Pokaż wyniki od 1 do 4 z 4

Temat: Czujnik temp. płynu chłodniczego zwariował... odpięty pokazuje 90 stopni C !

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar Winio007
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Legionowo
    Auto
    Alfa Romeo GT, 1.9 JTD 150 KM, 2007 r.
    Postów
    34

    Domyślnie Czujnik temp. płynu chłodniczego zwariował... odpięty pokazuje 90 stopni C !

    Witajcie!

    Mam problem z moją Bellą. Tak jak w tytule, ześwirował mi czujnik/wskazania temp. płynu chłodniczego. Zaczęło się gdy rano na (zimny silnik), przejechałem jakiś 1km, wskaźnik pokazał ok. 100 stopni.
    Silnik po sprawdzeniu oczywiście był ledwo ciepły, płyn chłodniczy w normie. Po pracy za jakieś 8 godz. jak ją odpaliłem, wskazówka od razu wskoczyła na ok. 90 stopni, lecz po przejechaniu kilkunastu metrów, nagle wszystko wróciło do normy... Po odpięciu wtyczki od czujnika temp. wskazówka umarła i załączał się od razu wentylator, co ponoć jest prawidłowe i wskazane. Podpiąłem czujnik, działał prawidłowo, więc szczęśliwy pojechałem do domu. Do następnego dnia rano... po włączeniu zapłonu wskazówka od razu skoczyła na 130 stopni, max. Komputer pokazywał przegrzanie silnika. Odczuwalna była nierówna praca silnika, momentami wahania obrotów, a gdy na jałowym biegu depnąłem gazu to nie było mocy, doszło do ok 3000 obrotów i z wydechu mocno zakopciła czego oczywiście wcześniej nie było.
    A teraz najciekawsze na zimnym silniku, gdy ODPIĄŁEM wtyczkę od czujnika temp. i włączyłem silnik, wskazówka skoczyła na 90 stopni!!! WTF? Podpiąłem czujnik - temp. 110/130, odpinam - 90...

    I teraz pytanie do Was drodzy Alfaholicy, czy ktoś już kiedyś miał taki przypadek?? Wiem, że to dość częsty problem z tego co czytałem na forum, ale nie znalazłem przypadku, żeby ktoś miał rozłączony czujnik, a temperatura skakała. To też prawdopodobnie eliminuje wadliwy czujnik, a wcześniej sądziłem, że to winowajca.

    Jest jeszcze coś... Dzień wcześniej byłem w serwisie (uciekł czynnik od klimy), znajomy mechanik sprawdzał mi szczelność nabijając obieg azotem i wykryliśmy duże rozszczelnienie z przodu na osuszaczu. Do wykrycia usterki używał oczywiście mydlin i psikał tu i tam na przewody od klimy i inne newralgiczne miejsca... Czy możliwe jest, że mydliny ściekły gdzieś na jakieś niepewne przewody elektryczne i robią jakieś spięcie na wskazaniach temp.?
    Może to czysty przypadek, że stało mi się to dzień później, ale kto wie.

    Alfę podpinałem już pod FiatECUScan i program pokazuje takie samo zachowanie jak pokazuje wskazówka na desce, czyli:
    Połączony czujnik temp., wskazówka pokazuje 130 = FES pokazuje tyle samo,
    Rozłączony czujnik temp., wskazówka pokazuje ok. 90 = na FES tyle samo,
    Więc coś wprowadza w błąd ECU, tylko co...

    Macie jakieś propozycje?

  2. #2
    Użytkownik Romeo Avatar SebaM
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    BTM
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    542

    Domyślnie

    Wg mnie masz jakieś zwarcie na kablach od czujnikach temperatury, mogło się do tego przyczynić to pryskanie mydlinami. Sprawdź kable ile możesz, jak nic nie znajdziesz to chyba tylko wizyta u elektryka pozostała. :/

  3. #3
    Użytkownik Świeżak Avatar Winio007
    Dołączył
    09 2016
    Mieszka w
    Legionowo
    Auto
    Alfa Romeo GT, 1.9 JTD 150 KM, 2007 r.
    Postów
    34

    Domyślnie

    Problem rozwiązany!!!

    Okazało się, że podczas sprawdzania tej klimatyzacji azotem, mechanik odkręcał mi również czujnik ciśnienia klimatyzacji i wymieniał wadliwy oring. Ale, żeby wykryć wadliwy oring musiał spryskać mi tam mydlinami... Które dostały się, do wtyczki lub kostki na styki. Coś mnie podkusiło, wczoraj żeby wypiąć tą kostkę od czujnika klimy i działa!
    Silnik jest stabilny, temperatura też, styki wyczyszczone i wszystko śmiga Tak więc przez małe niedopatrzenie, albo przypadek, takie cuda się działy... Temat do zamknięcia

  4. #4
    Użytkownik Romeo Avatar SebaM
    Dołączył
    11 2014
    Mieszka w
    BTM
    Auto
    GT 3.2
    Postów
    542

    Domyślnie

    Dobrze że tak się skończyło ;D

Podobne wątki

  1. Czujnik temperatury płynu chłodniczego wariuje
    Utworzone przez mmng w dziale 147
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 10-11-2016, 16:08
  2. [164] 164- Nie działa czujnik poziomu płynu chłodniczego
    Utworzone przez GGA w dziale 33/164
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-03-2015, 20:15
  3. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-03-2014, 20:18
  4. Czujnik temp.płynu i przekaznik wentylatora
    Utworzone przez darek2116 w dziale 156
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 28-08-2011, 10:13
  5. Gdzie jest czujnik temp. płynu chłodniczego
    Utworzone przez Marcelll w dziale 156
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-06-2010, 12:02

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory