Temat: Auta elektryczne i ogólnie powszechna elektryfikacja

  1. #2301
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Mówię sobie tak piszę, nie mam elektryka, przejadę się zobaczę, może rzeczywiście czepiamy się bez sensu. Pojechałem do mojej poprzedniej pracy, pojeżdżę elektrykiem. Auto Skoda Enyac 80iv. Większa bateria, pompa ciepła, wyposażenie ok, cena egzemplarza testowego ok. 290 tys. zł. Wsiadlem zasięg 390 km. Przypomnę, że według wltp chyba jakoś 529 km. Bateria na full, odpiąłem z ładowarki. No ok, jedziemy. Najpierw ok 5 km miasto, jadę normalnie, wjazd na obwodnicę. Ustawiłem tempomat na 130 km/h. Obwodnica 15 km, wjazd do miasta i 7 km ruch miejski. Nie korzystałem z ogrzewania kierownicy, grzania foteli, klima auto na 20 stopni. Przejechałem łącznie 27 km. Bez żadnych szalenstw, absolutnie. Zasięg pokazywany na koniec 331 km. Czyli spadł o 58 km (blisko 15 procent), przejechałem 22 km. Czyli ile bym przejechał tym samochodem z prędkością autostradową? 250 km? Serio i naprawdę to ma być to lepsze rozwiązanie? Panowie bez jaj

    P.S. pompa ciepła jest w opcji za jedyne coś 8000 zł, czyli bez byłoby jeszcze lepiej
    fajnie, ale jak jezdzisz autem spalinowym, to tez sugerujesz się podawanym zasiegiem, czy stanem paliwa (ktory de facto tez zwykle nie jest podawany w czasie rzeczywistym)? Bo tak albo nie wiesz, ze zarowno w aucie spalinowym jak i elektrycznym, to estymacja algorytmu na podstawie zużycia w danym momencie (lub bardzo krotkiego przedzialu czasowego), albo udajesz, ze nie wiesz
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  2. #2302
    Użytkownik Fachowiec Avatar Kurynio
    Dołączył
    01 2019
    Mieszka w
    Lublin
    Auto
    Stelvio Q, wcześniej Stelvio 2.0 280
    Postów
    2,620

    Domyślnie

    Człowieku, a Ty wiesz czy udajesz, że nie wiesz. Jak musiałbym jechać samochodem spalinowym, który ma zasięg ponad 530 km, żeby realnie jadąc na autostradzie prędkością ok 135 km/h mieć realny zasięg 250, albo mniej? Napisałem, naprawdę z ręką na sercu jechałem delikatnie, a przejechałem 27 km, a zasięg spadł blisko o 60 km. Algorytm, oczywiście, ale gdyby ktoś przede mną pałował, a ja jechałem delikatnie to zasięg by zaczął rosnąć, a nie dodatkowo podczas tej trasy zniknął. Bo przejechałem fizycznie 27 a spadł o blisko 59? Dociera, to do Ciebie? Czy percepcję też masz wybiórczą?

  3. #2303
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    ..Ustawiłem tempomat na 130 km/h...
    Poszalałeś, kto tak jeździ blisko Vmax ! , bo ona ma także jak ten Born Vmax ... 160km/h ( 290 tysięcy złotych polskich i Vmax 160km/h ... plus dramatyczne zasięgi realne - 1 rower na dachuy i z 528 leeeeci na 250)
    (to tak jakby 166tką ciąć 215 (Vmax 245) ... a nie , opór, kwadrat prędkości jakieś takie rzeczy..)

    BTW w tej cenie (mimo potężnego udziału w niej kar i akcyzy) jest CX60 większa, bezpieczniejsza, szybsza, wygodniejsza, z zasięgiem normalnym, "doładowywana " w 2 minuty, nieograniczająca ogrzewania, mogąca ciągnąc 2,5 tony a nie 1,4 (1,4t w Enyaq.. hehe, jak jakieś kilkaset typu Niewiadów klaustrofobiczne rabowało zasięg do 160km) .
    Ostatnio edytowane przez Andrzejsr ; 28-02-2023 o 10:47

  4. #2304
    Użytkownik Fachowiec Avatar Tomtrz
    Dołączył
    01 2015
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    były alfy, jest Jaguar
    Postów
    2,288

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Zgadza się, pod warunkiem, że:
    - ładujesz się z PV lub w domu,
    - nie kupiłeś Kii czy Huyndaia, w którym trzeba wymieniać co 60k płyn chłodniczy w super cenie,
    - nie kupiłeś modelu do którego filtr przeciwpyłkowy kosztuje kilkaset złotych,
    - i w końcu kupiłeś elektryka w cenie ICE, a nie sporo drożej, co niweluje niskie koszty eksploatacji
    no jeszcze nie tak dawno przy normalnych cenach energii nie potrzebne bylo PV, ani nawet ładowanie w domu, zeby było wyraznie taniej. A jesli obecne ceny sie utrzymaja, to juz mozecie winic jedynie polityków, bo dzisiejsze ceny nijak sie maja do kosztów wytworzenia energii. Dowody angedotyczne, dotyczace cen wybranych elementow serwisu aut spalinowych, ktore akurat nie pasuja do tezy, mam zaczac wymieniac? Badzmy powazni. A elektryka w cenie ICE juz mozna w niektorych segmentach kupic. I jak juz zostało powiedziane wiele razy, patrzac na wieloletni trend i opinie ekspertów, elektryki za pare lat beda tansze od aut spalinowych. Przypominam, ze nikt nikomu dzisiaj nie kaze kupowac elektryka.

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Sprawdźmy najpopularniejszą Teslę 3.
    Szerokość wnętrza p/t / szerokość samochodu:
    - Tesla 3 1500/1455 / 1849
    - Mercedes C 1500/1480 / 1820
    - Alfa Giulia 1495/1460 / 1860
    - Skoda Superb 1525/1510 / 1864 (tak wiem, Skoda, ale Tesla 3 to póki co nie segment premium mimo osiągów)

    Jeśli zaczniemy porównywać odległości pomiędzy fotelami, do dachu itd. to generalnie wyniki są podobne, raz w jednym mniej, w drugim więcej itd.
    Gdzie zatem ta przewaga miejsca w środku?

    Ponownie sprawdźmy typowego elektryka, czyli TM3.
    Rozstaw osi w mm:
    - Tesla 3 - 2875
    - Mercedes C - 2865
    - Alfa Giulia - 2820
    - BMW 3 - 2851
    - Skoda Superb - 2841

    Tesla 3 wygrywa w tym zestawieniu, ale czy 1 albo 3 cm są dużą różnicą?

    Pojemności bagażnika wersja sedan/kombi:
    - Tesla 3 - 425l + 88l z przodu;
    - Mercedes C - 455l/510l
    - Alfa Giulia - 480l
    - BMW 3 - 480l/500l
    - Skoda Superb - 625/660l

    Także gdzie ten większy bagażnik z tyłu? Chyba, że pójdziesz drogą Tesli i zaczniesz sobie doliczać wnękę pod podłogą jak bagażnik
    Tak, wnęka pod podłogą to tez bagażnik, i ten z przodu to tez bagażnik. Sprawdz sobie tez inne auta, a nie te, gdzie ci pasuje

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Wydajniejszy owszem, w końcu to cecha silnika elektrycznego. Tylko, że typowego randoma, mniej interesuje wydajność tego silnika niż to, czy przy dynamicznej jeździe nie będzie musiał co godzinę czy dwie jeść obiadu w McDonaldzie
    Tego randoma najbardziej interesuje, zeby "mało palił"

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Wnętrze się szybko nagrzewa, zgadza się, jeśli masz pompę ciepła, a nie grzałkę. W przypadku grzałki, to takie same grzałki są montowane od dawna w ICE (ba, w AR z 2002 roku to miałem) i czas nagrzewania się wnętrza będzie podobny.
    no ja akurat nigdy nie miałem auta z dodatkową grzałką, a jezdzilem limuzynami

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Mógłbyś wytłumaczyć w jaki sposób rodzaj układu napędowego wpływa na system kontroli trakcji? I w jaki sposób napęd EV to poprawia?
    prawdziwy torque vectoring, reakcja silnika w czasie rzeczywistym, lepszy rozkład masy. Myslisz, ze skad w elektrykach przyspieszenia osiągalne jedynie dla supercarów z oponami ?

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Hmm i to dlatego w testach łosia, Tesla X nie jest w stanie pojechać więcej jak 70km/h, a X5 - 77km/h.
    Ale co ma do tego ten test? Tak, w tescie łosia niektore auta zaliczają dachy, ale to nie o to chodzi w tym tescie.
    Z reszta elektryczne BMW IX osiaga taki sam wynik, co X5, tak ze argument inwalida. Wiecej info:
    https://www.motorbiscuit.com/safe-ev...-to-roll-over/

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Człowieku, a Ty wiesz czy udajesz, że nie wiesz. Jak musiałbym jechać samochodem spalinowym, który ma zasięg ponad 530 km, żeby realnie jadąc na autostradzie prędkością ok 135 km/h mieć realny zasięg 250, albo mniej? Napisałem, naprawdę z ręką na sercu jechałem delikatnie, a przejechałem 27 km, a zasięg spadł blisko o 60 km. Algorytm, oczywiście, ale gdyby ktoś przede mną pałował, a ja jechałem delikatnie to zasięg by zaczął rosnąć, a nie dodatkowo podczas tej trasy zniknął. Bo przejechałem fizycznie 27 a spadł o blisko 59? Dociera, to do Ciebie? Czy percepcję też masz wybiórczą?
    jeszcze raz - zasieg, dokładnie tak samo, jak w przypadku aut spalinowych, to tylko estymacja. Czy jak jezdzisz autem spalinowym, to patrzysz na ten zasieg, czy stan paliwa? Bo ja to z wlasnego doswiadczenia moge powiedziec, ze w autach spalinowych osobliwe rzeczy sie tam pojawiają To ile wyjezdziłeś baterii?
    Jaguar S-type 4.2 V8
    Alfa Romeo 166 FL - Distinctive - Nero Metallico - 2.4 JTD 20V 175KM - była
    Alfa Romeo 166 - Bieda Edition - 2.0 TS - była
    Citroen Xantia Activa II V6 - była
    Citroen Xantia II 2.0 16V - była
    Skoda Felicia 1.3 MPI - była

  5. #2305
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    no ja akurat nigdy nie miałem auta z dodatkową grzałką, a jezdzilem limuzynami
    Naprawdę nigdy nie miałeś auta z pompą ciepła?
    Dziś w celach testowych, przy -6 i zmarzniętej szybie, bez skrobania włączyłem silnik. W aucie spalinowym z 2009r. włączyłem pompę ciepła. Szyba zaczęła odmarzać po 30sekundach. Po 80sekundach auto nadawało się do jazdy.

  6. #2306
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,310

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Naprawdę nigdy nie miałeś auta z pompą ciepła?
    Dziś w celach testowych, przy -6 i zmarzniętej szybie, bez skrobania włączyłem silnik. W aucie spalinowym z 2009r. włączyłem pompę ciepła. Szyba zaczęła odmarzać po 30sekundach. Po 80sekundach auto nadawało się do jazdy.


    https://www.pandora-alarm.com.pl/zdalne-uruchamianie/

  7. #2307
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    Tego randoma najbardziej interesuje, zeby "mało palił"
    Myslisz, ze skad w elektrykach przyspieszenia osiągalne jedynie dla supercarów z oponami ?
    Tomtrz, weź się człowieku zdecyduj. Bo widzę tu marnotrawstwo środków i zbędne emisje CO2.
    Albo przeciętnego randoma interesuje żeby auto mało "paliło", wtedy wyposażanie auta EV w napęd z osiągami supercarów jest marnotrastwem. Albo mamy osiągi supercarów i realny zasięg na poziomie 1/4 czy 1/3 deklarowanego i żadnej ekonomii.

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał Tomtrz Zobacz post
    ....Elektryki maja swietna trakcje.....Hamują też często lepiej. Po co zaklinasz rzeczywistość?
    Tomtrz, przekażę ci ważną informację, może uratuje ci kiedyś życie. O ile kwestia przyspieszenia, czy trakcji - rzecz do dyskusji (mógłbym twoim zwyczajem zacząć porównywać przyspieszenie i trakcję Dacii Spring z Gulią - na pewno EV wygra?), to hamowanie jest dość prostą zależnością fizyczną. Masz rozpędzoną masę do wyhamowania ( w EV większa niż w porównywalnym spalinowym). A hamujesz tarciem opony o powierzchnię. więc zakładając, że w każdym nowoczesnym aucie siła hamulców jest na tyle duża, że jest w stanie zablokować koło, to droga hamowania jest wprost funkcją masy, prędkości, powierzchni styku opon z nawierzchnią i przyczepności nawierzchni. Tylko tyle i aż tyle. I w przypadku auta EV szersza opona musi zrekompensować większą masę, żeby droga hamownia nie rosła, co z kolei ma zły wpływ na opory toczenia i zasięg.

  8. #2308
    Użytkownik Alfista Avatar Andrzejsr
    Dołączył
    04 2009
    Mieszka w
    Rzeszów
    Auto
    156sw 2.5V6, 166 3.2V6, 156 2.0TS 'cup'
    Postów
    4,310

    Domyślnie

    Z prądem szkopów z gazu się rypło , to się polityka zmienia :

    "Unia postanowiła, że od 2035 r. będzie można sprzedawać na jej terenie tylko nowe samochody zeroemisyjne. Niemcy proponują, aby można było produkować i sprzedawać samochody używające paliw "neutralnych klimatycznie". Niemiecki minister transportu wspomniał w tym kontekście o wodorze, ale także o autach spalinowych. Paliwa do nich miałyby być produkowane w rafineriach z wykorzystaniem wyłącznie odnawialnej energii elektrycznej, a do tego przy użyciu technologii odzyskiwania dwutlenku węgla z atmosfery. To odzyskiwanie równoważyłoby emisję CO2, która powstałaby w czasie jazdy takim samochodem, stąd cały system byłby neutralny klimatycznie, ale samochód de facto nadal byłby benzynowy.

    Reuters informuje, że unijna komisarz do spraw transportu Adina Valean powiedziała, że wiele osób w branży podziela pogląd Niemców i że dyskusja na ten temat nie jest jeszcze zamknięta."

  9. #2309
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,227

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzejsr Zobacz post
    a do tego przy użyciu technologii odzyskiwania dwutlenku węgla z atmosfery. To odzyskiwanie równoważyłoby emisję CO2, która powstałaby w czasie jazdy takim samochodem, stąd cały system byłby neutralny klimatycznie, ale samochód de facto nadal byłby benzynowy.
    Już jakiś czas temu pisałem. Kupię 2 hektary lasu i będę zeroemisyjny. Do tego to się sprowadza.

  10. #2310
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    10 2010
    Mieszka w
    śląsk
    Auto
    Mazda 2 SkyEnergy '19
    Postów
    221

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kurynio Zobacz post
    Mówię sobie tak piszę, nie mam elektryka, przejadę się zobaczę, może rzeczywiście czepiamy się bez sensu. Pojechałem do mojej poprzedniej pracy, pojeżdżę elektrykiem. Auto Skoda Enyac 80iv. Większa bateria, pompa ciepła, wyposażenie ok, cena egzemplarza testowego ok. 290 tys. zł. Wsiadlem zasięg 390 km. Przypomnę, że według wltp chyba jakoś 529 km. Bateria na full, odpiąłem z ładowarki. No ok, jedziemy. Najpierw ok 5 km miasto, jadę normalnie, wjazd na obwodnicę. Ustawiłem tempomat na 130 km/h. Obwodnica 15 km, wjazd do miasta i 7 km ruch miejski. Nie korzystałem z ogrzewania kierownicy, grzania foteli, klima auto na 20 stopni. Przejechałem łącznie 27 km. Bez żadnych szalenstw, absolutnie. Zasięg pokazywany na koniec 331 km. Czyli spadł o 58 km (blisko 15 procent), przejechałem 22 km. Czyli ile bym przejechał tym samochodem z prędkością autostradową? 250 km? Serio i naprawdę to ma być to lepsze rozwiązanie? Panowie bez jaj

    P.S. pompa ciepła jest w opcji za jedyne coś 8000 zł, czyli bez byłoby jeszcze lepiej
    Elektryk nie jest do jazdy autostradą, to typowy mieszczuch
    Na autostradę to elektryk z generatorem spalinowym (coś a'la opel ampera).
    Była 145 boxer, 159 selespeed, 147 JTD rosso skóra i 159 SW 1.9 QTRONIC '08, będzie nowa AR? - zobaczymy....

Podobne wątki

  1. Pozdrowienia dla Trójmiasta i alfaholików ogólnie!
    Utworzone przez indianinMat w dziale Tu się witamy
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 06-02-2018, 23:25
  2. Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 22-04-2013, 21:10
  3. [147] Opinie, ogólnie klika pytań
    Utworzone przez scudettokrk w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 11-04-2009, 20:52
  4. Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 11-01-2009, 21:22

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory