Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14

Temat: Cud, że żyję...

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biala
    Auto
    Alfa Giulietta Veloce - biała :-)
    Postów
    245

    Domyślnie Cud, że żyję...

    Prośba o pomoc - może ktoś spotkał się z podobnym zachowaniem samochodu.

    Otóż, przebiłem oponę, więc u wulkanizatora wymieniono mi koło na dojazdówkę na czas naprawy. Do domu dojechałem szczęśliwie, ale gdy 2 godziny później jechałem do pracy, nagle na prostej drodze przy prędkości ok 50 km/h po puszczeniu pedału gazu, obroty nie spadły i samochód jechał dalej.

    TO NIE KONIEC. Oczywiście pierwsza reakcja: wcisnąć hamulec. Jakież było moje zdziwienie, gdy okazało sie, że hamulec jest twardy jak skała i nie reaguje na nacisk (teraz, po fakcie myślę, że może gdybym dał z siebie 100% sił, to może pedał by ustąpił i samochód jakoś wyhamował). Nieco spanikowałem - dobrze, że akurat kolejny samochód był 100 metrów przede mną. Mam Selespeeda, więc żeby zrzucić na "N", trzeba mieć wciśnięty hamulec, a mój hamulec nie działa.
    W ostatniej chwili zaciągnąłem z całej siły hamulec ręczny (w takim momencie sprawdza się słowo "awaryjny") i samochód się zatrzymał (po efektownym poślizgu).

    Po fakcie zapaliły się kontrolki "ABS failure" i "VDC failure". Ruszałem jeszcze dwa razy, hamulec nadal był twardy. Za trzecim ustąpił i wszystko wróciło do normy.
    Gdy wracałem z pracy, znów wszystko działało OK, ale po kilometrze zapaliły się wyżej wymienione kontrolki.

    Pojechałem dziś do ASO. Pojeździli samochodem i nie stwierdzili usterki. Gdy wracałem od nich, znowu zapaliły się kontrolki, a kilka kilometrów dalej znów miałem podobną sytuację co wczoraj: obroty nie spadają (pomimo odpuszczenia gazu) - hamulec twardy. Tym razem jednak nacisnąłem go z całej siły i samochód wyhamował.

    Sami rozumiecie, że zacząłem bać się jeździć moją Alfą, bo nie chcę myśleć, co by się stało, gdybym jechał powiedzmy 80 na godzinę, gdzieś poza miastem.
    Najgorsze jest to połączenie dwóch elementów: zero hamulca plus przepustnica żyjąca własnym życiem.

    Skojarzyłem fakty i pomyślałem, że winnym może być koło dojazdowe, być może przez niego jakiś system oszalał. Przed chwilą byłem u wulkanizatora i mam już pełnowymiarowe, oryginalne koło. Na krótkim odcinku drogi do domu nic się nie wydarzyło, ale nie chcę przesądzać. Czas pokaże.

    Czy ktoś miał kiedyś podobny problem? Co było przyczyną?

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar beriba
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    147 1.9 JTD 16V
    Postów
    1,305

    Domyślnie

    jechałem już z dojazdówką na przednim i tylnym kole. Max prędkość koło 60 km/h bo nie chciałem przesadzać. I jedyne niedogodności to szalejący ABS (wyraźnie przyhamowywał) ze względu na różnice w średnicy koła. Głównie jak dojazdówka była z przodu. Poza tym nic z tego co opisujesz mi się nie wydarzyło

    Wyryte rantem felgi

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Bielsko-Biala
    Auto
    Alfa Giulietta Veloce - biała :-)
    Postów
    245

    Domyślnie

    Nie wiem, co o tym myśleć...

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    02 2006
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    złom
    Postów
    723

    Domyślnie

    Twardy pedał i brak hamowania brzmi jak brak wspomagania, sprawdziłbym zawór jednokierunkowy w serwie, jak się zawiesza to mogą być takie objawy (nie trzyma podciśnienia).
    1984 GTV6 3.2 24V

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar blandor
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie
    Auto
    BYŁA ALFA ROMEO 147 2.0 TS 2002r JEST TOLEDO 2 2.3 v5
    Postów
    483

    Domyślnie

    to jest normalne ponieważ koło ma inną średnice jak pozostałe koła. System VDC może wyłapywać to jako poślizg i przeciwdziała temu. W wiekszosci aut tak jest. Spróbuj zalozyc na przod dwie nizsze opony jak z tylu to zobaczysz co sie bedzie dzialo

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar micorl
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Siewierz/Mierzęcice
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL JTDM 16v TI Q2 - była,Alfa Romeo 159SW JTDM 16v TI,Alfa Romeo 147 FL 1.6 T.S
    Postów
    848

    Domyślnie

    Z teorią, że to wina dojazdówki się nie zgodzę. Przecież jej średnica powinna być zgodna ze średnicą koła, na którym normalnie jeździsz i to bez względu na to ile cali masz (oczywiście zgodnie z tabelami zastosowań do danego modelu). Różnica może być do kilkunastu mm. Co innego z profilem i szerokością dojazdówki. Są one znacznie inne od oryginału stąd ograniczenie prędkości jazdy z takim kołem. Ale tego ABS nie zauważy, chyba że przy gwaltownym hamowaniu zacznie działać wcześniej odczytując szybsze blokowanie się koła. Gdyby faktycznie koło dojazdowe było czynnikiem uruchamiającym takie zachowania systemów bezpieczeństwa to jaki byłby sens wyposażania w nie samochodu???

    Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka

  7. #7
    Użytkownik Romeo Avatar beriba
    Dołączył
    04 2012
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    147 1.9 JTD 16V
    Postów
    1,305

    Domyślnie

    Cytat Napisał micorl Zobacz post
    Z teorią, że to wina dojazdówki się nie zgodzę. Przecież jej średnica powinna być zgodna ze średnicą koła, na którym normalnie jeździsz i to bez względu na to ile cali masz (oczywiście zgodnie z tabelami zastosowań do danego modelu). Różnica może być do kilkunastu mm. Co innego z profilem i szerokością dojazdówki. Są one znacznie inne od oryginału stąd ograniczenie prędkości jazdy z takim kołem. Ale tego ABS nie zauważy, chyba że przy gwaltownym hamowaniu zacznie działać wcześniej odczytując szybsze blokowanie się koła. Gdyby faktycznie koło dojazdowe było czynnikiem uruchamiającym takie zachowania systemów bezpieczeństwa to jaki byłby sens wyposażania w nie samochodu???

    Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
    Oj ABS zauważy dojazdówkę. raczej nie tak jak kolega opisuje w problemie ale jednak

    Wyryte rantem felgi

  8. #8
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar blandor
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie
    Auto
    BYŁA ALFA ROMEO 147 2.0 TS 2002r JEST TOLEDO 2 2.3 v5
    Postów
    483

    Domyślnie

    koledzy mylicie sie. Kolega kupił dwie opony do ibizy o wiekszym nieco profilu od drugiej pary i nie wiedzial dlaczego wywala mu blad abs i obroty skacza gwaltownie. Kontrola trakcji w tym momencie próbuje dzialac i stad takie cyrki

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    06 2011
    Mieszka w
    Lubań
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD
    Postów
    77

    Domyślnie

    Miałem kiedyś nieprzyjemną sytuację, jadąc z pracy z Niemczech na weekend do Polski złapałem "gumę" zaraz za Dreznem, musiałem założyć dojazdówkę (miałem wtedy opony 185/65/R15) i oczywiście od razu wywaliło błąd ABS/ASR i tak całą drogę pod Zgorzelec, gdzie kolega wymienił mi już oponę. Co ciekawe nie dało rady jechać więcej niż 80-90 km/h , jak chciałem jechać szybciej to przy 100-110 silnik jakby się blokował (dokładniej przy 3200 obrotów). Podobną sytuację miałem ostatniego lata gdy kupiłem od gościa felgi 17, pojechałem po nie 100 km od Wrocławia, chciałem już na nich wracać, więc u gościa założyliśmy je na auto, wtedy sytuacja dotyczyła tego, że dwie przednie opony były o sporo niższym profilu niż tylne i tak samo od razu błąd ABS/ASR i tak całą drogę powrotną i też maks 90-100 km/h.

  10. #10
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar micorl
    Dołączył
    08 2012
    Mieszka w
    Siewierz/Mierzęcice
    Auto
    Alfa Romeo 147 FL JTDM 16v TI Q2 - była,Alfa Romeo 159SW JTDM 16v TI,Alfa Romeo 147 FL 1.6 T.S
    Postów
    848

    Domyślnie

    Nadal będę obstawał przy swoim... Tak jak wspomniałem różnica pomiędzy kołami ma pewien margines na tolerancję i te kilkanaście mm to jest właśnie to. Zmieniając felgę na większą i zamiast 15 cali ktoś zamontuje np. 17 to oczywiście musi dobrać odpowiednio do tego profil opony po to, aby finalnie średnica koła była zbliżona jak najbardziej do nominału ale nie będzie ona w tym momencie z nim zgodna w 100% stąd ten margines na tolerancję. Prawdą jest to, że zmiana opony nawet na jednym kole na inny profil spowoduje błąd, bo średnica koła będzie inna niż ta z nominału. Jeździłem już z dojazdówką i żaden błąd ABS czy VDC się nie pojawił pomimo tego, że dojazd to stalowa 15 a pozostałe koła to 17 z oponą 225/45. Reasumując jeśli mieliście z tym problem być może opony na alumach odbiegały od nominału przyjętego przez producenta dla tego modelu i po założeniu dojazdówki skutkowało to wyświetlaniem się błędu bo różnica pomiędzy tymi kołami była większa niż przewidziany margines.

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory