Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 35

Temat: Błąd P0238 Czujnik Ciśnienia powietrza

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    Auto
    ALFA ROMEO 147 1,9 JTDM 150KM 2005r. 5d.
    Postów
    22

    Domyślnie Błąd P0238 Czujnik Ciśnienia powietrza

    Witam
    Posiadam swoją alfe od prawie roku jest to 147 1,9JTDm 150KM z 2005r.
    2 razy pojawił mi się błąd chwilowy ( zazwyczaj przy niskich temp. na zewnątrz gdy silnik był nie zagrzany) P0238 gdzie po skasowaniu był spokój. Przy drugim razie poza błędem samochód naglę zjadł 3 kreski oleju ze wskaźnika poziomu oleju na kokpicie. Dolałem olej skasowałem błąd u mechanika i był spokój na 2 miesiące. Niestety wczoraj nie włączało mi się turbo ale po wyłączeniu i włączeniu silnika turbo ożyło. Dzisiaj znowu zaświecił mi się check engine (podejżewam że to ten sam błąd ale nie byłem jeszcze u mechanika) i znowu zjadł mi olej tak 2 kreski - ale turbina normalnie ciągnie nie czuć spadku mocy. Co to może być ? czy turbo do regeneracji .......
    Pozdrawiam

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    Podepnij komputer i przeczytaj podwieszony temat o MCSFie
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Sykoo
    Dołączył
    12 2015
    Mieszka w
    Jasło
    Auto
    147 1.9 16V JTDm
    Postów
    152

    Domyślnie

    mam ten sam problem, dziś mnie zaskoczył... podejrzewam zawaloy EGR i przewody, na weekend przeczyszcze i zobaczymy co to będzie

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Cytat Napisał ard0 Zobacz post
    Witam
    Posiadam swoją alfe od prawie roku jest to 147 1,9JTDm 150KM z 2005r.
    2 razy pojawił mi się błąd chwilowy ( zazwyczaj przy niskich temp. na zewnątrz gdy silnik był nie zagrzany) P0238 gdzie po skasowaniu był spokój. Przy drugim razie poza błędem samochód naglę zjadł 3 kreski oleju ze wskaźnika poziomu oleju na kokpicie. Dolałem olej skasowałem błąd u mechanika i był spokój na 2 miesiące. Niestety wczoraj nie włączało mi się turbo ale po wyłączeniu i włączeniu silnika turbo ożyło. Dzisiaj znowu zaświecił mi się check engine (podejżewam że to ten sam błąd ale nie byłem jeszcze u mechanika) i znowu zjadł mi olej tak 2 kreski - ale turbina normalnie ciągnie nie czuć spadku mocy. Co to może być ? czy turbo do regeneracji .......
    Pozdrawiam
    Ale faktycznie silnik olej bierze czy sugerujesz się jak nowoczesny człowiek tylko wyświetlaczem?

  5. #5
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Jarosław
    Auto
    Alfa Romeo 147 1.9 JTD 16V
    Postów
    213

    Domyślnie

    Właśnie też się zastanawiam nad tym olejem bo nie mogę sobie tego wyobrazić żeby nagle znikło 3 kreski ( to połowa oleju silnikowego musiałby wywalić ze 2 litry) bo jak by to turbina nagle pociągła to zrobiłbyś za sobą łunę jak paląca opona.

  6. #6
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    Auto
    ALFA ROMEO 147 1,9 JTDM 150KM 2005r. 5d.
    Postów
    22

    Domyślnie

    Witam
    Z tego co ja się orientuje to między minimum a maximum na bagnecie jest ok 1 litr. na wskaźniku poziomu oleju jest tak samo (przynajmniej z moich obserwacji). Dolałem wczoraj wieczorem olej pod max patrząc na bagnet i weszło 200ml. Wcześniej przed tym wydażeniem był prawie max zakładam że brakowało no może 100ml.
    Jednak dziwne jest to że przed błędem zawsze pokazuje mi ten wskażnik max olej lub jeżeli włączam go zpowrotem po wyłączeniu wtedy wszystkie kreski a w momencie tylko w momencie wywalenia błędy coś mu ubędzie. Dodam jeszcze że atuto mam krótko bo ok 1 roku i przejechane mam ok 10tyś km w tym czasie i tylko 2 razy musiałem dolewać olej. 2 razy po błędzie P0238 i zawsze było to 180 - 200 ml.

  7. #7
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    P0238, to typowy błąd przeładowania. Można domniemać, że coś złego dzieje się z turbiną. Na ogół jest to sterowanie geometrią. Jeśli jednak ubywa nagle oleju, to sprawa jest co najmniej dziwna. Gdyby problemem była sama turbina, to po nagłym zniknięciu oleju za sobą zobaczyłbyś chmurę dymu i to byłby koniec twojej jazdy. Być może tutaj jest to zbieg okoliczności. Na pewno musisz sprawdzić co powoduje fizyczne ubytki oleju. Czyli sprawdzić czy nie ma oleju w kolektorze dolotowym. Tylko nie filmu olejowego ale większej ilości oleju. Oglądnij silnik dokładnie, a w szczególności okolice turbiny. Domniemam, że po stronie gorącej nic się nie dzieje, bo już byś tu wręcz krzyczał, że dymisz jak Batory. Kolejna rzecz, to komputer i pomiar, a właściwie logowanie doładowania oraz powietrza.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    Auto
    ALFA ROMEO 147 1,9 JTDM 150KM 2005r. 5d.
    Postów
    22

    Domyślnie

    Witam po wizycie u mechanika zglupialem błąd który wyskoczył to P1238 przepływ powietrza co to może być ?mechanik sugeruje przepływomierz ale po moich niepewnosciach zdecydowaliśmy się na czyszczenie przeplywki i czujnika doładowania oraz sprawdzenie zmiennej geometrii turbiny . Na robotę umówiliśmy się na przyszłą środę jak coś będę wiedział napiszę a co wy o tym myślicie

  9. #9
    Użytkownik Pasjonat Avatar @sdero
    Dołączył
    02 2011
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    RAV4 / Ducati Diavel Carbon
    Postów
    3,133

    Domyślnie

    To błędna diagnoza mechanika. Opis błędu chociaż jest właściwy, to jest mylący P1238 to wina zacinającego się EGR.
    Chip tuning, EGR off , DPF off, SCR off, Lambda off , modyfikacja dawki startowej oraz inne.

    Więcej informacji: www.conmir.pl, lub Fanpage na FACEBOOK
    Trochę o korektach - > Motoblog - wpływ korekt pod obciążeniem
    Trochę o DPF - > Motoblog - co warto wiedzieć o DPF

  10. #10
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    03 2015
    Mieszka w
    Stalowa Wola
    Auto
    ALFA ROMEO 147 1,9 JTDM 150KM 2005r. 5d.
    Postów
    22

    Domyślnie

    Dzisiaj z rana znowu zapaliła się lampka check przy ruszaniu na obrotach około 1500-1700. Przesunołem termin wizyty u mechanika na jutro. Jedno co jeszcze zauważyłem to że jest samochód słabszy na niższych obrotach zanim zzałączy się turbo.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-04-2017, 15:24
  2. (147) Czujnik ciśnienia powietrza
    Utworzone przez siacho w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 07-12-2013, 13:58
  3. Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 10-10-2013, 14:46
  4. Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 14-02-2012, 09:14
  5. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 29-03-2011, 13:59

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory