Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 38

Temat: wibracje paska wielorowkowego

  1. #1
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Lightbulb wibracje paska wielorowkowego

    Mam problem z paskiem, którego nikt nie potrafi zdiagnozować. Wymieniłem cały komplet napędu paska (koło, rolki, napinacz). Wcześniej kilka razy pasek się zerwał (zacząłem od wymiany koła, potem napinacz i rolki przy kolejnym zerwaniu). Teraz pasek się nie zrywa, ale na wolnych obrotach dostaje wibracji. Pasek skacze góra-dół na rolce za kompresorem klimy, lekko na boki i widać że kołach też lekko go krzwi na boki (na wszystkich). Sprawdzone zostały wszystkie koła i rolki, chodzą lekko, nie są skrzywione a przynajmniej nie widać. Wibracje nasilają się po włączeniu klimy, kręcenia kierownicą, włączeniu wentylatora chłodnicy. Oczywiście dochodzą do tego hałasy jak z traktora.
    Wymieniłem jeszcze raz pasek (bosch) - bez efektu.
    Dziś wymieniłem jeszcze raz koło pasowe na inne - bez efektu.

    Co ciekawe, spryskanie paska sprayem do uszczelek likwiduje problem, niestety tylko na chwilę dopóki spray nie odparuje. Powyżej 1000 obr. też nie ma żadnych wibracji. Na alternatorze nie mam sprzęgiełka (fabrycznie nie było - alt. bosch 120A), więc odpada. Klima działa normalnie, na wyższych obrotach nie słychać żadnych niepokojących dźwięków, koło wysprzęglonej sprężarki obraca się dość ciężko ale sprawdzałem u kolegi i jest podobnie.

    Czy ktoś ma jakiś pomysł o co może chodzić?

  2. #2
    Redaktor naczelny Romeo Avatar fiergloo
    Dołączył
    09 2006
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v FL/ Alfa Romeo 159 TBi
    Postów
    2,660

    Domyślnie

    Czyli coś jakby obroty nie były wyrównane. Bo skoro podzespoły działają normalnie to coś musi z wałem byc. A koło zamachowe? Ono wyrównuje obroty.
    http://fiergloo.blogspot.com lub http://fiergloo.pl/ - moje spojrzenie na motoryzację
    2007-2008: Alfa Romeo 164 3.0 V6 12v
    2008-2018: Alfa Romeo 164 3.0 V6 12v Automat
    2014-....: Alfa Romeo 166 2.5 V6 24v FL
    2018-2021: Lancia Kappa 2.4 JTD 10v
    2021-....: Alfa Romeo 159 1750TBi

  3. #3
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    hm kolo wysprzeglonej klimy powinno lekko sie krecic moim zdaniem, przynajmniej u mnie tak jest po wymianie lozyska pozatym u mnie jak byly wibracje podobne jak u ciebie kolego to okazalo sie ze zle uklada sie pasek na rolce samonapinacza taki napinasz na sprezynie i okazalo sie ze ta rolka prowadzaca sie pokrzywila przy zerwaniu paska wystarczylo zrobic patent taki ze wymienilem w niej lozysko i przetoczylem na tokarce zalozylem nowy pasek i wszystko ok

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał fiergloo Zobacz post
    Czyli coś jakby obroty nie były wyrównane. Bo skoro podzespoły działają normalnie to coś musi z wałem byc. A koło zamachowe? Ono wyrównuje obroty.
    Koło zamachowe jest raczej ok, przy wymianie sprzęgła nie stwierdzono jego zużycia pomimo dość dużego przebiegu, nic nie stuka, żadnych problemów z nim nie ma.

    ---------- Post dodany o godzinie 14:23 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 14:12 ----------

    Cytat Napisał SYSUNIAdq Zobacz post
    hm kolo wysprzeglonej klimy powinno lekko sie krecic moim zdaniem, przynajmniej u mnie tak jest po wymianie lozyska
    po zdjęciu paska i owszem, kręci się lekko, ale chodzi mi o to kółko mniejsze wewnątrz tego dużego które jest załączane przez sprzęgiełko i ono nie może chodzić lekko bo na tym jest sprężarka... chyba że się mylę

    Cytat Napisał SYSUNIAdq Zobacz post
    pozatym u mnie jak byly wibracje podobne jak u ciebie kolego to okazalo sie ze zle uklada sie pasek na rolce samonapinacza taki napinasz na sprezynie i okazalo sie ze ta rolka prowadzaca sie pokrzywila przy zerwaniu paska wystarczylo zrobic patent taki ze wymienilem w niej lozysko i przetoczylem na tokarce zalozylem nowy pasek i wszystko ok
    po wymianie tego napinacza już nie miałem awarii paska, awarię przeżyło tylko koło pompy wspomagania, alternatora i klimy.

    Mnie zastanawia fakt, że po spryskaniu paska sprayem jest wszystko ok pomimo tego że widać jak chodzi lekko na boki (+/- 0,5 mm), cisza, słychać tylko załączające się sprzęgiełko klimy... wygląda jakby za ciężko się zaciskał na rowkach a spray powoduje że chodzi lżej.

    Sprawdzałem też kółko klimy i jest gorące, ale tylko na obrzeżach, w środku jest chłodne więc chyba to raczej nie łożysko?

  5. #5
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    a nbie swiergocze cos albo nie skrzypi?? mnie to wyglada na objaw zatartej rolki dostaje obciazenia i zrywa paskiem a nie slizga cos sie blokuje np po rozgrzaniu jakiegos lozyska

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Na 90% procent masz zużyte lub uszkodzone koło pasowe. Ja miałem podobny objaw 3000 km po jego zmianie. Pasek miał wibracje na wolnych obrotach, a po dodaniu gazu to się uspokajało. Efektem tego zerwało mi też nową rolkę prowadzącą (łożysko samo zostało) i spadł pasek. Mój zaufany mechanik był mocno zdziwiony, jak przywiozłem auto na lawecie, ale po oględzinach okazało się, że NOWE koło pasowe firmy Corteco (wedle wielu mechaników i sklepów, które nie mają prawie reklamacji na te produkty jest to dobra marka) rozleciało się dosłownie (dwumas się zerwał w środku) i robiło drgania zamiast wyważać układ paska klinowego. Po wymianie na oryginał (80 zł droższe przy cenie Corteco 320 zł) problem zniknął i na razie jest ok. W tej kwestii istotne bardzo jest dokładne dokręcenie śrub koła pasowego odpowiednim momentem obrotowym, bo w przeciwnym razie może dojść do takich właśnie dolegliwości.
    Ostatnio edytowane przez Belfer ; 05-09-2009 o 17:21

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Kali_33
    Dołączył
    10 2008
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    GTV 2.0TS 1997
    Postów
    1,525

    Domyślnie

    Cytat Napisał SYSUNIAdq Zobacz post
    a nbie swiergocze cos albo nie skrzypi?? mnie to wyglada na objaw zatartej rolki dostaje obciazenia i zrywa paskiem a nie slizga cos sie blokuje np po rozgrzaniu jakiegos lozyska
    no właśnie o to się rozchodzi, że wszystko wygląda ok, nic nie słychać poza paskiem walącym o rolkę, a jak popsikam to zupełna cisza. Zresztą wszytskie rolki były sprawdzane, chyba, że pod obciążeniem się coś zmienia.

    ---------- Post dodany o godzinie 18:12 ---------- Poprzedzający go post został napisany o godzinie 18:05 ----------

    Cytat Napisał Belfer27 Zobacz post
    Na 90% procent masz zużyte lub uszkodzone koło pasowe. Ja miałem podobny objaw 3000 km po jego zmianie. Pasek miał wibracje na wolnych obrotach, a po dodaniu gazu to się uspokajało. Efektem tego zerwało mi też nową rolkę prowadzącą (łożysko samo zostało) i spadł pasek. Mój zaufany mechanik był mocno zdziwiony, jak przywiozłem auto na lawecie, ale po oględzinach okazało się, że NOWE koło pasowe firmy Corteco (wedle wielu mechaników i sklepów, które nie mają prawie reklamacji na te produkty jest to dobra marka) rozleciało się dosłownie (dwumas się zerwał w środku) i robiło drgania zamiast wyważać układ paska klinowego. Po wymianie na oryginał (80 zł droższe przy cenie Corteco 320 zł) problem zniknął i na razie jest ok. W tej kwestii istotne bardzo jest dokładne dokręcenie śrub koła pasowego odpowiednim momentem obrotowym, bo w przeciwnym razie może dojść do takich właśnie dolegliwości.
    założyłem właśnie drugie koło, tym razem firmy Impergom, wcześniej dostałem w sklepie Maxgear, raczej nie jest to wina koła, choć byłem na 99% przekonany że wymiana rozwiąże problem.

  8. #8
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    [QUOTE=Kali_33;215550]no właśnie o to się rozchodzi, że wszystko wygląda ok, nic nie słychać poza paskiem walącym o rolkę, a jak popsikam to zupełna cisza. Zresztą wszytskie rolki były sprawdzane, chyba, że pod obciążeniem się coś zmienia.[COLOR="Silver"]



    najczesciej pod obciazeniem siada lozysko na alternatorze po prostu sie blokuje i to by wyjasnialo nasilanie sie po zalaczeniu klimy czy kreceniu kierownica wzrasta wtedy pobor pradu i to dosc znacznie i wtedy alternator dostaje najbardziej w d... i moze blokowac lozysko

  9. #9
    Użytkownik Rowerzysta Avatar maciek_czer
    Dołączył
    08 2008
    Mieszka w
    Czestochowa, Poland
    Auto
    AR 75 1.8IE
    Postów
    404

    Domyślnie

    A jak wykonano procedurę napięcia paska? Często to jest problemem. Zwłaszcza że mechanicy gubia się w 2.4JTD bo ma dwa napianacze (w pewnym sensie).

  10. #10
    SYSUNIAdq
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciek_czer Zobacz post
    A jak wykonano procedurę napięcia paska? Często to jest problemem. Zwłaszcza że mechanicy gubia się w 2.4JTD bo ma dwa napianacze (w pewnym sensie).
    w pewnym sensie tak kolego ale gdyby zostala zalaczona sprezarka to problem powinien zniknac a nie nasilic sie poniewaz wtedy pasek bylby bardziej docisniety do napinacza obok alternatora wiadomo ze wzroslby opr krecenia i moim zdaniem powinno przestac szarpac a to ze np przestaje szarpac jak sie go popiska to tylko dlatego ze zaczyna sie wtedy slizgac po ktorejs rolce

Podobne wątki

  1. wymiana paska wielorowkowego 1.9 JTD
    Utworzone przez odzi w dziale 156
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 28-03-2021, 19:34
  2. [159] wymiana paska wielorowkowego
    Utworzone przez orkan w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-11-2014, 23:31
  3. [156] Napinacz paska wielorowkowego
    Utworzone przez Mario211 w dziale 156
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-10-2011, 19:46
  4. Wymiana paska wielorowkowego JTD
    Utworzone przez piter1984 w dziale 166
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 15-07-2011, 23:58
  5. [164] Napinacz paska wielorowkowego
    Utworzone przez NOE w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-01-2008, 23:46

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory