Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6

Temat: Alfa Romeo Mito - Line Assist

  1. #1
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Fox-
    Dołączył
    03 2024
    Auto
    Mito 1.4 | 170 KM
    Postów
    10

    Domyślnie Alfa Romeo Mito - Line Assist

    Mam taką sytuację a w internecie oraz na forum nie mogę znaleźć żadnej wzmianki oraz informacji na ten temat.
    Jestem przekonany o tym że moje auto ma coś jak miękki line assist, są takie momenty podczas jazdy kiedy kierownica stawia delikatnie większy opór, albo takie że jak ja puścisz to wykona bardzo delikatne korekty toru jazdy oczywiście w pewnych warunkach o ile je wykryje.

    Nie są to żadne luzy, nie jest to problem ze zbieżnością, nigdy czegoś takiego nie zauważyłem na drogach bez pasów na jezdni jadąc jej środkiem, wraz z prędkością raczej "problem" maleje lub się utrzymuje więc nie ma mowy o braku zbieżności, luzach etc.

    Jeżdżę już od kilku tygodni więc chciałem dokładnie przyjrzeć się temu "problemowi" i na dzień dzisiejszy na 100% muszę powiedzieć ze auto ma wbudowane coś takiego jak line assist, większość i prawie wszystkie próby powolnego wyjeżdżania auta z pasa jezdni bez trzymania ręki na kierownicy lub utrzymywania jej w pozycji kończy się tym że kierownica powoli i delikatnie przesuwa się unikając wyjechania auta poza pas jezdni. Nazwałbym to czymś takim jak miękki line assist ponieważ nie działa to tak jak w najnowszych autach że stara się utrzymać auto mniej więcej na środku pasa, działa mniej inwazyjnie i na pewno nie sprawdzi się w zakrętach. Włączony system nie sprawia większych problemów jeśli droga oraz pasy są w dobrym stanie, są jednak sporadycznie takie odcinki gdzie nocą, przy sporych koleinach, słabo widocznych pasach i kiedy występują inne elementy takie jak wyspa, inne rodzaje pasów jak przed przejściem, ograniczające strefy na drodze i mam taki odcinek w swoim mieście to zawsze czuję na kierownicy nieznacznie większe opory, poza tym lubię mieć pełną sterowność nad autem aby czuć też to jak układ kierowniczy zachowuje się w warunkach jak najbardziej naturalnych co zwiększa zaufanie oraz czucie konkretnego samochodu, każda ingerencja elektronicznego zewnętrznego układu w dłuższej perspektywie nie daje pełnego zaufania do samochodu oraz jego układu ponieważ może delikatnie zniekształcać chociażby doznania jazdy, opory i zachowania układu kierowniczego na koleinach, w zakrętach oraz uczyć dziadostwa czyli rozkojarzenia, powierzania bezpieczeństwa elektronice, a nie uznawania jej jako uzupełnienie bezpieczeństwa, niechlujnego stylu jazdy.

    Ostatnio zrobiłem skuteczne osiowanie w aucie licząc na to że być może będę miał te ustawienia w komputerze pokładowym by ten system wyłączyć. Osiowanie się powiodło, choć został jeszcze jeden błąd po usunięciu i zmianie navi/radio/audio więc nadal licznik km będzie migał, ale z tym też zamierzam zrobić wkrótce porządek. Po osiowaniu wszystkie dostępne opcje w menu w komputerze pokładowym już mam na części dosyć mocno mi zależało jak ustawienie języka, godziny, daty, możliwości wyłączenia świateł dziennych itd. Dziwi mnie to że tak ważny element jakim jest ten system nie jest wyłączany z kokpitu to znaczy jakiś przycisk, a już tym bardziej że w menu pokładowym też nie ma prawdopodobnie opcji wyłączenia tego. Raczej nie jest to nic co zostało dołożone do auta gdyż przed osiowaniem nie widziałem aby w błędach jakiś występowało, więc albo jest fabryczne albo kiedyś tam zamontowane ale w 100% zgodne z modelem. Szukając informacji o tym w internecie czy na forum jestem raczej przekonany że większość osób będzie przekonana że czegoś takiego w Alfie Romeo MITO nie ma bo ja nigdzie nie znajduje informacji żeby ktoś o takim systemie chociażby wspomniał, a tak jak mówię w 100% działa to na zasadzie podobnej do line assist i nie ma nic wspólnego ze zbierznością, luzami etc.

    Teraz pytanie zasadnicze, czy ktoś wie jak to można wyłączyć w aucie ewentualnie przez multiecuscan?
    Ostatnio edytowane przez Fox- ; 19-04-2024 o 12:15

  2. #2
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,561

    Domyślnie

    MiTo nigdy nie miało LaneAssist
    Nie ma też tam żadnych czujników, które mogłyby wykrywać jakiekolwiek linie na asfalcie.

    Zatem albo placebo, albo zaczyna głupiec czujnik kąta skrętu i przez to wspomaganie głupieje.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 20-04-2024 o 16:12

  3. #3
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Fox-
    Dołączył
    03 2024
    Auto
    Mito 1.4 | 170 KM
    Postów
    10

    Domyślnie

    [QUOTE=FXX;2364380]MiTo nigdy nie miało LineAssist

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    MiTo nigdy nie miało LineAssist
    Nie ma też tam żadnych czujników, które mogłyby wykrywać jakiekolwiek linie na asfalcie.

    Zatem albo placebo, albo zaczyna głupiec czujnik kąta skrętu i przez to wspomaganie głupieje.

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    tak przypuszczałem, że nikt czegoś takiego nie ma, ja ogólnie byłem tym zdziwiony od samego początku, wczoraj to dosłownie parę razy przy bardzo wysokiej prędkości dosłownie auto kieruje żeby zbliżało się na jakiś pas a ono dosłownie w momencie kiedy koło gdzieś wjeżdża już na pas to kierownica jeśli nie jest trzymana lub utrzymywana w pozycji to robi niewidzialną korektę tak że auto z drogi nie wyjedzie, trochę tak jakby system dla rozkojarzonych czy takich którzy z telefonu korzystają. Trochę już nim jeżdżę i nigdy nie zauważyłem żadnej ingerencji czy zwiększenia oporu na drogach bez pasów, ewentualnie dopiero koleiny ale MITO ma twarde zawieszenie i miękkie wspomaganie więc trzymając rękę na kierownicy po prostu mocniej drogę czujemy. Czujnik kąta skrętu bym wykluczył ponieważ na skrętach tego nie ma, a z tym najeżdzaniem na pas to też robiłem na prostych odcinkach ale kierując auto na prosto z delikatnym zbliżaniem się do jakiegoś pasa... moje MITO jest jakieś nadzwyczaj inteligentne w takim razie skoro wie że auto wyjeżdża mimowolnie z drogi i coś z tym robi. To się dzieje tylko kiedy naprawdę nie masz kontroli nad pojazdem, to znaczy jeśli ja trzymam kierownicę i nim steruje chcąc rzeczywiście wyjechać za jakiś pas to nie czuć żadnej ingerencji. Jedyne problemy są właśnie w takich miejscach gdzie np. pojawi się jednocześnie wyspa, pasy dla pieszych, źle namalowane pasy, koleiny, zmrok wówczas pojawiają się delikatne opory ale wydają się inteligentne, to znaczy jakby auto delikatnie zwiększało opór skrętu by nie wyjechać poza drogę. Gdzieś czytałem że MITO ma coś takiego, pewnie nie każda wersja, że kierownica właśnie daje sygnały kierowcy lub stawia delikatnie większe opory i to może być właśnie to. Pytanie jak to wyłączyć

    Ten samochód jednak mnie zaskakuje, przed zakupem wiedziałem co chciałem, ale jakość głośników samochodowych w tym aucie to jest totalny sztos na tych ustawieniach które mam wymiata. To miało być auto na 2.5 roku ale chyba jednak na dużo dłużej.

  4. #4
    Użytkownik Fachowiec Avatar FXX
    Dołączył
    07 2012
    Auto
    Volvo S60 D5 R-design/ Peugeot 308 T9
    Postów
    2,561

    Domyślnie

    Nie da się wyłączyć czegoś, czego nie ma
    Pierwszą AR z Lane Assist była Giulia.

    Jeśli chcesz, podaj VIN to Ci wyślę listę opcji dla Twojego samochodu. Możemy też sprawdzić jakie czujniki w ePERZe są, ale sprawdziłem już wszystkie wersje i nie występuje żaden czujnik wykrywający linie.

    Zmiana oporu może wynikać z pracy wspomagania elektrycznego w zależności od warunków.

    Ja nie bazuję na tym, czy o czymś słyszałem w tym modelu czy nie, a na tym co mówi ePER

    Wysłane z mojego M2007J3SY przy użyciu Tapatalka
    Ostatnio edytowane przez FXX ; 20-04-2024 o 16:12

  5. #5
    Użytkownik Fachowiec
    Dołączył
    04 2011
    Auto
    916 i 955
    Postów
    2,261

    Domyślnie

    Line assist w mito
    Chyba przy dobrych koleinach

  6. #6
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie! Avatar Fox-
    Dołączył
    03 2024
    Auto
    Mito 1.4 | 170 KM
    Postów
    10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mac!ek Zobacz post
    Line assist w mito
    Chyba przy dobrych koleinach
    hah, no wtedy też się załącza (joke)
    Skoro nie ma line assist to znaczy, że efekt ściągania przy środkowej linii może być spowodowany tym że niektóre drogi mają minimalną pochyłość od pasa wewnętrznego w obu kierunkach do kanału melioracyjneg io występuje tam nazwijmy to "grzebiet". Ale przy opisywanym przypadkach to tak jak pisałem doszło do minimalnej zmiany położenia kierownicy.
    Z tego co ja obserwuje wspomaganie elektroniczne zmienia się np. w zależności od prędkości jazdy, aby ułatwić parkowanie, może też uwzględnia inne czynniki drogowe więc to co mówi FXX prawdopodobnie jest przyczyną.

    Cytat Napisał FXX Zobacz post
    Zmiana oporu może wynikać z pracy wspomagania elektrycznego w zależności od warunków.
    Raczej ten większy opór (w moim przypadku) występuje wówczas w konkretnym kierunku, ale podejrzewam że tu profil drogi czy koleiny właśnie dają taki efekt.
    Wyślę ci VIN na priv w najbliższym czasie, dalej będę obserwował i zbierał informacje, u mnie jest jeszcze dosyć szeroka specyficzna mocno płaska opona 17' też może ma jakieś znaczenie. W ostateczności badanie zbierzności opon, kół itd.
    Ostatnio edytowane przez Fox- ; 22-04-2024 o 19:26

Podobne wątki

  1. [159] Awaria Parking Assist
    Utworzone przez GothixPL w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 05-10-2020, 19:18
  2. Alfa romeo 166 black shadow line
    Utworzone przez GrzesiuSiedlce w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 08-04-2013, 16:08

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory