Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 27

Temat: Kolektor 1.9 JTDm 16V pozmianowy - problem z klapami

  1. #1
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomek_KRK
    Dołączył
    05 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159
    Postów
    2,706

    Domyślnie Kolektor 1.9 JTDm 16V pozmianowy - problem z klapami

    Ponieważ z sytuacją, którą opisuję poniżej, spotkałem się już drugi raz - a wszystko wskazuje na to, że nie będzie to raz ostatni - garść informacji dla wszystkich "szczęściarzy", którzy mają swoje silniki 1.9 JTDm 16V wyposażone w kolektor taki jak na zdjęciach poniżej.

    W kolektorach ssących tego typu (prod. Magneti Marelli, plastikowa obudowa, ok. 2 cm szerokości aluminiowa "stopa") dojść może do urwania klapy wirowej, a co za tym idzie - zassania jej do komory spalania i np. wprasowania w tłok lub podejścia pod zawór. Narusza to komorę spalania i auto traci kompresję na tym cylindrze, na którym doszło do urwania klapy. Objaw? Nierówna praca silnika na wolnych obrotach, bardzo wysokie korekty wtryskiwacza na tym cylindrze (wartość ponad +5 na wolnych obrotach). Uwaga - problem NIE DOTYCZY WYŁĄCZNIE 159-ek! Takie kolektory montowano też w Alfach GT i Alfach 147 z tym silnikiem.

    Rozwiązanie proste i tanie - demontaż kolektora, usunięcie wszystkich klap i ponowny montaż kolektora. Rozwiązanie serwisowe - wymiana kolektora na nowy.

    Zdjęcia uszkodzonego kolektora poniżej.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	4.jpg
Wyświetleń:	416
Rozmiar:	55.1 KB
ID:	53421Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	1007
Rozmiar:	58.6 KB
ID:	53422Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	935
Rozmiar:	84.6 KB
ID:	53423Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	1388
Rozmiar:	125.1 KB
ID:	53424
    WWW.AUTKA.PL - kompleksowa obsługa samochodów

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar Airen
    Dołączył
    01 2010
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Była: Alfa Romeo 159SW marrone luci di bosco/Jest: Alfa Romeo Stelvio
    Postów
    391

    Domyślnie

    Jaki przebieg pacjentów?
    "For me the most important thing in a car is fun. It has to make you happy" Jeremy Clarkson

  3. #3
    Użytkownik Romeo Avatar grzdylu
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 3,0 V6
    Postów
    1,381

    Domyślnie

    dobrze, że mam metalowy kolektor a przecież te plastikowe miały być super ekstra bezawaryjne...coś nie bardzo.
    Born to be wild.

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar lobov
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    okolice Rzeszowa
    Auto
    była: 156, 159 Jest: Giulietta 1,4 170 Sport i jakieś Audi ;)
    Postów
    399

    Domyślnie

    Co z tego, że kolektor plastik, jak te klapy są w tej aluminiowej stopie właśnie. Czy się mylę?
    Z drugiej strony to chyba by i tak znaczenia nie maiło czy plastik czy alu - w kolektorze ma być czysto (po grzyba ten filtr powietrza ) a nie jak komorze spalania 20sto letniego pieca węglowego.

  5. #5
    Użytkownik Znawca Avatar szewi
    Dołączył
    07 2011
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    Alfa
    Postów
    1,084

    Domyślnie

    winowajca jest egr a nie filtr powietrza ... Swoja droga Ciekawe to co piszesz Tomek, tzn ze mozna jezdzic jakby co bez klap bez zadnych konsekwencji ?
    po co zatem te klapy tam sa ?
    Ostatnio edytowane przez szewi ; 19-04-2012 o 16:34

  6. #6
    Użytkownik Ogier Avatar Junior
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Stanowice k. Rybnika
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 KM
    Postów
    196

    Domyślnie

    Tomek to dokładam do tego również mój przypadek. Odkręciłem kolektor w celu czyszczenia i wynik = brak jednej klapy i nigdzie jej nie widziałem więc pewnie siedzi sobie gdzieś w cylindrze. Tak jak piszesz czasami jak auto odpalę to falują lekko obroty potem ustaje może to wina klapy w środku??? Na korekty pojadę i zobaczymy. Obecnie spalanie mam na poziomie 7,5l cykl raczej miejski.

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar ryki67
    Dołączył
    02 2012
    Mieszka w
    Spod Wawy
    Auto
    159 2.4 JTDM 210KM
    Postów
    389

    Domyślnie

    Cytat Napisał szewi Zobacz post
    winowajca jest egr a nie filtr powietrza ... Swoja droga Ciekawe to co piszesz Tomek, tzn ze mozna jezdzic jakby co bez klap bez zadnych konsekwencji ?
    po co zatem te klapy tam sa ?
    Oczywiście ze bez żadnych, klapy to poprostu ekologia, jak wyciales FAP TO tym bardziej klapy powinieneś

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar mariuszoles
    Dołączył
    05 2011
    Auto
    Porsche Panamera 4S
    Postów
    999

    Domyślnie

    Cytat Napisał Junior Zobacz post
    Tomek to dokładam do tego również mój przypadek. Odkręciłem kolektor w celu czyszczenia i wynik = brak jednej klapy i nigdzie jej nie widziałem więc pewnie siedzi sobie gdzieś w cylindrze. Tak jak piszesz czasami jak auto odpalę to falują lekko obroty potem ustaje może to wina klapy w środku??? Na korekty pojadę i zobaczymy. Obecnie spalanie mam na poziomie 7,5l cykl raczej miejski.
    Korekty to nawet sobie możesz sam sprawdzić FESem o ile masz kabelek.

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar Junior
    Dołączył
    09 2011
    Mieszka w
    Stanowice k. Rybnika
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW 1.9 JTDm 150 KM
    Postów
    196

    Domyślnie

    mariuszoles no niestety nie mam ani kabelka ani FES'a

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar sickboy
    Dołączył
    09 2008
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 159 1.9JTDm 16V Distinctive 2006r
    Postów
    1,106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek_KRK Zobacz post
    Rozwiązanie proste i tanie - demontaż kolektora, usunięcie wszystkich klap i ponowny montaż kolektora.
    Cytat Napisał szewi Zobacz post
    Swoja droga Ciekawe to co piszesz Tomek, tzn ze mozna jezdzic jakby co bez klap bez zadnych konsekwencji ?
    po co zatem te klapy tam sa ?
    Cytat Napisał ryki67 Zobacz post
    Oczywiście ze bez żadnych, klapy to poprostu ekologia, jak wyciales FAP TO tym bardziej klapy powinieneś
    Pół roku temu w temacie http://www.forum.alfaholicy.org/159_...2.htmlpisałem pisałem że wywaliłem całkowicie klapy z mojego kolektora. Efekt był taki że wszyscy się na mnie rzucili na czele z kolesiem z forum Vectry. Silnik miał mi się posypać, auto miało nie jechać.............. to czemu jest dokładnie odwrotnie

    Nero Provocatore - AR159
    Jedna mARka - Jeden Klub - Alfaholicy

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 11-01-2015, 18:05

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory