Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 22

Temat: pytania świeżego alfisty - 1.9 JTD 2002

  1. #1
    Istvan
    Gość

    Domyślnie pytania świeżego alfisty - 1.9 JTD 2002

    Przywitałem się już w odpowiednim dziale, a tu mam parę pytań do doświadczonych użytkowników, na które nie udało mi się znaleźć odpowiedzi przez opcję "szukaj":

    - jaka powinna być temperatura płynu chłodniczego w 1.9 JTD? Mi zegar pokazuje 70 (kreska w połowie między 50 a 90), czasem minimalnie (odchylenie o 1-2 mm) więcej. W instrukcji polskiej znalazłem tylko jakąś enigmatyczną informację, że wskazówka powinna być w okolicach środka.

    - czy Was też irytuje obsługa klimatronica? spędziłem godzinę na studiowaniu instrukcji, żeby się z tym połapać, szczerze mówiąc, wolałbym mechaniczne pokrętła

    - czy selenia to jedyny słuszny wybór, czy uważacie, że na innym oleju też pojeździ? 140 000 już na selenii przejechał, więc nie wiem, czy jest sens ryzykować?

    - mam wrażenie (w porównaniu do innych alf, jakimi jeździłem), że biegi wchodzą jakoś ciężkawo. Jakby lewarek, po zrzuceniu z biegu nie wracał sam do środkowego położenia, tylko zostawał, odpowiednio, na poziomach biegów 1-3, 2-5 i 5-R. Ktoś ma może jakieś sugestie?

    - mam centralny zamek sterowany z kluczyków, ale działa tylko otwieranie bagażnika, bo przycisk od zamków w drzwiach jest popsuty. Czy ktoś orientuje się, ile kosztuje dorobienie nowego? Gdzie się to robi? Tylko w aso? Mam oczywiście wszystkie karty kodowe, etc.

  2. #2
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    I jak - rozgryzłeś już ten climatronik? Bo ja przyznam się szczerze, że jeszcze nie, po prostu nie chce mi się za to zabrać (lenistwo się szerzy). Dlatego jeśli wiesz o co z tym wszystkim chodzi, to możesz wrzucić kilka rad, bardziej przyswajalnym językiem niż ten w instrukcji...

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  3. #3
    gumis_kiler
    Gość

    Domyślnie

    1. Ja mam temp. w granicach od 70 do 90 st. mi sie wydaje ze masz dobra temperature
    3. U mnie biegi wchodza normalnie bez zadnych problemow...jedynie jedynka albo wsteczny czasami ciezko wchodzi...tzn tak jak by je cos blokowalo ale jesli podjedzie leciutko auto do przodu albo tylu to juz nie ma takiego problemu...

  4. #4
    rebellion1
    Gość

    Domyślnie

    u mnie też temperaturka w okolicach 70 stopni to normalka rosnie w korku do 90 czasami przekraczaa ale w normalnekj jeździe zaraz wraca do 70, dłużej sie utrzymuje powyżej 70 podczas jazdy np highwayem u upalne dzionki, wieć też uważam że z temperatura jest u Ciebie w porządku. a co do biegów to mozesz już mieć sprzęgło zużyte lub spróbuj może podciagnąc linke ( o ile w ar156 jest taka możliwość)

  5. #5
    Istvan
    Gość

    Domyślnie

    Alces1: klimatronik mam, jak mi się zdaje, rozgryziony, wg instrukcji. Jak masz jakieś wątpliwości, to chętnie pomogę.

    Mam za to wrażenie, że te wszystkie czujniki różnych spraw (zaroszenia przedniej szyby, zanieczyszczenia powietrza, nasłonecznienia) straciły swoją czujność, bo szybę przednią nawet specjalnie zachuchałem na matowo a automat nic, nie przestawił nawiewu na szybkę. Muszę się i tak wybrać do jakiegoś elektryka z zepsutym przełącznikiem kluczyka, to może popytam o te czujniki, w pięcioletnim aucie mogą nie działać. Inna sprawa, że jeśli wymiana albo naprawa to mają być jakieś ciężkie pieniądze, to to oleję, palec mnie nie rozboli od kliknięcia jednego, żeby nawiew na szybę przestawić.

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie Re: pytania świeżego alfisty - 1.9 JTD 2002

    Cytat Napisał Istvan
    - jaka powinna być temperatura płynu chłodniczego w 1.9 JTD? Mi zegar pokazuje 70 (kreska w połowie między 50 a 90), czasem minimalnie (odchylenie o 1-2 mm) więcej. W instrukcji polskiej znalazłem tylko jakąś enigmatyczną informację, że wskazówka powinna być w okolicach środka.
    Temperaturę masz prawidłową. Te silniki wolno się nagrzewają - dopiero po przejechaniu 5-6km
    Cytat Napisał Istvan
    - czy Was też irytuje obsługa klimatronica? spędziłem godzinę na studiowaniu instrukcji, żeby się z tym połapać, szczerze mówiąc, wolałbym mechaniczne pokrętła.
    To proste jak masz jakieś pytania to pisz.
    Cytat Napisał Istvan
    - czy selenia to jedyny słuszny wybór, czy uważacie, że na innym oleju też pojeździ? 140 000 już na selenii przejechał, więc nie wiem, czy jest sens ryzykować?.
    Alfa Romeo zaleca do tych silników olej syntetyczny 5W40 dedykowany do turbodiesli. Jak chcesz lać Selenię to WR Diesel
    Cytat Napisał Istvan
    - mam wrażenie (w porównaniu do innych alf, jakimi jeździłem), że biegi wchodzą jakoś ciężkawo. Jakby lewarek, po zrzuceniu z biegu nie wracał sam do środkowego położenia, tylko zostawał, odpowiednio, na poziomach biegów 1-3, 2-5 i 5-R. Ktoś ma może jakieś sugestie?.
    Oczyść przegub kulist lewarka zmiany biegów (po zdjęciu mieszka) - jest on wykonany z takiej pianki , często parcieje i pęka. Czasami trzeba usunąć kawałki tej osłony i dobrze tam psiknąć WD40.
    Cytat Napisał Istvan
    - mam centralny zamek sterowany z kluczyków, ale działa tylko otwieranie bagażnika, bo przycisk od zamków w drzwiach jest popsuty. Czy ktoś orientuje się, ile kosztuje dorobienie nowego? Gdzie się to robi? Tylko w aso? Mam oczywiście wszystkie karty kodowe, etc.
    Pewnie uszkodzeniu uległ mikroprzełącznik (ktoś kiedyś dawał kluczyk do przelutowania tych przełączników) Nowy kluczyk tylko ASO i koszt ok. 600zł
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    Cytat Napisał rebellion1
    .....a co do biegów to mozesz już mieć sprzęgło zużyte lub spróbuj może podciagnąc linke ( o ile w ar156 jest taka możliwość)
    Jaką linkę w hydraulicznym układzie przełączania sprzęgła - sprzęgło jest nieregulowane.
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar alces1
    Dołączył
    07 2007
    Mieszka w
    Żegocina
    Auto
    AR 159 JTDm Ti, AR Giulietta Sport, AR Spider 3.0 V6
    Postów
    6,673

    Domyślnie

    Cytat Napisał Istvan
    Alces1: klimatronik mam, jak mi się zdaje, rozgryziony, wg instrukcji. Jak masz jakieś wątpliwości, to chętnie pomogę.

    Mam za to wrażenie, że te wszystkie czujniki różnych spraw (zaroszenia przedniej szyby, zanieczyszczenia powietrza, nasłonecznienia) straciły swoją czujność, bo szybę przednią nawet specjalnie zachuchałem na matowo a automat nic, nie przestawił nawiewu na szybkę. Muszę się i tak wybrać do jakiegoś elektryka z zepsutym przełącznikiem kluczyka, to może popytam o te czujniki, w pięcioletnim aucie mogą nie działać. Inna sprawa, że jeśli wymiana albo naprawa to mają być jakieś ciężkie pieniądze, to to oleję, palec mnie nie rozboli od kliknięcia jednego, żeby nawiew na szybę przestawić.
    Dzięki, ja sam się z tym zapoznam, ale jak narazie nie mam weny
    Co do tych czujników zarosienia, nie wiem czy w mojej AR jest.
    To co piszą w instrukcji, a mamy na wyposażeniu to chyba poniekąd bajka.
    Np: wyczytałem, że radio jest wyposażone w bajer, który po jego uaktywnieniu zwiększa głośność zależnie od wzrostu hałasu wewnątrz pojazdu. Jak się okazało moje radio takiej opcji nie ma. Nie ma też w instrukcji informacji o tym, że jest to "przewidziane dla wersji/rynku"
    Podobnie może być i z czujnikiem zarosienia.

    Sprzedam naklejki: koniczynki QV 3D
    http://www.forum.alfaholicy.org/pozo..._dostepne.html

  9. #9
    Istvan
    Gość

    Domyślnie

    Maciek-156 i alces1:

    Dzięki za rady co do lewarka. A co do klimy - ja wiem jak powinno działać, klima działa automatyczynie, reguluje nawiew to na nogi, to na coś tam, ale mam wrażenie, że nie działają czujniki zanieczyszczenia powietrza (bo jeszcze ani razu nie zauważyłem, żeby automatycznie odciął dopływ powietrza z zewnątrz - ale może to kwestia niskiej temperatury zewnętrznej - jeżdżę alfunią dopiero miesiąc?) ani zaroszenia. Może ich nie ma? Ale z instrukcji jednoznacznie wynika, że być muszą.
    Alfę mam z 2002 roku, ze środkiem po liftingu, ale przed liftingiem zewnętrznym.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Maciek-156
    Dołączył
    05 2007
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Postów
    8,598

    Domyślnie

    Czujnik zaroszenia (włącza oraszanie) i nieprzyjemnych zapachów (zamyka obieg) występuje tylko w autach z zakupionym pakietem zimowym. Na fakturze zakupu (oryginalnej) powinny być wymienione kody wszystkich opcji które masz w aucie zainstalowane.
    AR Stelvio 2.0 Turbo 280KM Veloce 2021
    Jeep Cherokee 2.0 MJD A9 LIMITED 2014
    Giulietta 1,4TB MA Distinctive 2010
    AR156 1.9 16v JTD M-jet 2004
    AR156 1.6TS 2000
    Wcześniej 7 włoskich aut F (126, 127, UNO DS, TIPO, PUNTO, BRAVA, MAREA)

Podobne wątki

  1. Wlot świeżego powietrza do układu klimatyzacji
    Utworzone przez flatbeet w dziale 147
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-08-2014, 11:44
  2. [145] Kilka pytań od świeżego
    Utworzone przez Chasim w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 02-02-2011, 15:36
  3. Kilka pytań "świeżego" posiadacza Alfy
    Utworzone przez deviltx w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-11-2007, 17:47

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory