Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 28

Temat: Naprawa / wymiana blotnika przód. Jak to zrobić idealnie?

  1. #1
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    258

    Domyślnie Naprawa / wymiana blotnika przód. Jak to zrobić idealnie?

    Zrobiłem sobie prezent na święta i dzisiaj, cofajac z parkingu na ruchliwa ulicę, byłem tak skupiony na obserwacji jezdni, że nie zauważyłem okrągłego słupa po lewej stronie.. Efekt taki, że ucierpiał lewy błotnik i delikatnie przydrapal się i wgniotl zderzak na łączeniu z tymże blotnikiem. Możliwe, że ucierpiało również wzmocnienie blotnika, jest wgniecenie w tym miejscu, ale po demontażu powinno dac się bez problemu wyprostować, jedynie trzeba by zabezpieczyć antykorozyjnie, ale to tylko domysły, ciężko ocenić.

    Zamierzam kupić nowy, oryginalny błotnik, polakierowac i wymienić. Chciałbym, aby po naprawie wszystko wyglądało niemalże jak z fabryki, chodzi o dobór lakieru, spasowanie elementów, czy nawet jeżeli jest to możliwe grubość tego lakieru. Kolor samochodu to czarny niemetalizowany, podobno bardzo wygodny do malowania i cieniowania. Samochód jest moim oczkiem w głowie stąd dbałość o szczegóły.

    Kilka pytań.
    1. Gdzie i czy w okolicach Warszawy mogę wykonać profesjonalnie taką naprawę? Zależy mi na indywidualnym podejściu do tematu i przyłożeniu się. Mam tylko doświadczenie z carserwisem i lakiernia pozostawia wiele do życzenia.
    2. Jak wygląda zabezpieczenie antykorozyjne takiej, dokupionej części?
    3. Czy demontaż i montaż blotnika to skomplikowana czynność? Czy trzeba i/lub najlepiej ściągać przedni zderzak? Czy trzeba zdejmować jeszcze coś aby dostać się do błotnika i czy zwykły smiertelnik, przeciętnie uzdolniony manualnie sobie z tym poradzi?
    4. Zastanawiam się czy polakierowanie elementu zostawić lakiernikowi natomiast montaż i demontaż zostawić komuś znajacemu temat 'jak to rozebrać i spasowac' albo zrobić to we własnym zakresie, mam garaż i podstawowe narzędzia, jedynie przeważnie mało czasu. Co byście zrobili?

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    w 159 nie ściągałem błotnika ale z reguły wymiana błotnika to jest trochę pracy. Błotnik najczęściej jest mocowany na kilku śrubach pod maską na rancie / we wnęce drzwi przy zawiasach ( na górze i na dole ) . Do tego po ściągnięciu plastikowego nadkola od środka na wysokości kierunkowskazu może być jeszcze jedną śrubka. Do tego śruby wzmocnień przy samej lamie / zderzaku. Z dojściem różnie. Więc żeby wymieć błotnik dobrze byłoby zrzucić zderzak / lampę i całe plastikowe nadkole. Wtedy będziesz miał 100 % dojścia wszędzie. Niestety to połowa sukcesu bo zapewne błotnik ma fartuch który jest przyklejony / czy zabezpieczony mastyką i pomimo odkręconych śrub niekiedy ciężko go oderwać od nadwozia.

    Wiec ciężko doradzić jednoznacznie czy lepiej samemu czy oddać. Jak zrobisz samemu i czujesz sie na siłach to przynajmniej postarasz sie poskałdac jak nalezy. Nie wiem czy w jakimś zakładzie będzie im sie chciało bawić z uszczelnianiem połączeń mastyką.

    Jeśli chodzi o sam błotnik to kupno nowego oryginalnego jest troche na wyrost. Jeżeli masz auto z 2012 roku jesteś pierwszym właścicielem to ja bym toi prostu oddał do ASO i niech zakładają i robią tak żeby było dobrze. Ale jeśli sprowadzony wóz z przebiegiem powyżej 200 ( prawdziwym ) to ja bym kupił używany porządnie zabezpieczony antykorozyjnie na etapie produkcji / malowania. Oryginalny kupisz tylko w malowaniu katoforezą. Czyli takim jak nasze sanki w 159 czy podstawa akumulatora. Jak zaglądałeś pod auto / maskę to chyba wiesz jak wyglądają.

    Malowanie jednego elementu ciągnie za soba parę kwestii o których juz sam napisałeś. Jeżeli autko jest młode to można ryzykować i malować sam błotnik na tzw odcinkę a resztę elementów wypolerować żeby nie było widać różnicy w kondycji lakieru. Jak auto juz ma parę lat jest szansa że nawet dobre dobranie odcieniu lakieru nie da odpowiedniego kontrastu dla sąsiednich elementów i trzeba będzie cieniować maskę zderzak i drzwi kierowcy. Ale tutaj musiałby uzależniłbym to od zdania osoby której to zlecisz. oczywiście po wcześniejszym obejrzeniu samochodu.

    Jest jeszcze jedna opcja - naprawić to co co jest. Wtedy malujesz tylko miejsce naprawy z resztę błotnika cieniujesz . Wtedy miejsce naprawy zlewa się z reszta błotnika a sąsiednie elementy pasują jak pasowały. Tutaj tez kwestia jak mocno zniszczyłeś błotnik.
    Ostatnio edytowane przez pampik ; 22-12-2014 o 07:32

  3. #3
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    258

    Domyślnie

    Tak to wygląda:

    IMG_1445a.jpg IMG_1446a.jpg

    Auto jest zadbane, 2010 rok, 95tys km.
    Jest jakieś ASO w okolicach wawy, godne polecenia, które zajmuje sie tego typu naprawami i zrobi to dobrze? T Twardowski chyba nie ma blacharstwa.

    Na podstawie powyższgo posta skłaniam się do kupna oryginalnego, używanego błotnika z drugiej ręki i przemalowania go na właściwy kolor (m.in poprzez lepsze zabezpieczenie antykorozyjne). Jak rozpoznać czy błotnik jest oryginalny?
    Ostatnio edytowane przez tomaszko ; 22-12-2014 o 09:27

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Pucek-159
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Białobrzegi/WBR
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    1,320

    Domyślnie

    Jesteś pewien że tego nie da się uratować ?? Nie wiem jak na żywo ale na zdjęciu wygląda nie najgorzej.
    2013-2019 - 06' AR 159 1.9 JTDm 8v - Grigio Titanio
    2019-2020 - 08' Fiat Nuova Bravo 1.9 JTDm 16v - Rosso Maranello
    2020-2022 - 11' AR Giulietta Sportiva 2.0 JTDm powered by @sdero - Rosso 8C Competizione
    2022- ... - 10' AR Giulietta Quadrifoglio Verde 1.75 TBI - Rosso 8C Competizione

  5. #5
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    258

    Domyślnie

    Uratować tzn zdjąć, naprostować ile się da, zaszpachlować, założyć? Wydaje mi się że da się, z tym że boje się o rdze, ucierpiał rant błotnika i połączenie ze zderzakiem.
    Chciałbym to zrobić po prostu jak najlepiej i nie wracać do tematu. Autem planuje jeździć do zajeżdżenia.

  6. #6
    Użytkownik Fachowiec Avatar pampik
    Dołączył
    11 2010
    Mieszka w
    Tychy
    Auto
    była - AR 166 2.4 JTD / 159 1.9 JTDm 16V 07r - jest 159 2.4 210 :)
    Postów
    2,177

    Domyślnie

    Jak dasz to blacharzowi to nawet błotnika z auta nie ściągnie. Uszkodzenie nie jest duże. ja bym podjechał do jakiegoś blacharza i zapytał czy to wyciągnie. Albo poszukał firmy która specjalizuje się w wyciąganiu bez lakierowania. W twoim przypadku bez lakierowania sie nie obejdzie ale chodzi o to żeby jak najlepiej wyciągnąć blachę i ewentualna warstwa kitu była jak najmniejsza.

    Jak to wyklepią to juz lakiernik musi zadbać o dobre zabezpieczenie. Jak Bóg przykazał jest tak : - na gołą blachę po blacharzu kładzie podkład reaktywny ( wash premier ) na to podkład akrylowy / epoksydowy. Dopiero teraz równa ewentualne nierówności błotnika i szlifuje . Jak sie przebije do blachy to trzeba znowu prysnąć podkładami. Oczywiście kwestia wprawy i doświadczenia wykonawcy. Jak wykituje znowu podkład akrylowy i dopiero baza / klar.

    Tak przygotowana i zabezpieczona karoseria nie ma prawa zardzewieć.

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Pucek-159
    Dołączył
    07 2013
    Mieszka w
    Białobrzegi/WBR
    Auto
    Giulietta QV
    Postów
    1,320

    Domyślnie

    Mówisz że z okolic Wawy to w Rembertowie pod Tarczynem masz Darka , który ogólnie ogarnia Alfy z tego co wiem blacharstwem i lakierowaniem też się zajmuje.
    2013-2019 - 06' AR 159 1.9 JTDm 8v - Grigio Titanio
    2019-2020 - 08' Fiat Nuova Bravo 1.9 JTDm 16v - Rosso Maranello
    2020-2022 - 11' AR Giulietta Sportiva 2.0 JTDm powered by @sdero - Rosso 8C Competizione
    2022- ... - 10' AR Giulietta Quadrifoglio Verde 1.75 TBI - Rosso 8C Competizione

  8. #8
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    258

    Domyślnie

    Jestem po wizycie u blacharza. Tak jak mówiliście, wymiana na nowy została mi odradzona (nie ma sensu przy takim uszkodzeniu), do naprawy prawdopodobnie nie będzie potrzebny jego demontażu, jedynie zderzak będzie wymagał ściągnięcia. Zapewniono mnie, że da się to odpowiednio zabezpieczyć antykorozyjnie.

    Zawitam też do kogoś od bezinwazyjnego wyciągania wgnieceń, nie wpadłem na to, a faktycznie może okazać się, że dzięki temu da się uniknąć sporej ilości szpachli. Dzięki za podsunięcie pomysłu.

  9. #9
    Użytkownik Romeo Avatar dejon
    Dołączył
    03 2012
    Mieszka w
    Warszawa/Bielsk Podlaski
    Auto
    Była Alfa Romeo 156 2,4JTD...wkoncu jest 159 SW 1,9JTD 16V 150KM
    Postów
    1,102

    Domyślnie

    Tomaszko u kogo będziesz robić?bo tez mam blotnik i zderzak zarysowany sierota zjechala na mój pas i sie stałoi szukam kogos normalnego aby to ogarnac bez lakierowania calych elementów bo mozliwe ze wiekszosc polerka ale tez trzeba wycieniowac i myślę ze bedzie oki.

    Wystukano na Commodore c64

  10. #10
    Użytkownik Romeo Avatar Lucas83
    Dołączył
    01 2010
    Auto
    Nissan Murano Z 51 3.5L V6
    Postów
    1,209

    Domyślnie

    Cytat Napisał dejon Zobacz post
    Tomaszko u kogo będziesz robić?bo tez mam blotnik i zderzak zarysowany sierota zjechala na mój pas i sie stałoi szukam kogos normalnego aby to ogarnac bez lakierowania calych elementów bo mozliwe ze wiekszosc polerka ale tez trzeba wycieniowac i myślę ze bedzie oki.

    Wystukano na Commodore c64


    Kolego ----> Polerowanie ręczne Pasta Farecla G3 potem, Mleczko G10 , nieco czasu i miękka ściereczka i efekt - brak śladu
    Ostatnio edytowane przez Lucas83 ; 22-12-2014 o 12:49
    Była AR 147 TS 1.6 105CV -2002r
    Była AR 159 SW 1.9 JTDm 150CV - 2006/7
    Jest Nissan Murano II 3.5L V6 258CV

Podobne wątki

  1. [146] Naprawa wahacza prawy przód - stłuczka
    Utworzone przez astapka w dziale 145/146/155
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 27-02-2015, 18:18
  2. wymiana rozrządu - kiedy zrobić
    Utworzone przez xdj1 w dziale 147
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 23-03-2012, 09:42
  3. demontaz prawego blotnika
    Utworzone przez babus11 w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-01-2012, 23:41
  4. [156] Wymiana chłodnicy- jak to zrobić?
    Utworzone przez Krzysztof1-1R w dziale 156
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 05-12-2011, 16:58
  5. Wymiana skrzyni w 147 1,6 TS. Jak to zrobić?
    Utworzone przez siwcu w dziale 147
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 22-06-2010, 20:57

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory