Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18

Temat: [156 2003r] Wymiana łożyska koła przód + osłona przegubu zew. (problem z tarczą)

  1. #1
    Maly_wla
    Gość

    Domyślnie [156 2003r] Wymiana łożyska koła przód + osłona przegubu zew. (problem z tarczą)

    Zabrałem się za wymianę łożyska i pękniętej osłony przegubu zewnętrznego już jakiś czas temu.
    Problemy robiąc to samemu:
    1. Na każdym kole piasta przykręcona jest nakrętką 36 mm, nasadka 1/2" STANLEY nie pasuje bo jej obwód zew. nie mieści się w otworze piasty.
    - Rozwiązanie - szlifierka kątowa i nasadka pasuje
    2. Odkręcenie zacisków hamulca - problematyczne dojście z kluczem
    - Na skręconym kole dało radę nawet dojść kluczem pneumatycznym.
    3. Zdjęcie tarczy hamulcowej - i tutaj się zatrzymałem, ni jak nie chce zejść :/ Śruba z bolcem odkręcona, tarcza obstukana młotkiem od zewnątrz i wewnątrz ale nie da się jej ruszyć.

    Czy muszę po prostu mocniej przywalić czy jest na to jakiś patent ???

    Edit 13.11.2011 - Trzeba mocniej przywalić Tarcza zeszła i po obejrzeniu piasty i łożyska skorzystałem z rady forumowiczów i oddam auto w ręce mechanika z prasą...

    Wniosek - nie wszystko można zrobić domowymi sposobami bez profesjonalnych narzędzi.
    Ostatnio edytowane przez Maly_wla ; 13-11-2011 o 14:47

  2. #2
    Jazz
    Gość

    Domyślnie

    Z doświadczenia z innym autem. Zlać wd-40 lub czymś podobnym tak by wpływało między tarczę, a piastę, odczekać, czynność powtórzyć wcześniej przekręcając tarczę i użyć młotka.

    Edit:
    Akurat w tamtym aucie wymieniałem tarczę więc nie bałem się jej potraktować młotkiem. Jeśli tarczę zakładasz ponownie to oczywistym jest, że trzeba użyć jakiejś przekładki by nie uszkodzić tarczy.
    Ostatnio edytowane przez Jazz ; 12-11-2011 o 20:38

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    11 2010
    Auto
    była 156 1,8TS, jest 159 2,4 200 KM
    Postów
    354

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maly_wla Zobacz post
    Zabrałem się za wymianę łożyska
    Przykręć koło z powrotem i przejedź się do mechanika dysponującego prasą. Tego się nie da zrobić samemu

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta Avatar bartekalfa166
    Dołączył
    04 2011
    Mieszka w
    Jelenia Góra
    Auto
    AR 159 TI. Bianco
    Postów
    416

    Domyślnie

    ja rownież jednak odradzam-w zeszłym tygodniu przerabiałem to samo. Mechanik powiedzial ze teraz juz nie bedzie brał w alfach 60 pln za wymianę łożyska....heheheheh-Operacja ponoć jest troszeczkę skomplikowana,nie tak jak w oplu np.

  5. #5
    Użytkownik Alfa i Omega
    Dołączył
    12 2009
    Mieszka w
    near zamość
    Auto
    156 1,8 ts 98
    Postów
    372

    Domyślnie

    a w alfie z przodu przypadkiem łożysko nie wymienia się z piastą ???? z tyłu to wiem na pewno i nie trzeba żadnej prasy wystarcza takie urządzenie które można kupić taniej niż w tej przykładowej aukcji http://allegro.pl/sciagacz-uniwersal...932128910.html
    Ostatnio edytowane przez LUKI83 ; 13-11-2011 o 19:59

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde
    Dołączył
    10 2007
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    AR156 1,6TS 1999 r.
    Postów
    5,304

    Domyślnie

    Łożysko jest z piastą, ale najpierw trzeba wybić piastę koła, bo inaczej nie odkręcisz piasty łożyska.

  7. #7
    Harnas84
    Gość

    Domyślnie

    Ale da sie to zrobic samemu czy nie bardzo? Bo tez mnie to czeka

  8. #8
    Użytkownik Znawca Avatar michal_lc4
    Dołączył
    09 2009
    Mieszka w
    Łódź
    Auto
    159 PussyWagon Ti 2.4JTDm/200 KM '09
    Postów
    1,023

    Domyślnie

    Oczywiście że sie da,nie jest potrzebna żadna prasa do wymiany łożyska z obudową (piastą). Odkręcasz tą dużą nakrętke (nasadka 36, obszlifowana ) z ośki,wybijasz ośke ze środka łożyska,zdejmujesz całą zwrotnice i odkręcasz cztery śruby impulowe (imbus 10) trzymające obudowe łożyska i wszystko.Składasz w odwrotnej kolejności.Ja robiłem sam.

    PS. Bartekalfa166 wspomniał że mechanik stwierdził iż operacja jest skomplikowana porównując do Opla,wymieniałem w oplach łożyska,ja wole wymieniać te w Alfach,wydaje mi sie że prościej
    Ostatnio edytowane przez michal_lc4 ; 10-01-2012 o 20:05

  9. #9
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar RafcioL27
    Dołączył
    06 2009
    Mieszka w
    Świdnik
    Auto
    AR 156 2.0 TS 2000r.SW + LPG
    Postów
    472

    Domyślnie

    W Omedze wymieniłem piastę w 10 min, w Alfie swojej bez odpowiedniego ściągacza trudno jest to zrobić cała operacja zajęła mi w mojej Alfie jakieś 1,5h więc nie mów że w oplu jest trudniej. Mówimy oczywiście o przednich piastach.

  10. #10
    1984
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał jadzia Zobacz post
    Przykręć koło z powrotem i przejedź się do mechanika dysponującego prasą. Tego się nie da zrobić samemu
    yyy.. Co? nie da się samemu zdjąć tarczy? robiłem to jakieś pół roku temu, wszystkie cztery koła! odkręcić ten mały trzpień WD40 lub inny rzadki środek smarny w szczelinę między piastą a tarczą, od przodu i od tyłu, po kilku minutach rękami ją zdjąłem. A też była w cholerę zardzewiała. Bez żadnego problemu można to zrobić w domu. Kluczem jest pozostawienie WD na chwilę, zlać, chwilę odczekać i gotowe.

Podobne wątki

  1. Wymiana łożyska przedniego koła
    Utworzone przez pawlo12 w dziale GT
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-01-2014, 23:35
  2. Wymiana łożyska piasty koła przód
    Utworzone przez wojti w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 11-01-2013, 21:02
  3. [145] wymiana łożyska koła
    Utworzone przez czarek145 w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 11-05-2009, 13:54
  4. [156] wymiana klocków/ osłona przegubu
    Utworzone przez Alfaauto w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 29-05-2008, 13:52

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory