Strona 42 z 54 PierwszyPierwszy ... 323334353637383940414243444546474849505152 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 411 do 420 z 537

Temat: MULTIAIR - alfa giulia ,stelvio 2.0 benzyna - rady , sugestie

  1. #411
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2020
    Mieszka w
    Turek
    Auto
    Stelvio FE LPG; Giulia Veloce `17 LPG
    Postów
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Lober Zobacz post
    W trakcie urlopu padł mi akumulator, nie pomagało podładowanie prostownikiem, przejechanie parudziesięciu km, samochód góra raz zaraz po zgaszeniu był w stanie odpalić, jak go zgasiłem po paru km i minutach stania ponownie, to przy próbie rozruchu już tylko przekaźnik "skakał". Co ciekawe, z 2 miesiące temu miałem właśnie przygodę z pracą na 3 cylindry zaraz po odpaleniu i wtedy miałem wrażenie, że jakby rozrusznik trochę gorzej kręcił. Dopiero przy drugim uruchomieniu silnika i paru sekundach pracy silnik zaczął pracować równo. Może rzeczywiście MA, albo sterownik funkcjonuje mniej stabilnie przy słabym akumulatorze? Trudno mi powiedzieć, ale obawiam się, że i mnie wkrótce dotknie ta przykra sytuacja, w której będę musiał wymienić Multi air. Gdy odpalam samochód (zimny), to niby pracuje na wszystkie cylindry, ale przez parę sekund czuć, jakby czasem wypadł na którymś zapłon. Czuć to tak dosłownie przez pierwsze 5-10 sekund po uruchomieniu silnika. Olej wymieniam co 6-7 tys. km, filtr oleju oczywiście wraz z olejem. Jeżeli okaże się, że pomimo takiego pieszczenia się z samochodem padnie ten moduł, to oznacza, że olej i częstotliwość jego wymiany nie ma większego znaczenia na żywotność tego ustrojstwa. Może pokombinuje z przeszczepem głowicy z (chyba) Jeep'a, który ma normalny wałek zaworowy, a reszta silnika ponoć jest ta sama, co w Giulia i Stelvio.
    To delikatne jakby wypadanie zaplonu na zimnym podczas ssania i rozgrzewania katalizatora to norma w tych silnikach, robione po to by jak najszybciej katalizator osiągnął temperaturę. Nie mylmy tego z pracą na 3 cylindry.

  2. #412
    Użytkownik Pasjonat
    Dołączył
    02 2014
    Mieszka w
    RZ
    Auto
    Stelvio 2018 Sport TI
    Postów
    3,479

    Domyślnie

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Tylko, że ja nie pisałem o instrukcji obsługi w żaden sposób
    Odnosiłem się do zwrotu "approval", którego w przypadku AR nie uświadczymy w Europie na oleju innym niż Selenia. Na innych masz po prostu deklaracje zgodności z daną normą.

    Co do USA, to dziwnym by było zalecanie oleju, który na tamtym rynku nie występuje, nawet ze względów reklamowych. Dlatego w amerykańskich instrukcjach masz zalecanego Mopara.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    no właśnie ze nie ma słowa - tylko norma opisana

  3. #413
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,567

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dareek Zobacz post
    no właśnie ze nie ma słowa - tylko norma opisana
    Instrukcja Stelvio 2023:
    "We recommend using Mopar[emoji2400] API SP/GF-6A Certified SAE 0W-30 Full Synthetic Engine Oil which meets the requirements of the manufacturer Material Standard MS-13340. Equivalent full synthetic 0W-30 API SP engine oil can be used but must have the API Donut Trademark.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka

  4. #414
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    02 2015
    Mieszka w
    Wrocław
    Auto
    Zaporożec 968, Giulia
    Postów
    252

    Domyślnie

    Czuć to tak dosłownie przez pierwsze 5-10 sekund po uruchomieniu silnika. Olej wymieniam co 6-7 tys. km, filtr oleju oczywiście wraz z olejem. Jeżeli okaże się, że pomimo takiego pieszczenia się z samochodem padnie ten moduł, to oznacza, że olej i częstotliwość jego wymiany nie ma większego znaczenia na żywotność tego ustrojstwa. Może pokombinuje z przeszczepem głowicy z (chyba) Jeep'a, który ma normalny wałek zaworowy, a reszta silnika ponoć jest ta sama, co w Giulia i Stelvio.
    Jak ma paść to padnie , nawet jak będzie najcudowniejszy olej na świecie . Proponuje cieszyć się jazdą a nie planować zawczasu wymiany połowy silnika.

  5. #415
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    05 2023
    Auto
    stelvio
    Postów
    228

    Domyślnie

    Cytat Napisał ciafok Zobacz post
    Ciekawostka - ale warte odnotowania. Założyłem z powrotem fabryczny akumulator, który ponad rok temu wymieniłem na nowy. W tym czasie ten stary oryginalny akumulator był konserwowany, doładowywany. Przetestowałem go niedawno prostym testerem bez obciążenia, wyszło 100% SOH. No to z ciekawości trafił do samochodu. Po trzech dniach normalnego funkcjonowania (accu oczywiście trafił da samochodu "naładowany pod korek"), dzisiaj samochód odpalił "na 3 cylindry", wyskoczył błąd silnika, brak ASS itp itd - wszelkie objawy padu MA (po przejechaniu 2-3km praca silnika się ustabilizowała, ale MIL został). Nie chciało mi się czytać błędów na wstępie, tylko wrzuciłem z powrotem ten nowszy akumulator - samochód odpalił bez problemów, chodzi normalnie.
    Wniosek (zresztą, nie nowy - ale mamy kolejne potwierdzenie) - przy objawach j.w., zanim wejdziemy w tryb paniki i zaczniemy przeklinać MA warto sprawdzić dokładnie/wymienić akumulator.
    Coś w tym może być, w swoim antyku audi przez długi czas borykałem się z problemem dlaczego to ustrojstwo czasem ma problem zapalić, kombinowanie z pompą wtryskową, wtryskiwaczami, wyprzedzeniem zapłonu, rozrusznik miałem wymieniać bo może zużyte łożyska, opory, za wolno kręci...wymiana aku i to samo, zima ledwie przetrwana z ładowaniem co drugi dzień prostownikiem aż doszedłem, że to...aku, kolejna wymiana na centrę z porządnym prądem rozruchowym (realnie a nie na papierze). Przyczyna - spora przysiadka napięcia w czasie rozruchu w okolice 9V powodowała zbyt niskie napięcie do wysterowania zaworu paliwa w pompie VP, zawór się nie otwierał, paliwa nie było.

    MA to kilka zaworków, które wymagają jakiegoś określonego napięcia i prądu wielokrotnie na każdy cykl pracy a jak czytam w ar z prądem różnie bywa przez "intelignetny" alternator więc może z tego powodu być problem z wysterowaniem selenoidów w MA. Pytanie, czy ładowanie w AR załącza się od razu po zapłonie czy z jakichś powodów jest np opóźnione do rozgrzania silnika - to w kontekście tego, że niektórzy wspominają o wypadaniu zapłonów po uruchomieniu silnika, które później ustaje ? No i są jeszcze inne elementy, w benzyniakach gdy wypadają zapłony to pierwsze szuka się przyczyn w świecach i cewkach a tu zaraz MA podejrzanym.

  6. #416
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    02 2009
    Mieszka w
    Kąty Wrocławskie.
    Auto
    była AR156 1,9 JTD 110 2001; AR147 1,9 JTD 2003, Stelvio, jest 159,1,9 200KM, Giulia 280KM
    Postów
    1,554

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawelbr Zobacz post
    Pytanie, czy ładowanie w AR załącza się od razu po zapłonie czy z jakichś powodów jest np opóźnione do rozgrzania silnika
    Podłącz woltomierz np. do gniazda zapalniczki na bieżąco zobaczysz kiedy ładuje. Sam tak kiedyś z tym jeżdziłem i obserwowałem. Ładowanie po uruchomieniu zależy od stanu naładowania aku, chyba prawie zawsze ładowało >14V przy hamowaniu

  7. #417
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    12 2022
    Mieszka w
    NT WLKP
    Auto
    Stelvio Vel 2020
    Postów
    46

    Domyślnie

    łatwiej i przyjemniej i dość dokładnie Nazwa:  f6dbe9ba44c63ed1c5a74e9f2f7d4751-100x100.jpg
Wyświetleń: 617
Rozmiar:  2.4 KB

  8. #418
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    Pany i panewki,

    Giulia produkcja 10.2017, zakupiona 03.2018. W marcu 2023 nowy akumulator. W kwietniu serwis - świece, olej, pasek. Pożegnanie z ASO więc zmiana z Selenii na Motula 8100. Średni interwał wymiany oleju na przestrzeni 5 lat posiadania to 8-10kkm. Dzisiaj przy przebiegu 60 kkm auto odpaliło normalnie, ale po chwili wolnej jazdy zaczęło telepać, check engine, S&S niedostępny i takie tam. W ECU błędy wypadających zapłonów, odcięcia paliwa (P0301, P0300, P0363) i - tadam - P1061-00 Cylinder 1 Oil Supply Solenoid Valve Stuck. Po skasowaniu błędów i odpaleniu telepało i chodziło na 3 gary, po minucie nagle się wyciszyło i chodziło równo i od tego momentu jest wszystko OK.
    O ile ten silnik nie cechuje się przesadną kulturą pracy ogólnie, o tyle jest słyszalne delikatne, raczej losowe cyk cyk, którego wcześniej nie było.

    Po zmianie oleju z Selenii na Motula adaptacji żadnej nie było. Poziom oleju pokazywał dzisiaj ok 3/4 z zakresu między dwiema kreskami na wskaźniku, w komputerze wyliczona ilość ~4,7. Dolałem do maksa wg wskaźnika, wg komputera 5,1.
    Pytanie, czy P1061 to objaw usterki MA - chociaż przebieg dość mały - czy może jednak kwestii "niskiego" poziomu oleju lub braku adaptacji po zmianie oleju, o czym była tutaj mowa w wątku? Nie wiem co z tym cykaniem "zaworowym", czy MA padł jednak na pierwszym cylindrze.
    Fakt że błędy i problem znikły po rozgrzaniu można przypisywać ciśnieniu oleju teoretycznie.
    Ostatnio edytowane przez anAlfaBeta ; 23-07-2023 o 23:06
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  9. #419
    Użytkownik Maniak resoraków
    Dołączył
    06 2018
    Auto
    Stelvio 2.0/200KM
    Postów
    697

    Domyślnie

    Osobiście nie mam pojęcia co dokładnie się u Ciebie stało, natomiast zawsze po wymianie oleju należy wykonać procedurę kalibracji MA, co też MESem robię (w sumie dwie procedury po wymianie oleju - reset serwisu i kalibracja MA).
    Przy okazji - u mnie kolejne parę odpaleń silnika po powrocie do "nowego" akumulatora - chodzi pięknie, zero kłopotów.

  10. #420
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    06 2020
    Auto
    Giulia veloce
    Postów
    73

    Domyślnie

    Co powiecie na wypadania zapłonu bez błędu, nie równa praca silnika, po rozgrzaniu ustępuje
    Zero błędów moc jest

Podobne wątki

  1. [Giulia] Pas przedni alfa giulia veloce
    Utworzone przez Karol1 w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 118
    Ostatni post / autor: 12-02-2023, 20:10
  2. Uszkodzona Alfa giulia Q - rady, sugestie
    Utworzone przez Karol1 w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 55
    Ostatni post / autor: 30-01-2021, 16:43
  3. Giulia i Stelvio NRING, Giulia Veloce Ti czyli nowości z Genewy
    Utworzone przez GexN w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 02-03-2018, 13:13
  4. [Giulia Veloce] Poszukuję kolegi z Giulią VELOCE z Warszawy/okolic, NAGRODA!
    Utworzone przez Latrunculus w dziale Giulia/Stelvio
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 18-07-2017, 07:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory