Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Potrzebny przebieg ciśnienia doładowania 2,4 JTD CF2 136KM + opis moich przygód

  1. #1
    Użytkownik Romeo Avatar żuwik
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    166 2,4 JTD CF2 '00 ` ` ` ` ` ` ` ` ` 166 3,0 V6 CF3 '03
    Postów
    925

    Domyślnie Potrzebny przebieg ciśnienia doładowania 2,4 JTD CF2 136KM + opis moich przygód

    Panowie jest misja.

    Potrzebuję kogoś z silnikiem jak w temacie, FES i kabelkiem. Trzeba by machnąć przejazd na 3 lub 4 biegu w przedziale 2000-4000obr/min wrzucając na wykres parametry:

    obroty silnika
    ciśnienie doładowania
    ilość paliwa całkowita
    całkowita ilość powietrza

    Regenerowałem VGT metodą chałupniczą (nafta na kierownice przez zawór EGR i zadanie ciśnienia na siłownik). W chwili obecnej VGT działa bez zastrzeżeń, rusza się swobodnie od ogranicznika do ogranicznika, ale nie reguluje prawidłowo.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres1.jpg
Wyświetleń:	723
Rozmiar:	122.3 KB
ID:	31744

    Krótki opis wykresu:
    niebieska - dawka wtrysku - total fuel quantity
    różowa - ciśnienie doładowania - boost pressure
    pomarańczowa - ilość powietrza - total air quantity

    Ciśnienie leci do 2,0 i zaczyna się wyraźna redukcja dawki wtrysku, ale ciśnienie leci dalej (czasem zapala się marchewa z błędem "overboost" ale nie odcina paliwa zupełnie) po czym jest redukowane przez zmniejszenie dawki wtrysku. Zastanawia mnie czy redukcja dawki wtrysku jest tu działaniem awaryjnym czy planowanym, w benzynie to łatwe do stwierdzenia, w dieslu, przy mieszaniu jakościowym, gorzej. Cały przebieg odbywa się przyjemnie i bez zadyszki, jedynie czasem zapala się marchewka, czasem nie.

    Co było wcześniej:
    Zrobiłem podobny wykres, na którym ciśnienie doładowania wzrastało do okolic 2,1 @2500rpm po czym spadało do 1,9 @3500rpm i dalej do 1,8 @4500rpm. Znalazłem dziurę w dolocie po stronie wysokiego ciśnienia, wymieniłem rurę gumową. Nie było dołu, więc znalazłem dziurę po stronie niskiego ciśnienia, tu pogrubię:

    SPRAWDŹCIE stan rezonatora zaraz przed turbo (taka puszka zaraz nad osłoną silnika), u mnie był rozdwojony! Został zlepiony jakimś mazidłem epoksydowym z leroy merlin (plastic welder czy jakoś tak) i spięty trytkami.

    Po sklejeniu mam 100% szczelny dolot i pojawił się overboost odcinający paliwo, stąd moje dłubanie przy VGT i czyszczenie czujnika ciśnienia doładowania.

    Teraz do czego dążę - próbuję się dowiedzieć:
    1. Czy winna jest regulacja ciśnienia paliwa (i co czyścić - regulator czy czujnik? czujnik znalazłem, popularnego regulatora nie - chodzi o ten na pompie CR?)
    2. Czy może ktoś robił cziptjunung na moim silniku nie sprawdzając czy jest sprawny - przed uszczelnieniem dolotu, jak na to w jakim był stanie, auto poruszało się bardzo sprawnie
    3. Czy jest w CF2 jakaś regulacja VGT (nie znalazłem)

    Każda pomoc doświadczonych mile widziana.

    PS. Premek - szarpnięcie przy 2500 to właśnie próba zbicia zbyt wysokiego ciśnienia doładowania, tyle już wiem. Teraz czas się tego cholerstwa pozbyć. W chwili obecnej występuje sporadycznie i nie tak intensywnie.
    Ostatnio edytowane przez żuwik ; 07-08-2011 o 20:25

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar premek
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    164 2.0 TB '93/ Spider (916) 2.0 TS '01
    Postów
    1,600

    Domyślnie

    Moja przy 2500 kopci na czarno, a powyżej 3500 zapala się marchewa (gaśnie, kiedy obroty spadają). W najbliższym tygodniu, dwóch nic nie zrobię, bo mam trochę problemów w rodzinie, ale potem będę walczył.

    Możesz opisać bardziej obrazowo czyszczenie VGT?

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar żuwik
    Dołączył
    07 2010
    Mieszka w
    Bielsko-Biała
    Auto
    166 2,4 JTD CF2 '00 ` ` ` ` ` ` ` ` ` 166 3,0 V6 CF3 '03
    Postów
    925

    Domyślnie

    Naturalnie

    Potrzebujesz:
    - strzykawkę
    - naftę oświetleniową
    - wężyk z np. specyfiku do odgrzybiania klimatyzacji (długa rurka + końcówka rozpylająca)
    - pistolet i sprężone powietrze
    Odkręcasz EGR, wprowadzasz wężyk zakończony strzykawką w okolice VGT, spryskujesz naftą. Zrobiłem tak co godzinę 4 razy. Ściągasz przewód turbo-siłownik VGT i dajesz tam ciśnienie powietrza w sposób kontrolowany (reduktor wskazany), zaczynając od 2bar i zwiększając stopniowo do uzyskania jakiegokolwiek ruchu VGT. Jeśli nie masz pewności, czy VGT w ogóle się rusza, spróbuj najpierw manualnie, popychając dźwigienkę mechanicznie, np. śrubokrętem. Nie można przesadzić z ciśnieniem, żeby nie zniszczyć siłownika, z drugiej strony nie udało mi się szczelnie zamontować przewodu na pistolecie, więc ciśnienie rzeczywiste było niższe niż na reduktorze. Czynność jest zakończona, gdy VGT swobodnie dobija do ograniczników (słyszalne metaliczne stuki). W razie problemów podlać jeszcze raz Ostrożnie przy pierwszym odpalaniu, wystraszyłem się białych obłoków jakie zostawiałem, ale szybko się nafta wypaliła.

    Operację polecam wykonywać na silniku ZIMNYM!
    Ostatnio edytowane przez żuwik ; 08-08-2011 o 14:18 Powód: uwaga końcowa

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar premek
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tarnowskie Góry
    Auto
    164 2.0 TB '93/ Spider (916) 2.0 TS '01
    Postów
    1,600

    Domyślnie

    Ja Ci chyba zawiozę furę na to czyszczenie z jakim Ciechanem w bagażniku

Podobne wątki

  1. Przewody ciśnienia doładowania
    Utworzone przez Kamiel w dziale GT
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-12-2014, 15:05
  2. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2013, 14:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory