Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: System AIRBAG, sensor poduszek bocznych - problemy po kolizji

  1. #1
    lukulus
    Gość

    Domyślnie System AIRBAG, sensor poduszek bocznych - problemy po kolizji

    Witam serdecznie wszystkich Alfaholików!

    Jest to mój pierwszy post więc się przedstawie. Nazywam się Łukasz, jestem ze Szczecina i od jakiegoś czasu podkochuje się w belli (AR 147 3D 2003r)

    Niestety nieszczęśniczka moja uległa wypadkowi. Została uderzona w lewy bok. Teraz mam z nią wiele problemów i dlatego chciałem się was poradzić.

    Jestem na etapie rozbierania lewego boku i kompletowania części do naprawy. Stąd kilka moich pytań:
    1) Czy przy uderzeniu bocznym z lewej strony (wybuchła poduszka boczna w lewym fotelu i lewa kurtyna) wybuchają również napinacze pasów? Obok kierowcy siedział również pasażer. Mimo iż prawe poduszki nie wybuchły chciałbym się zapytać czy prawy pas bezpieczeństwa również wybuchł? Pasy miały zapięte obie osoby. Czy oba pasy do wymiany?

    2) Czy sensor poduszek bocznych jest jednokrotnego użytku? Czy jeżeli poduszki wybuchły to musi zostać kategorycznie wymieniony sensor poduszek bocznych? Czy da się go jakoś pod kompem skasować?

    3) Czy centralka airbagu musi zostać całkowicie wymieniona po takiej kolizji czy można ją pod kompem skasować tak aby sprawnie działała na przyszłość.

    4) Gdzie w AR 147 3D 2003r znajduje się sensor bocznych airbagów i jak on wygląda, bo jestem skołowany. Na allegro znalazłem tylko i wyłącznie taki czujnik do alfy 147:
    http://moto.allegro.pl/item909585414...j_czujnik.html
    Na aukcji pisze dokładnie, że czujnik jest z AR 147 lata 2000-2005 3D. Co ciekawe jest wiele dokładnie takich czujników na allegro do alfy 147 i żadnego innego (typu niebieska kostka). Ja nic takiego u siebie nie znalazłem. Za to znalazłem taką małą niebieską kosteczkę jak poniżej. Byłą umieszczona w lewym słupku kawałek nad bębenkiem pasów. Czy to może być ten sensor poduszek bocznych? Ma ktoś taki u siebie?



    Bardzo bym prosił o pomoc osoby obeznane w temacie lub kogoś kto przerabiał podobny problem.
    A może ktoś ma taki sensor SPRAWNY na sprzedaż (w razie gdyby ten okazał się jednorazowego użytku).

    Na koniec pytanie: czy można sensory i poduszki zamówić na allegro? Czy taki system po skompletowaniu będzie działał? Czy może potrzeba jeszcze podłączyć się pod komputer i coś skonfigurować? Czy ktoś w Szczecinie lub okolicy mógłby pomóc w komputerowym temacie.
    A może powinno się wszystkie poduszki i sensory zamówić nowe w serwisie (nie jestem zbyt skłonny temu rozwiązaniu ze względu na horendalne koszty)?

    Z góry dziękuje za waszą pomoc.

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar andro34
    Dołączył
    12 2007
    Mieszka w
    Płońsk-holandia
    Auto
    Alfa Romeo 156 1,9 JTD 2005r i AR 147 JTDm 2005r.
    Postów
    1,235

    Domyślnie

    witam!!!

    postaram się jakoś ci pomóc.

    1)przeważnie tak jest że przy bocznym uderzeniu "strzelają" też pasy oprócz kurtyn.łatwo to sprawdzić,jeśli pas chodzi swobodnie i łatwo się zwija to znak że wszystko z nim jest ok.
    gdy pas był zapięty podczas wypadku to nie będzie się samoczynnie zwijał,gdy był niezapięty będzie naprężony jak struna tuż przy słupku.

    2)sensory bocznych poduszek bocznych też się wymienia jeśli odpaliły więc to świadczy o tym że są jednorazowe,nie można ich wskrzesić za pomocą kompa lub innych sposobów.

    3)co do sensorów bocznych nie mam stu procentowej pewności natomiast główny sensor AIRBAG trzeba bezwzględnie wymienić.ta część jest na pewno jednorazowego użytku.

    4)
    Cytat Napisał lukulus Zobacz post
    Za to znalazłem taką małą niebieską kosteczkę jak poniżej. Byłą umieszczona w lewym słupku kawałek nad bębenkiem pasów. Czy to może być ten sensor poduszek bocznych? Ma ktoś taki u siebie?
    tak,to jest na pewno sensor bocznych poduszek.

    możesz kupić na allegro wszystkie podzespoły, najlepiej by było gdyby pochodziły z jednego auta.

    na koniec,po poprawnym zamontowaniu i podłączeniu wszystkiego pozostaje diagnostyka komputerowa i wykasowanie błędów.

    powodzenia!!!


    moja druga ulubienica...

  3. #3
    obserwator737
    Gość

    Domyślnie

    1 pasy - jak nie mozna rozwinąć - do wymiany , jak można rozwinąć - zostają

    2 to nie sensor tylko czujnik przeciążenia , nie wymienia się go !!!

    3 centralka airbag (ta na tunelu środkowym) - nie trzeba wymieniać , wystarczy zregenerować (koszt 80-100zł)

    4 j.w. - to jest czujnik nie sensor , dane z czujnika płyną do centralki głównej i ona decyduje co odpalić (w tym poduszki boczne)

    po montażu (na odłączonym akumulatorze) wystarczy włączyć zapłon - jesli pasy , poduszki i centralka są sprawne to kontrolka zgaśnie (czyli pasy się rozwijają , poduszki wystrzelone - wymieniono i centralka zregenerowana lub nowa)

  4. #4
    lukulus
    Gość

    Domyślnie

    No to się nam zbiegły 2 rózne opinie. I bądź tu mądry.

    1. Pasy się u mnie normalnie rozwijają i zwijają. Działa ogranicznik. A czy da się jakoś optycznie stwierdzić czy ładunek pirotechniczny wystrzelił, bo mam rozmontowane boczki i swobodny dostęp do rolki nawijającej pas?

    2. Czujnik czy sensor zależy czy po polsku czy angielsku. Na tej części nawet jest napisane "side bag sensor" tak jak na zdjęciu tutaj:
    http://www.forum.alfaholicy.org/147_...o_kolizji.html
    A więc czy skoro raz już poduszki wybuchły to ten mój niebieski czujnik jest już do wyrzucenia, czy ma będzie jeszcze działał, bo usłyszałem 2 sprzeczne informacje?

    3. Czy centralke AIRBAGu regeneruje się u tych "magików" co ogłaszają się na allegro? Jak np tutaj:
    http://moto.allegro.pl/item927485263...irbag_srs.html
    Czy można to zwyczajnie poprzez złącze diagnostyczne przy kasowaniu błędów zregenerować? Czy ci "magicy" z allegro są dość bezpieczni (tak żeby układ w razie W zadziałał). Może ktoś zna jakiegoś sprawdzonego "magika" i by polecił?

    4. Szukam do kupienia kurtyny bocznej i poduszki bocznej z fotela. Niestety wszystkie poduszki, które oglądałem mają inne numery niż te moje. Chodzi mi o numery z tej białej naklejki z kodem kreskowym. Mimo iż poduszki wyglądają dokładnie tak samo i mają taką samą wtyczke nie moge znaleźć poduszki o takich samych numerach. Czy może nie zwracać uwagi na te numery bo nie muszą być takie same. A może to nie numer części tylko indywidualny numer seryjny?

    Dziękuje za waszą pomoc. Mam nadzieje, że jeszcze ktoś się odezwie w temacie i rozwieje trochę wątpliwości

  5. #5
    obserwator737
    Gość

    Domyślnie

    1 skoro się rozwijają to napinacze nie wystrzeliły (wystrzał = zblokowany pas)
    2 to małe to miernik przeciążenia bocznego - daje sygnał do dużej puszki a ona decyduje
    - małego nie wymieniasz
    3 tak , np u takich jak podałeś w linku , jakby co to mam namiary na dwóch innych (Łódź i Poznań)
    4 jak wyglądają tak samo to możesz kupować , na odległość nie wiem o którym numerze mówisz ale zapewne nie o katalogowym

    zadzwoń do speców od pasów , powiedz że masz centralkę do zrobienia i przy okazji z nimi pogadaj o kostce - czujniku przeciążenia montowanym do słupka - myślę że oni rozwieją wątpliwości

    !!! UWAGA !!! regenerację centralki odradzam przeprowadzać wysyłkowo - w czasie przesyłki po naprawie rzucenie paczką lub upuszczenie paczki z dużym prawdopodobieństwem uszkodzi centralkę !!!

  6. #6
    cyrasek
    Gość

    Domyślnie

    Witam wszystkich, mam nieco podobny problem. Jak zakupiłem swoją 147 to od samego zakupu świeci mi sygnalizator poduszek (w komisie mi powiedzieli, że to po ładowaniu akumulatora, że samo zniknie, a że była zima i 20 stopniowy mróz to uwierzyłem). Ale u mechanika (w mogilanach koło Krakow, gdzie za wymianę kilku elementów w tym kilku elementów zawieszenie de facto zapłaciłem prawie 4 tysiące, nie miałem wtedy środków na zrobienie jeszcze tych poduszek). Jedynie uzyskałem informację, że po podłączeniu do komputera nie wiadomo co się z nimi dzieje, bo jest uszkodzone (bądź wystrzelona "coś" tu mechanik użył jakiegoś określenia, albo centralka albo coś innego, w każdym razie chodziło mu o to że komputer nie dał odpowiedzi co jest z nimi nie tak bo nie mógł się połączyć. I teraz mam do Szanownych forumowiczów pytanie. Czy po pierwsze znacie jakiś magików od poduszek w Krakowie? a po drugie to czy da się jakoś sprawdzić czy fizycznie poduszki są w samochodzie? Po tak drogich naprawach mam już dość jeżdzenia po mechanikach, ale wiem że zapewnie będzie to nieuniknione, zatem przydałoby się chociaż zrobić jeszcze te poduszki. Dzięki za wszystkie informacje. Pozdrawiam, Michał

  7. #7
    Użytkownik Fachowiec Avatar slavol
    Dołączył
    06 2008
    Mieszka w
    Chodzież
    Auto
    Ford
    Postów
    2,191

    Domyślnie

    Tutaj jest opisane co spotkało twoje poduszki:

    http://www.forum.alfaholicy.org/147_...apal_blad.html

    Zaufałeś handlarzom? Niedobrze, mogłeś urwać na naprawę centralki. Często spotykana usterka przy problemach z akumulatorem. Koszt do 200zł. Musisz znaleźć magików od napraw airbagów, oni znają problem i mają lekarstwo.
    Mustang 2012 3.7 V6 , na razie musi wystarczyć...

  8. #8
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Zaczynam walkę z poduszkami Alfa jest po niewielkiej kolizji (nie za mojej kadencji na szczęście). Jakiś czas temu podłączyłem AlfaOBD i oto co mi wyskoczyło:





    Chciałbym się Was poradzić gdzie grzebać i co wymieniać. Centralka do regeneracji oczywiście (jeden z forumowiczów mi to zrobi w Warszawie). Czy moglibyście mi rozjaśnić błędy które załączone są na zrzucie? Wiem tylko tyle, że napinacze pasów są do wyrzucenia. Poduszki też, ale które? Serdecznie dziękuję za informacje.

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar jaboleq
    Dołączył
    06 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    AR 156 SW 1.9 16V powered by @sdero
    Postów
    7,326

    Domyślnie

    Sterownik wiesz, że trzeba skasować crash. Taniej czasem używany kupić.
    Poduszki wymieniasz te co wystrzeliły. Boczna pasażera wg komputera i oba napinacze pasów.

    Jesteś po zderzeniu bocznym? Co z kurtynami?

    Wymiziane z Androida!
    ::::::: I am IN LOVE with trance! ::::::: Moja włoszka :::::::

  10. #10
    Użytkownik Fachowiec Avatar LukaSS
    Dołączył
    06 2012
    Mieszka w
    Biała Podl./Warszawa
    Auto
    Alfa Romeo 147 JTD 16V 140KM; Yamaha XTZ 800 Super Tenere
    Postów
    2,540

    Domyślnie

    Ja nic właśnie nie wiem Ja nie miałem stłuczki. To pierwszemu właścicielowi jeszcze w Belgii prawdopodobnie się przydarzyło. Wiem tylko, że napinacze pasów do wymiany oraz prawdopodobnie poduszka pasażera. Kierowcy na 90% założył drugi właściciel (młody chłopak, dwie lewe ręce do pojazdów). I właśnie.... z co z kurtynami? Po podanych błędach nie można wywnioskować czy są? Nie chcę za bardzo rozbierać plastików bo zimno, połamie się coś i lipa.
    Lewy bok w aucie był przeorany. Próg pod tylnymi drzwiami był szpachlowany lekko i wymienione te drzwi.

    Boczna pasażera czyli ta na wprost pasażera, w fotelu czy kurtynie?


Podobne wątki

  1. AR 156 Błąd poduszek. Czyżby sensor AirBag był padnięty?
    Utworzone przez ArturR_1975 w dziale 156
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-03-2014, 14:56
  2. brak wtyczek od poduszek bocznych
    Utworzone przez rychuslu89 w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 16-06-2013, 15:07
  3. Podłączenie poduszek bocznych
    Utworzone przez araagon w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 01-10-2012, 10:01

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory