Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Kolejna wymiana silnika ? Prośba o radę

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    05 2024
    Auto
    AR 159 SW 2.4 JTDm 200KM
    Postów
    1

    Question Kolejna wymiana silnika ? Prośba o radę

    Na wstępie witam wszystkich bardzo serdecznie.

    Zwracam się do Was z ogromną prośbą o radę bo nie wiem co mam już robić. Może być przydługawo ale opiszę sytuację od początku.

    Pacjent 159 SW 2.4 Jtdm 200KM 2006r. przebieg ok 340 tys km.

    W zeszłym roku doszło do poważnej awarii. Na skutek pęknięcia obudowy filtra powietrza do silnika dostało się błoto. W pierwszej kolejności przemieliło turbo a następnie kompletny brak mocy. Diagnoza - brak kompresji na dwóch cylindrach - zgięte korbowody. Pierwsza myśl żeby sprzedać auto tak jak stoi i mieć problem z głowy. Finalnie auto odstało rok pod domem. Po weryfikacji rynku zapadła decyzja o ratowaniu Alfy. Kupiłem "nowy" silnik z osprzętem ( w tym turbo ), nową dwumasę, kompletny rozrząd, wtryski wraz z pompą zostały oddane do regeneracji. Całość operacji wyszła ok 15 tys zł.

    Niestety...

    Po przejechaniu ok 1 tys km. auto osłabło i zaczęło telepać silnikiem. Alfa wróciła do mechanika na lawecie. Diagnoza - brak kompresji na dwóch cylindrach. Po zdjęciu głowicy okazało się że wydmuchało uszczelkę. Mechanik ( serwisuje u niego od wielu lat wszystkie auta więc nie ma mowy o naciągactwie itp ) twierdzi że motor wcześniej musiał być przegrzany bo widać że głowica była regenerowana więc na skutek przegrzania blok jest pogięty. Tutaj szczerze mówiąc mam wątpliwości - czy możliwe że żeliwny blok na skutek temperatury się odkształcił ? Nie mniej jednak twierdzi że założenie nowej uszczelki nic nie da bo sytuacja może się powtórzyć. Jedyne opcje to targać motor i robić kapitalkę albo sprzedać tak jak jest.

    Nie ukrywam że inwestowanie kolejnych 10-15 tys nie wchodzi już w grę ale czy jest szansa na sprzedanie auta tak jak stoi dorzucając te wszystkie części za jakieś sensowne pieniądze ?

    Oczywiście mogę się teraz szarpać z gościem od którego kupiłem silnik ale tutaj raczej jestem na przegranej pozycji - nie mam jak udowodnić że to nie ja zarżnąłem motor albo że wcześniej było coś z nim nie tak. Chyba że się mylę ?

    Może wśród Was jest jakiś zapaleniec który zregeneruje sobie części, ma na to czas i ochotę jednocześnie uwalniając mnie od problemu ?

    Panie i Panowie proszę o konstruktywną krytykę.

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Michu159 ; 21-05-2024 o 21:53

  2. #2
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    716

    Domyślnie

    Te silniki miały problem z pękającymi głowicami, jest o tym kilka wątków na forum - zniekształcenie bloku silnika przez przegrzanie, mało prawdopodobne, ale możliwe - zabezpieczeniem bloku, jest uszczelka i głowica, tyle, że nie zamierzam dyskutować z Twoim mechanikiem i nie widzę szczególnego powodu, dla którego miałby Cię wprowadzać w błąd - w tym poprzedni silniku, słupek był ok, bo to, że ugięły się korby, nie musi oznaczać zniszczenia gładzi, chociaż to bardzo prawdopodobne - rozumiem, że nie oczekujesz pomocy w ewentualnej naprawie, tylko wybawienia Cię z kłopotu jakiejkolwiek naprawy, bo w sumie, problemem jest sam słupek i przełożenie go, bo jak mniemam wszystkie graty masz.

  3. #3
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,236

    Domyślnie

    Po pierwsze, nie rezygnowałbym z definicji próby reklamacji i opisania sytuacji sprzedającemu silnik. Jak nie spróbujesz, to na pewno nie uzyskasz reklamacji. Odkształcenie bloku to dość skrajna sytuacja ale jak mechanik twierdzi że krzywy, to pewnie tak jest przymierzyć liniał do bloku to nie jest jakaś wielka filozofia. Silnik musiał dużo po dupie dostać wcześniej, pewnie przez pękniętą głowicę. Po drugie jak masz jeszcze swoje graty, to pytanie do mechanika, czy można z dwóch silników złożyć jeden sprawny. Po trzecie jest gdzieś granica inwestycji w 18-letnie auto (pytanie w jakim stanie jest reszta auta). Sam musisz ją sobie postawić. Odsprzedając w stanie takim jak jest wg mnie uzyskasz grosze. Chyba więcej gdybyś samodzielnie rozbierał auto i sprzedawał części przez np. olx. Myślę, że za samą głowicę po regeneracji dostaniesz jakieś 50% wartości auta w takim stanie jak jest, bo 18-letnia 159-ka z uszkodzonym silnikiem, jak za 5tys sprzedasz to będzie mega sukces.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 22-05-2024 o 08:01

  4. #4
    Użytkownik Maniak resoraków Avatar yaniq
    Dołączył
    08 2021
    Auto
    Alfa Romeo 159 1,9 JTS
    Postów
    716

    Domyślnie

    Nie da się "rozprzedać" zarejestrowanego samochodu "na części", no chyba, że ma się układ z jakąś firmą zajmującą się kasacją pojazdów - skoro w poprzednim silniki ugięły się korby, to gładź mogła ulec poważnej destrukcji, a więc, jeśli to możliwe, w grę wchodzi wyłącznie tulejowanie, ewentualnie kupienie samego słupka - co do próby odzyskania pieniędzy, oczywiście można ją podjąć, ale czas trwania takiego postępowania, to jest kilka lat, a tyle zapewne czekać z naprawą nie będziesz.

    P. S.
    Gdybyś się zdecydował na zakup słupka, to mogę Ci dać namiar do gościa, od którego kupiłem silnik z AR147 z "anglika", bo on się tym zajmuje i ma serwis AR.
    Ostatnio edytowane przez yaniq ; 22-05-2024 o 10:18

Podobne wątki

  1. Prośba o radę czy warto kupić
    Utworzone przez qrier0 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 25-05-2017, 17:07
  2. Prośba o radę w sprawie alfy 147
    Utworzone przez downfall w dziale 147
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-02-2012, 16:03
  3. Prośba o radę 156
    Utworzone przez hans43 w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 24-12-2011, 14:23
  4. (156) uszkodzony przepływomierz prośba o radę
    Utworzone przez xxx258 w dziale 156
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 16:19

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory