Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16

Temat: trwałość sprzęgła w 1,75 tbi

  1. #1
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Przemyśl
    Auto
    Alfa Romeo 159 tbi
    Postów
    168

    Domyślnie trwałość sprzęgła w 1,75 tbi

    koledzy, ile u was wytrzymuje sprzęgło w silniku 1,75????
    u mnie 117 tysięcy i na autostradzie przy mocniejszym wcisnieciu gazu, sprzęgło się ślizga...
    I teraz 2 pytania...
    1. czy wpływ na ślizganie się sprzęgła ma wpływ panująca aura (mrozy itd...)?
    2. wymieniać komplet sprzęgła razem z dwumasą, czy jednak dwumase zostawić???? (nie ma żadnych objawów zużytej dwumasy, a przebieg jest jeszcze niewielki)

    pozdrawiam!!

  2. #2
    Użytkownik Rowerzysta Avatar szymonjot
    Dołączył
    05 2013
    Mieszka w
    Warszawa/Opole
    Auto
    159 TBI Ti
    Postów
    305

    Domyślnie

    Ja mam 145 tys. i żadnych oznak zużycia - ani sprzęgła ani koła dwumasowego.

  3. #3
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Moje ma 194 tys i chodzi płynnie, łapie od samego dołu. Uślizgów brak. Ale znam wybitnych "kierownikuff", którzy potrafią zajechać sprzęgło w 30 tys
    W rodzinie miałem Stilo 1,6 z trzecim sprzęgłem przy przebiegu 80 tys.

    Temperatura nie ma wpływu na uślizg. Wróć... ma wpływ ale nie niska. W zasadzie po zagrzaniu więcej ślizga. Więc mróz tutaj raczej nie jest powodem. Dwumas do TBi to około 1200 zł (Sachs) ale jego zdiagnozowanie przez internet to czyste wróżenie z fusów. Jeśli po 117000 masz już spaloną tarczę to ktoś nie miał wybitnej nogi do sprzęgła lub masz problem z zespołem wysprzęglika. Demontaż prawdę Ci powie.

  4. #4
    Użytkownik Ogier
    Dołączył
    09 2013
    Mieszka w
    Przemyśl
    Auto
    Alfa Romeo 159 tbi
    Postów
    168

    Domyślnie

    wysprzęglik wymieniał już wcześniej poprzedni właściciel, pojeżdże i poczekam, zeszłej zimy kilka razy miałem podobny objaw i się uspokoiło
    byle do wiosny!
    rozumiem, że aby zdecydować czy wymieniać sam wysprzęglik, wysprzęglik+ sprzęgło czy caly komplet +dwumase, trzeba wszystkie te części wyciągnąć?

  5. #5
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,027

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Temperatura nie ma wpływu na uślizg. Wróć... ma wpływ ale nie niska. W zasadzie po zagrzaniu więcej ślizga. Więc mróz tutaj raczej nie jest powodem
    Nie zgodzę się - w niskich temperaturach auta produkują większą moc/moment, bo powietrze jest gęstsze, a zatem może się okazać że problem wystąpi tylko jak jest zimno na zewnątrz.

    Dla przykładu, jeśli rozważymy tylko zmianę temperatury (przy stałym ciśnieniu) wg normy DIN do normalizacji badań mocy, wpływ temperatury powietrza jest poprawiany współczynnikiem korekcyjnym, który jest pierwiastkiem Totocz/293K. Przy np -10C mam sqrt(263/293) = ok 0.947, czyli mamy zwiększenie mocy o odwrotnośc tej wartosci, czyli ok 5.5%, a to w przypadku seryjnej TBI 17.6Nm i 11KM więcej - może być właśnie różnicą czy sprzęgło ślizga czy nie.
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  6. #6
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar taczka464
    Dołączył
    11 2012
    Mieszka w
    Ł
    Auto
    AR 159 1.9 8v + chip była , AR 159 TBI TI jest, Crosswagon + chip jest
    Postów
    536

    Domyślnie

    163 tysiące , nic się nie dzieje. Raz jak chciałem dynamicznie ruszyć z 2 biegu dostało uślizg.

  7. #7
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Nie zgodzę się - w niskich temperaturach auta produkują większą moc/moment, bo powietrze jest gęstsze, a zatem może się okazać że problem wystąpi tylko jak jest zimno na zewnątrz.

    Dla przykładu, jeśli rozważymy tylko zmianę temperatury (przy stałym ciśnieniu) wg normy DIN do normalizacji badań mocy, wpływ temperatury powietrza jest poprawiany współczynnikiem korekcyjnym, który jest pierwiastkiem Totocz/293K. Przy np -10C mam sqrt(263/293) = ok 0.947, czyli mamy zwiększenie mocy o odwrotnośc tej wartosci, czyli ok 5.5%, a to w przypadku seryjnej TBI 17.6Nm i 11KM więcej - może być właśnie różnicą czy sprzęgło ślizga czy nie.
    Bez przesady... Seria w TBi wytrzymuje spokojnie 400 Nm o ile moment nie rośnie zbyt gwałtownie. Moc nie ma tutaj nic do rzeczy. Nie musisz mi mówić, jak dział zimne powietrze na parametry silnika...
    Poza tym pytanie brzmiało dość prosto: Czy niska temperatura ma wpływ na pracę sprzęgła? W tym przypadku nie ma.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał andrijko Zobacz post
    wysprzęglik wymieniał już wcześniej poprzedni właściciel, pojeżdże i poczekam, zeszłej zimy kilka razy miałem podobny objaw i się uspokoiło
    byle do wiosny!
    rozumiem, że aby zdecydować czy wymieniać sam wysprzęglik, wysprzęglik+ sprzęgło czy caly komplet +dwumase, trzeba wszystkie te części wyciągnąć?
    Jeśli ktoś zdemontował skrzynię i całe sprzęgło a wymienił tylko wysprzęglik to masz diagnozę dość prostą. Stary wysprzęglik widocznie już trochę tarczę przypalił i teraz zbierasz tego efekty. Ale to tylko jedna z możliwości. Bez rozebrania i fachowej oceny się nie obędzie. Na początek zmienił bym płyn hamulcowy. Stary może mieć już złe parametry i też nie pomaga w działaniu wysprzęglika przy niskich temperaturach.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał taczka464 Zobacz post
    163 tysiące , nic się nie dzieje. Raz jak chciałem dynamicznie ruszyć z 2 biegu dostało uślizg.
    Yyyy?! Dynamicznie ruszyć z dwójki? Nie bardzo rozumiem po co... Wtedy uślizg był wymuszony pedałem sprzęgła i to inna para kaloszy.

  8. #8
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,027

    Domyślnie

    Cytat Napisał Belfer Zobacz post
    Bez przesady... Seria w TBi wytrzymuje spokojnie 400 Nm o ile moment nie rośnie zbyt gwałtownie. Moc nie ma tutaj nic do rzeczy. Nie musisz mi mówić, jak dział zimne powietrze na parametry silnika...
    Poza tym pytanie brzmiało dość prosto: Czy niska temperatura ma wpływ na pracę sprzęgła? W tym przypadku nie ma.
    Pytanie było wynikiem faktu że koledze zaczęło ślizgać sprzęgło i pyta czy temperatury mogą mieć wpływ. Moja odpowiedź jest: tak przy padającym sprzęgle, docisku itp jest taka możliwość że niska temperatura pośrednio będzie powodować ślizganie sprzęgła, bo auto ma większy moment i moc (w przykładzie który rozważyłem o 5.5%). Oczywiście nie na dłużsżą metę, bo jeśli coś już działa na granicy, to najpewniej za chwilę sprawa się pogorszy i będzie slizgać w każdych warunkach.

    Nie wiem po co piszesz że sprzęgło w TBi wytrzymuje 400Nm, skoro tu mamy do czynienia z jakimś najprawdopodobniej mocno zużytym elementem lub uszkodzeniem, i widać nie wytrzymuje pewnie tych 330-340Nm, które auto generuje gdy jest zimno, a może jeszcze przez parę tysięcy wytrzymałoby np 320Nm.

    Oczywiście to takie teoretyzowania, ale było pytanie o niskie temperatury, Ty zanegowałeś to jako możliwy czynnik, a ja pokazałem że może właśnie być przyczyną.

    BTW< w byłym JTDM przy -10C i niżej przy walnięciu gazu na 6 przy obrotach powiedzmy 1700/min auto dostaje drgawek - najprawdopodobniej dwumas już nie daje rady gdy ma doczynienia z momentem wyższym o jakieś 20-30Nm niż normalnie (auto było zrobione na 380Nm). Cinek proponował dostrojenie, ale stwierdziłem po co, skoro nie jeżdżę poniżej 2tys obr, szczególnie na 6 nie dodaję gazu na max od tak niskich obrotów (to że to wykryłem to wyszło tylko przy okazji takich zabaw, sprawdzenia elastyczności itp).
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

  9. #9
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał epsonix Zobacz post
    Pytanie było wynikiem faktu że koledze zaczęło ślizgać sprzęgło i pyta czy temperatury mogą mieć wpływ. Moja odpowiedź jest: tak przy padającym sprzęgle, docisku itp jest taka możliwość że niska temperatura pośrednio będzie powodować ślizganie sprzęgła, bo auto ma większy moment i moc (w przykładzie który rozważyłem o 5.5%). Oczywiście nie na dłużsżą metę, bo jeśli coś już działa na granicy, to najpewniej za chwilę sprawa się pogorszy i będzie slizgać w każdych warunkach.

    Nie wiem po co piszesz że sprzęgło w TBi wytrzymuje 400Nm, skoro tu mamy do czynienia z jakimś najprawdopodobniej mocno zużytym elementem lub uszkodzeniem, i widać nie wytrzymuje pewnie tych 330-340Nm, które auto generuje gdy jest zimno, a może jeszcze przez parę tysięcy wytrzymałoby np 320Nm.

    Oczywiście to takie teoretyzowania, ale było pytanie o niskie temperatury, Ty zanegowałeś to jako możliwy czynnik, a ja pokazałem że może właśnie być przyczyną.

    BTW< w byłym JTDM przy -10C i niżej przy walnięciu gazu na 6 przy obrotach powiedzmy 1700/min auto dostaje drgawek - najprawdopodobniej dwumas już nie daje rady gdy ma doczynienia z momentem wyższym o jakieś 20-30Nm niż normalnie (auto było zrobione na 380Nm). Cinek proponował dostrojenie, ale stwierdziłem po co, skoro nie jeżdżę poniżej 2tys obr, szczególnie na 6 nie dodaję gazu na max od tak niskich obrotów (to że to wykryłem to wyszło tylko przy okazji takich zabaw, sprawdzenia elastyczności itp).
    Przeczytaj swój post jeszcze raz i zadaj sobie sam pytanie po co go napisałeś i komu on pomógł?
    Ty stworzyłeś wcześniej tekst, że różnica temperatur może dać jakieś tam 17 Nm więc ja Ci podałem przykład, że wzrost o około 80 Nm nie powoduje ślizgania, jeśli sprzęgło jest sprawne.
    Tutaj ewidentnie jest problem z zespołem sprzęgła i żaden teoretyczny przypływ momentu nie ma tutaj nic do rzeczy.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar epsonix
    Dołączył
    10 2011
    Auto
    Giulia'18, Giulietta'13, Spider V6'99
    Postów
    10,027

    Domyślnie

    widze ze bardzo nie lubisz jak ktos zaneguje chocby część Twojej wypowiedzi. uważasz że nie pisałem na temat, i nic nie wniósł mój post? Ja uważam inaczej - mój post wnosi coś do tematu -uświadamia niektórych (wiem nie Ciebie, bo Ty wiesz, ale jednak zapomniałeś(?) pisząc pierwszego posta a teraz brniesz bez sensu w dyskutowanie ze mną), że ze względu na niższą temperature, a zatem wyższy moment i moc, problem ze ślizgającym sprzęgłem może się właśnie wtedy zacząć uwidaczniać (co Ty wykluczałeś). Obaj zgadzamy się że coś jest nie tak ze sprzęgłem, bo nie ma prawa tak to się zachowywać mimo niższych temperatur a zatem wyższego momentu/mocy. Obaj zgadzamy się że auto produkuje większą moc i moment w niższych temperaturach. Mozemy na tym zakończyć?

    FYI, moja TBi zrobiona na 370Nm nigdy nie ślizga, a przecież w bardzo niskich temperaturach też będzie dobijać do 390-400Nm. Na alfaowner była TBi zrobiona przez Autolusso na hybrydowym turbo, produkuje 265KM i 430Nm i też nie było mowy o ślizganiu sprzęgłą (inna sprawa na jak długo starczy sprzęgło czy skrzynia przy takim mocnym chipie)
    Ostatnio edytowane przez epsonix ; 30-01-2017 o 11:48
    Proszę, nie wysyłajcie mi wiadomości prywatnych jeśli to nie jest absolutnie konieczne, i nie jest to bezpośrednia sprawa tylko pomiędzy nami - np. interes.

    To jest forum. Pytania ogólne zwykle może odpowiedzieć wiele innych osób na forum, a odpowiedź może być przydatna innym.

    Szukajcie z googlami a nie wyszukiwarką formuową bo ta jest beznadziejna (site:forum.alfaholicy.org/giulia_stelvio <TEMAT>).

    Przy autach jedyne prace jakie biorę to przy okazji zakupu u mnie radia z AA/ACP, a tu rozmowę zaczynamy od 3k(przedlift bez nav) do ~10kPLN (radio polift/touch/licznik/HVAC).

Podobne wątki

  1. [159] Koło dwumasowe - trwałość
    Utworzone przez enzzo w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 17
    Ostatni post / autor: 23-08-2017, 16:41
  2. [Giulietta] Trwałość TCT
    Utworzone przez Anakin1 w dziale MiTo/Giulietta
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 23-01-2017, 00:00
  3. [159] Trwałość 159
    Utworzone przez kirchu w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 42
    Ostatni post / autor: 23-10-2011, 20:25
  4. trwałość zawieszenia
    Utworzone przez irkii w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 28-08-2009, 13:49
  5. [164] Trwałość silnika 2.0 8V TS
    Utworzone przez noname w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 15
    Ostatni post / autor: 11-04-2008, 09:26

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory