszych pojazdach. Pojazdy te mogą przemieszczać się z jednego państwa członkowskiego do innego. Należy zatem zapewnić ciągłą dostawę odpowiedniej benzyny dla tych starszych pojazdów w okresie przejściowym. Państwa członkowskie, w konsultacji z zainteresowanymi stronami, powinny zagwarantować odpowiedni zasięg geograficzny zgodny z popytem na ten rodzaj benzyny. Oznakowanie benzyny, np. jako E5 lub E10, powinno być zgodne z odnośną normą opracowaną przez Europejski Komitet Normalizacyjny (CEN).

    Dieselków też nie ominie:
    (32) Dla ułatwienia skutecznego wprowadzania do obrotu biopaliw zachęca się CEN do dalszych szybkich prac nad normą umożliwiającą dodawanie większej ilości biokomponentów do oleju napędowego, a w szczególności do opracowania normy dotyczącej „B10”.

    Dodatkowo nie ma żadnego wymogu odnośnie bio w benzynie. Z załącznika wynika, że minimum to 0 a max 10%.
    "Etanol (mogą być konieczne środki stabilizujące) % v/v max 10,0"

    Podsumowując - nie istniał żaden wymóg zastąpienia E5 95 przez E10 95. Ani tym bardziej data kiedy by to miało się stać. Każdy interpretuje i wprowadza jak chce. W DE widać zrobili to bez szokowego wpływu, zachęcając ludzi niewielką różnicą w cenie. Oczywiście stacje muszą mieć więcej zbiorników. A to już jest naprawdę duże ograniczenie w PL.

    P.S.
    [MENTION=89137]yaniq[/MENTION], faktycznie PiSiory nam narobiły .
    "1. Państwa członkowskie wprowadzają w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania niniejszej dyrektywy nie później niż do dnia 31 grudnia 2010 r."
    Nie wiem, może coś zmienili później... ale mnie mało to interesuje, tak samo jak to kto implementował dyrektywę do polskiego prawa.
    Rozumiem też w pewien pokrętny sposób zamysł... jak by było E5 95 i obok nowe tajemnicze E10 95 to pewnie Polacy by się bali nawet dotknąć "instrybutora" z E10 ("ło panie, co mnie gulf na benzynie z buraka będzie jeździć?"). Do niektórych mądrych pomysłów trzeba też mądrego społeczeństwa.
    Ostatnio edytowane przez master_tychy ; 10-12-2023 o 22:27

  10. #20
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    702

    Domyślnie

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    To nie tylko u nas. Wygląda na to, że Czechy, Słowacja, Węgry i Austria też nie mają
    Odpowiadałem na Twoje pytanie, czy są regulacje, które nie pozwalają na pozostawienie etyliny o niższej liczbie oktanowej E5, równolegle z taką samo, pod względem liczby oktanowej E10, dlatego podałem przykład Niemiec, gdzie są obydwie, czyli na Twoje pytanie "czy można" odpowiedź brzmi "można" i naprawdę mało mnie interesuje, jak to jest na Słowacji w Austrii czy gdziekolwiek indziej.

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    Oczywiście stacje muszą mieć więcej zbiorników. A to już jest naprawdę duże ograniczenie w PL.
    A, jak sądzisz, ile takich zbiorników mają, uważasz, że tylko trzy, czyli na E95, E98 i ON, i gdyby ich miały i 50, to od 01.01.2024r., etylina 95 E5, będzie niedostępna na hurtowym rynku paliw w Polsce, na którym monopolistą jest SZSP, ergo, gdyby nawet bardzo chcieli to i tak by nie mieli możliwości jej oferowania.

    Cytat Napisał master_tychy Zobacz post
    W DE widać zrobili to bez szokowego wpływu, zachęcając ludzi niewielką różnicą w cenie.
    Tu nie chodzi o żadne nieszokowe działanie, ale o nie uderzanie w najuboższych i rozumie to tak bogate państwo jak Niemcy, a nie rozumieją PiSiory i jak chcesz porównywać się do tych najgorszych, to wyłącznie Twoja sprawa.

    To mniej więcej tak, jakbyś usprawiedliwiał bicie żony tym, że sąsiad z dołu, też swoją bije, no ale tego, że sąsiad z góry swojej nie bije, już byś nie zauważał - co się porobiło z tym narodem przez te 8 lat, że porównuje się do najgorszych?
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 11-12-2023 o 09:03

Podobne wątki

  1. Poszukiwane membrany do odm silników benzynowych i diesla
    Utworzone przez Piotriix w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-07-2017, 11:57
  2. [Brera] Pytanie odnośnie gamy silników w Alfie brera 2010
    Utworzone przez SKXY w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 28-05-2017, 15:37
  3. Preparat do ukł.benzynowych
    Utworzone przez Garos w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-04-2013, 21:51
  4. [156] Czasy wtrysków benzynowych
    Utworzone przez phantom71 w dziale LPG Zone
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 19-12-2010, 15:56

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory