Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Temat: Nagłe szarpanie na ciepłym silniku

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159SW 2.0JTDm, DPF out, EGR off + mod by Cinek (205 HP, 411 Nm), Stelvio 2.0. GME Veloce
    Postów
    9

    Domyślnie Nagłe szarpanie na ciepłym silniku

    Witajcie,


    Pacjent: 159 2.0 JTDm, po „cinkowym” modzie na nieco monad 200 KM, bez DPFa i zaślepionym EGRem, przebieg 128 kkm, serwisowany, dbany - do tej pory bez żadnych dziwnych przypadłości.


    Problem pojawił się nagle kilka dni temu, bez żadnych wcześniejszych symptomów, gdy wracając z krótkiej trasy autem zaczęło dziwnie szarpać przy prędkości około 70-80 km/h. W pierwszej chwili wydawalo mi się, że może najechałem na coś co mi wlazło w oponę, bo owo szarpanie przenosiło się od kół na kierownicę, ale po wysprzęgleniu problem zniknął i samochód toczył się „gładko”. Po ponownym dołączeniu napędu szarpanie nadal występowało i zdecydowanie nasilało się przy dodawaniu gazu. Oczywiści zwolniłem mając milion myśli w głowie, co to za dziadostwo. A że do domu nie miaem daleku (jakieś 3 km) spokojnie dojechalem analizując kiedy problem się pojawia/nasila/znika. I wychodzi na to, że silnik nieobciążony pracuje normalnie, przy niższych prędkościach (na I i II) właściwie kłopotu nie ma, ale już przejście na III lub IV powoduję, że autem wstrząsają szarpnięcia od napędu. Na oko/ucho wydaje mi się, że płynie to gdzieś od strony prawej półosi, ale co do tego nie mam pewności, bo tego typu odgłosy/wibracje przenoszą się różnie i bywają mylące. Końcówkę trasy (miasto) jechałem siłą rzeczy wolniej i wydawalo mi się nawet, że może problem w cudowny sposób ustąpił. Po dojechaniu do domu, już na nieobciążonym silniku, analizowałem pracę silnika na wolnych obrotach, jak również przegazowując w całym zakresie i nie odczułem najdrobniejszych nawet anomalii - silnik nieobciążony pracuje równo, bez szarpnięć czy „pływania” obrotów.


    Następnego dnia, mając nadzieję, że może rzeczywiśce „samo przyszło - samo poszło” postanowiłem ostrożnie trochę pojeździć. Po odpaleniu - idealnie. Ruszam - wszystko OK (jasne, że klekocze, ale jest przecież 10 stopni poniżej zera). Wydawało mi się, że jest OK. Ale niestety… do czasu. Gdy tylko przejechalem jakieś 5 km i silnik się nagrzał - problemy powróciły w identyczny sposób. Wygląda na to, że gdy zimny jest OK, po nagrzaniu występuje szarpanie (odczuwalne i słyszalne) nasilające się znacznie od III biegu (na IV też występuje, wyżej nie próbowałem, bo nie miałem sumienia w tym stanie auta rozpędzać by sprawdzić czy na V i VI jest to samo).


    Dla pełnego opisu: na desce żadnego komunikatu czy kontrolki typu „check engine”, poziom oleju silnikowego w normie, filtr paliwa wymieniany przy poprzednim przeglądzie 11 kkm temu, przy tych szarpnięciach nie zaobserwowałem też np. zwiększonego dymienia z rury.


    Ma ktoś może jakieś pomysły co to może być?
    Pozdrawiam
    SEA

  2. #2
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Przegub wewnętrzny? Na podnośnik weź.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159SW 2.0JTDm, DPF out, EGR off + mod by Cinek (205 HP, 411 Nm), Stelvio 2.0. GME Veloce
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał magil Zobacz post
    Przegub wewnętrzny? Na podnośnik weź.
    Mam cichą nadzieję, że masz rację (choć i przegub wewnętrzny trochę się ceni, niestety). Jutro jadę z Alfą do mechanika to zasugeruję mu żeby zaczął "dochodzenie" od tego przegubu (swoją drogą oglądając "od góry" wydawało mi się dziś, że na osłonie silnika jest trochę syfu w okolicy przegubu wew. i to rzeczywiście może być argument za tym, że się "skończył").

    Pozdrawiam
    SEA

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Jeśli to przegub to przy tej mocy dokonać przeróbki na coś trwalszego. Firma z centralnej Polski robi to bardzo profesjonalnie.

  5. #5
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Albo można kupić zamiennik, Gepard miał takie w ofercie.
    159 1.9 JTDm 16V '06 => 2.2 JTS '07 => 1750 TBi '09 => 3.2 JTS Q4 '06 => 159 2.2 JTS '08, Nuova Bravo 1.4 T-Jet '10

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar kubicze
    Dołączył
    05 2009
    Mieszka w
    Wrocław, Poland
    Auto
    AR Spider 3.0 V6 98 rok Hardtop
    Postów
    1,304

    Domyślnie

    a może ci zmienna geometria w turbo padła, szarpanie na równych obrotach było?? a przy dynamicznej jeździe wszytko ok??
    Była AR 166 3.0 V6 24V, 156 GTA, 164 3.0 V6 12V
    Jest Spider 3.0 V6


  7. #7
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2013
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    159SW 2.0JTDm, DPF out, EGR off + mod by Cinek (205 HP, 411 Nm), Stelvio 2.0. GME Veloce
    Postów
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubicze Zobacz post
    a może ci zmienna geometria w turbo padła, szarpanie na równych obrotach było?? a przy dynamicznej jeździe wszytko ok??
    Do tej pory było wszystko 100% OK i na wolnych i przy normalnej i dynamicznej jeździe - zero szarpania. Obecnie na wolnych obrotach jest zupełnie stabilnie, przy dodawaniu gazu również. Kłopoty pojawiają się tylko przy zapiętym biegu (powyżej 2. problem się nasila) i jest to mocniej słyszalne kiedy dłużej pojeżdżę. Jutro mam na rano umówionego mechanika i zobaczymy na podnośniku co w trawie piszczy.

    SEA

  8. #8
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    02 2015
    Auto
    Alfa Romeo 159 SW, 1,9 JTDm 150 km, 2008r
    Postów
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubicze Zobacz post
    a może ci zmienna geometria w turbo padła, szarpanie na równych obrotach było?? A przy dynamicznej jeździe wszytko ok??
    jam mam podobny problem, jak delikatnie przyśpieszam na mocno rozgrzanym silniku 1,9 jtdm to szarpie samochodem jak 125p na lpg , a jak mocno daje do pieca to wszystko ok, czy to może być geometria turbiny?

  9. #9
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    09 2012
    Mieszka w
    Kraków Radom
    Auto
    159 1.9 16v q-tronic 2008r
    Postów
    876

    Domyślnie

    wymieniałem krzyżak (przegub wewnętrzny), bo szczególnie jak jechałem w 3 - 4 osoby, pod górkę przy przyspieszaniu i V ok 70-80 bujało jakby na boki.

Podobne wątki

  1. [GTV] Klekocze jak JTD na ciepłym silniku 2,0TS
    Utworzone przez Slepecci w dziale Gtv/Gtv Spider
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 28-11-2013, 10:01
  2. Zalewa na ciepłym silniku
    Utworzone przez Radi 11 w dziale 166
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 22-11-2013, 12:29
  3. Nie pali na ciepłym silniku
    Utworzone przez szakal0606 w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 08-02-2012, 11:33
  4. Nie pali na ciepłym silniku.
    Utworzone przez Dugit w dziale 156
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 17-03-2011, 20:37
  5. Szarpanie przy ruszaniu na ciepłym silniku.
    Utworzone przez Stanley w dziale 166
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 08-12-2009, 18:53

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory