Strona 1 z 4 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37

Temat: Stelvio i nieprzyjemna niespodzianka z aku

  1. #1
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Stelvio 2.0 benzyna
    Postów
    41

    Domyślnie Stelvio i nieprzyjemna niespodzianka z aku

    Wczoraj tak około 5.30 rano . Wsiadam , próba rozruchu i po sekundzie choinka w zegarach i mnóstwo komunikatów typu : sprawdź ukłąd ABS , układ kierowniczy itd. migają światła dzienne , kierunkowskazy tylne , przekaźniki pod maską strzelają . Generalnie jeżdżę nim rzadko , tylko gdzieś dalej , na co dzień elektrykiem wokół komina . Jestem przygotowany , wiedząc , że Stelvio kłopoty z aku miewa i wyciągam z bagażnika booster , myśląc naiwnie - odpalę z tego i pojadę . Podłączam i gucio ... choinka dalej , auto nie reaguje na przycisk odpalania na kierownicy , nie reaguje na nic . Pół biedy niespodzianka we własnym garażu , odłączyłem klemę minus aku w bagażniku , pojechałem pożyczonym samochodem .

    I tu moje pytanie . Czy jest jakaś procedura pozwalająca na odpalenie Stelvio z taką niespodzianką z boostera , gdzieś daleko 500 km od domu , np. w szczerym polu ?
    I czy alfa uporała się z tym układem przy klemie minusowej aku , który powoduje permanentne niedoładowanie akumulatora i generuje podobne niespodzianki . Dodam jeszcze , że zawsze przed jazdą , kiedy samochód stał np. tydzień czy dwa , ładowałem profilaktycznie aku przez noc poprzedzającą wyjazd . Tym razem tego nie zrobiłem , bo auto dwa dni temu jeździło bez kłopotu

    Wkurzony na ten złom jestem ..... Auto z 20 000 km przebiegu

    pozdro

    jacek

  2. #2
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    11 2018
    Mieszka w
    BIALYSTOK
    Auto
    alfa romeo
    Postów
    1,520

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek S. Zobacz post
    Wczoraj tak około 5.30 rano . Wsiadam , próba rozruchu i po sekundzie choinka w zegarach i mnóstwo komunikatów typu : sprawdź ukłąd ABS , układ kierowniczy itd. migają światła dzienne , kierunkowskazy tylne , przekaźniki pod maską strzelają . Generalnie jeżdżę nim rzadko , tylko gdzieś dalej , na co dzień elektrykiem wokół komina . Jestem przygotowany , wiedząc , że Stelvio kłopoty z aku miewa i wyciągam z bagażnika booster , myśląc naiwnie - odpalę z tego i pojadę . Podłączam i gucio ... choinka dalej , auto nie reaguje na przycisk odpalania na kierownicy , nie reaguje na nic . Pół biedy niespodzianka we własnym garażu , odłączyłem klemę minus aku w bagażniku , pojechałem pożyczonym samochodem .

    I tu moje pytanie . Czy jest jakaś procedura pozwalająca na odpalenie Stelvio z taką niespodzianką z boostera , gdzieś daleko 500 km od domu , np. w szczerym polu ?
    I czy alfa uporała się z tym układem przy klemie minusowej aku , który powoduje permanentne niedoładowanie akumulatora i generuje podobne niespodzianki . Dodam jeszcze , że zawsze przed jazdą , kiedy samochód stał np. tydzień czy dwa , ładowałem profilaktycznie aku przez noc poprzedzającą wyjazd . Tym razem tego nie zrobiłem , bo auto dwa dni temu jeździło bez kłopotu

    Wkurzony na ten złom jestem ..... Auto z 20 000 km przebiegu

    pozdro

    jacek
    Sprzedaj złom wtedy na kaciku bedzie mniej żali wylewanych w kołnierz jaki to zly samochód.

  3. #3
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Stelvio 2.0 benzyna
    Postów
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał marekkoczta Zobacz post
    Sprzedaj złom wtedy na kaciku bedzie mniej żali wylewanych w kołnierz jaki to zly samochód.
    Aż takim fanem alfy nie jestem , żeby być z tego powodu szczęśliwy , samochód zrujnował mi wczorajsze plany .
    Jeżeli nie masz nic merytorycznego do powiedzenia , to po co zabierasz głos z tym hejtem ? No zaistniałeś ... lepiej Ci już ??

    Pozdro

    jacek

  4. #4
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2013
    Auto
    Giulia
    Postów
    296

    Domyślnie

    Problem dotyczy każdego samochodu z inteligentnym ładowaniem.
    Niedawno znajomy miał identyczny problem w toyocie.
    Producenci robią to czego wymagają przepisy. A przepisy tworzą mądrzy inaczej, m.in. w Brukseli.
    Będziesz miał niedługo okazję do zmian.
    Giulia Super 2.2 MultiJet

  5. #5
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,245

    Domyślnie

    @Jacek S. , to że ładujesz od czasu do czasu nie znaczy, że aku jest sprawny. Sprawdzałeś jakimś softem IBS (SoC, SoH) ?
    Nie żebym bronił durnego systemu ale aku możesz mieć naprawdę kiepskie i stąd system blokuje rozruch, sypie błędami pomimo boostera.
    Również kwestia czy ładujesz efektywnie? Nie napisałeś czym czy jak to robisz.

  6. #6
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Stelvio 2.0 benzyna
    Postów
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał daras Zobacz post
    Problem dotyczy każdego samochodu z inteligentnym ładowaniem.
    Niedawno znajomy miał identyczny problem w toyocie.
    Producenci robią to czego wymagają przepisy. A przepisy tworzą mądrzy inaczej, m.in. w Brukseli.
    Będziesz miał niedługo okazję do zmian.
    Nie chodzi o politykę . Chodzi o odpowiedź na proste pytanie , czy można tą choinkę jakoś samodzielnie
    zgasić i jak odpalić samochód z boostera , czy kabli z aku innego samochodu . Bo jak w terenie tylko laweta , to ja
    zaczynam się tego auta bać ....

    - - - Updated - - -

    Cytat Napisał netzmark Zobacz post
    @Jacek S. , to że ładujesz od czasu do czasu nie znaczy, że aku jest sprawny. Sprawdzałeś jakimś softem IBS (SoC, SoH) ?
    Nie żebym bronił durnego systemu ale aku możesz mieć naprawdę kiepskie i stąd system blokuje rozruch, sypie błędami pomimo boostera.
    Również kwestia czy ładujesz efektywnie? Nie napisałeś czym czy jak to robisz.
    Inteligentna ładowarka Noco 10 , tak co dwa tygodnie . Aku dwa lata . Ale to nie ma znaczenia .
    Chodzi o odpowiedź na moje pytanie ... jesteś daleko od domu , jest słabe aku , jest choinka ,
    nie odpala . Masz booster , a obok samochód , którego właściciel ma kable i może pomóc ... I ???
    Ostatnio edytowane przez Jacek S. ; 30-04-2024 o 11:02

  7. #7
    Użytkownik Rowerzysta
    Dołączył
    03 2013
    Auto
    Giulia
    Postów
    296

    Domyślnie

    Nie mam zamiaru politykować.
    Odniosłem się do wyrażenia "złom" i napisałem Ci, że to nie raczej jest pomysł producentów, robić złomy.
    Na forum jest dużo informacji nt. ładowania, są też fora zagraniczne.
    Wiem, że najprościej zadać pytanie, pójść na kawę i czekać na odpowiedzi.
    Warto poczytać, zanim zacznie się zadawać pytania.
    Giulia Super 2.2 MultiJet

  8. #8
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,245

    Domyślnie

    odłączyłem klemę minus aku w bagażniku , pojechałem pożyczonym samochodem
    Gdzieś na giuliaforums czytałem, że odłączenie i podłączenie minusa powoduje reset IBS do wartości 60% po czym następuje ileś-godzinny proces rekalibracji sensora.
    Więc teoretycznie, jak go odłączyłeś i podłączyłeś to powinieneś móc odpalić jeśli realnie aku jest w dobrym stanie (i IBS nie uszkodzony jakoś totalnie).
    Oczywiście po przełączeniu AKU musisz zakręcić kierownicą do oporu lewo prawo i wyłaczyć/włączyć zapłon, żeby pozbyć się komunikatów o błędach na desce.

    Rzecz jasna wszystko wyżej na nic jeśli po przełączeniu dalej wariują Ci światła i przekaźniki.

  9. #9
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    07 2021
    Auto
    Stelvio 2.0 benzyna
    Postów
    41

    Domyślnie

    Cytat Napisał daras Zobacz post
    Nie mam zamiaru politykować.
    Odniosłem się do wyrażenia "złom" i napisałem Ci, że to nie raczej jest pomysł producentów, robić złomy.
    Na forum jest dużo informacji nt. ładowania, są też fora zagraniczne.
    Wiem, że najprościej zadać pytanie, pójść na kawę i czekać na odpowiedzi.
    Warto poczytać, zanim zacznie się zadawać pytania.
    No to zadzwoniłem do ASO . Ich sposób na zgaszenie choinki :

    Zdjąć minus z aku na minutkę . Założyć ponownie . Zamknąć samochód , jak się da z pilota
    jak nie kluczykiem metalowym ( wewnątrz pilota ) . Oddalić się z koniecznie z kluczykiem od samochodu na 5 godzin , po tym czasie
    sterowniki powinny się zresetować . Wrócić i próbować walczyć dalej .... wynik niepewny .

  10. #10
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2022
    Mieszka w
    Warszawa
    Auto
    AR Stelvio 2.0 280KM Veloce MY2021
    Postów
    1,245

    Domyślnie

    Te 5 godzin to zgodnie z tym co czytałem na forum. Proces rekalibracji podobno zajmuje 4h na uśpionych sterownikach - stąd mówili Ci żeby się oddalić. Równie dobrze możesz wyłączyć passive-entry i nie dotykać niczego (drzwi etc).
    Ale to nie znaczy, że tyle godzin samochód jest uziemiony tylko po tym czasie sterownik zbierze realne dane o stanie akumulatora. Przynajmniej tak to zrozumiałem.

Podobne wątki

  1. [159] Nieprzyjemna historia oraz przestroga
    Utworzone przez pajak83 w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 30-06-2016, 15:59
  2. Niespodzianka po bylm wlascicielu Air Bag
    Utworzone przez arturw22 w dziale 147
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 17-04-2014, 16:42
  3. Odprysk Lakieru? Nieprzyjemna sytuacja..
    Utworzone przez Bartek_M w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 25-11-2013, 23:57
  4. miła niespodzianka...
    Utworzone przez andro34 w dziale Forum ogólne o Alfa Romeo
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 01-06-2009, 14:16

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory