Strona 1814 z 1815 PierwszyPierwszy ... 814131417141764180418051806180718081809181018111812181318141815 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 18,131 do 18,140 z 18142

Temat: Pomoc przy zakupie AR159 / Brera

  1. #18131
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 16V jtdm 150km, 2007
    Postów
    111

    Domyślnie

    Witam Wszystkich,

    Mój samochód: Alfa Romeo 159, 16V, 150 km, 1.9jtdm, rocznik 2007, przebieg około 220 tyś, skrzynia manualna. Od zakupu przejechałem niecałe 50 tyś kilometrów.
    Chciałbym zaprosić do większej dyskusji na temat mojego samochodu. Myślę, że post może bardzo pomóc potencjalnym kupującym oraz obecnym posiadaczom takiej Alfy, dlatego umieszczam go w takim temacie na forum. W dalszej części postu wyjaśni się o co dokładniej chodzi oraz dlaczego go w ogóle napisałem.

    1. Auto kupiłem w styczniu 2018 od tamtej pory zrobiłem:

    - komplet sprzęgło + dwumas,
    - komplet rozrząd + pompa wody,
    - wymiana oleju w skrzyni biegów, wymiana cięgna oraz „poprawienie” linek zmiany biegów (o tym będzie więcej w osobnym punkcie o skrzyni biegów),
    - regeneracja kompresora klimatyzacji,
    - wszelkie eksploatacyjne rzeczy jak hamulce, klocki, tarcze, oleje, wycieraczki, żarówki, filtry wymieniane na czas (serwis olejowo – filtrowy robiony raz w roku),
    - przeczyszczenie kolektora dolotowego, zaworu EGR, przepustnicy,
    - zaślepienie i usunięcie tych klapek w kolektorze (wiadomo o co chodzi),
    - wymiana termostatu,
    - wymiana akumulatora,
    - wymiana koła pasowego i całego kompletu rolek,
    - wymiana przeróżnych uszczelniaczy, czujników, rurek, przewodów, zaworków, elektro zaworków itp, (w trakcie robienia czegoś innego, przy okazji były naprawiane takie rzeczy, które wychodziły w trakcie pracy),
    - nowe całoroczne opony - 2x,
    - wymiana górnych przednich wahaczy,
    - wymiana przewodu wspomagania,
    - wymiana całego tego mechanizmu do elektrycznych szyb, bo przy 2 drzwiach się popsuły,
    - naprawa hamulca ręcznego, nie wiem co tam dokładnie się stało, po prostu nie miałem w ogóle ręcznego i mi to mechanik naprawił,

    90% rzeczy ogarniał mi mechanik polecany tutaj na forum, nigdy mnie nie zawiódł i to co On zrobił nigdy już nie było naprawiane. Wszystko robione na oryginalnych częściach. Część robiłem sam (to co potrafię czyli hamulce, olej, filtry i takie pierdoły).

    2. Skrzynia biegów:
    Wiadomo, że skrzynia manualna M32, ma różne swoje bolączki, jest masa filmików i informacji w internecie jakie są objawy uszkodzeń w tej skrzyni: hałas, gwizdy, poruszanie się wybieraka na różnych biegach – tak po prostu lub w trakcie dodawania/odpuszczania gazu, ciężkie wrzucanie różnych biegów. U mnie od samego początku miałem tak naprawdę 1 objaw: ciężkie wrzucanie biegów. Gdzieś w internecie wyczytałem post o tym, że można to naprawić poprzez wymianę cięgna i linek. Mój mechanik mi ogarnął wymianę cięgna z tym, że jak wtedy mówił, że to się robi „na sztywno” i przez to będzie wybierak mocno latał jak odpuszczę gaz na niektórych biegach ale za to biegi będą wchodzić dużo bardziej prezycyjnie (to było dla mnie najważniejsze, bo wcześniej ciągle było uczucie, że coś się „haczy” jak chce zmienić bieg. Linki stwierdził, że są dobre i nie trzeba wymieniać, tylko coś tam z nimi pogrzebał, żeby było jeszcze lepiej + wymienił olej w skrzyni. To oryginalne cięgno cały czas mam, powiedział mi też wtedy, że On u siebie też to testował i jemu się nie podobało i zmienił na oryginalne cięgno, więc mi dał to co miałem aby można było zamienić, jeżeli by mi się odwidziało. Od tamtej pory nigdy już nie miałem takiego objawu jak na początku. Wybierak porusza się tak jak mnie uprzedzał, więc ogólnie nie wiem czy np. ze skrzynią się coś złego dzieje. Ja nic nie zauważam.

    3. Co mnie czeka dalej.

    Aktualnie czeka mnie:
    - wymiana progów, bo już jest z nimi bardzo źle – obecnie blacharz stwierdził, że jeszcze da się to naprawić, ale jest to ostatni dzwonek. Ale dokładnie wszystko sprawdzi (czy rdza nie wchodzi już na podłogę) jak dokładnie tam wszędzie spojrzy,
    - wymiana sanek/wózka/trawersy z przodu – mega skorodowała i są dziury,
    - wymiana rozrządu + pompy wody, bo już 5 lat minęło więc raczej trzeba,
    - w losowych momentach pojawia się błąd i włącza się tryb awaryjny (zawsze jest ten sam błąd przepustnicy), więc będę w tym tygodniu ją wyciągał + przy okazji wyjmę EGR i przeczyszczę obie rzeczy (może jeszcze kolektor wyjmę). Jak mechanik stwierdzi, że przepustnica to jednak śmietnik no to będzie trzeba nową kupić,
    - wymiana termostatu,

    I teraz najważniejsze… mam wrażenie, że powoli dochodzę do ściany z moją 159. Czy to jest jeszcze sens inwestować w „starego diesla” ? Czy to w ogóle się opłaca czasowo/finansowo? Teoretycznie mogę zainwestować nawet 10 tyś i wszystko zrobić i będzie super pięknie.. jeżeli nie dojdzie „za chwile” robienie skrzyni, turbiny itp i tak w kółko. Mam w domu drugi samochód, starą Honde z 1997 i przez 10 lat tylko dolewam oleju i raz wymieniłem hamulce. Nic nigdy przy niej nie robiłem i mam wrażenie, że nie będę nic robił przez kolejne wiele lat i trochę zaczyna mnie to denerwować, że auto na które się dba i chucha jest ciągle robione, a to zastępcze (Honda) staje się powoli tym pierwszym samochodem, bo utrzymanie tego auta jest zerowe. Mam następujące dylematy…

    1. Wszystko zrobić i inwestować dalej i jeździć. Argumenty za tym są takie, że samo serce samochodu jest naprawdę w dobrym stanie, a rzeczy, które są do zrobienia to cały osprzęt i wymienialne rzeczy. Do np. całkowitego remontu silnika, jeżeli się przytrafi, myślę, że przejadę kolejne 200 – 300 tysięcy.
    2. Olać to i sprzedać tak jak stoi… jednak boli mnie to, bo wiem, że tyle włożonej kasy i czasu nie jestem w stanie odzyskać sprzedażą, a sprzedawać za 10-12 tyś ? to jest trochę śmiech, bo nic sensownego za to nie kupię…

    Zapraszam do dyskusji, może ktoś miał lub ma podobne dylematy i chce się nimi podzielić, pomoże podjąć decyzję. Mile widziany obecni i byli posiadacze 159. Chętnie podzielę się z kimś emailem lub nr telefonu jeżeli będzie chciał wymienić się spostrzeżeniami.

  2. #18132
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,227

    Domyślnie

    Miałem podobny dylemat. Jak policzyłem rachunki z ostatniego roku eksploatacji, to padła decyzja - sprzedaję. Ale auto było w stanie prawie igła, bo wiadomo w 14-letnim aucie zawsze pedantyczny właściciel znajdzie coś do roboty. Auto wystawione za 30k poszło za 26k w 24godziny. W sumie 4 lata jeżdżenia (ok. 80tys km) kosztowało mnie 25k ściągnięcie auta i ze 20k włożone (liczyłem tylko te grubsze rzeczy). Teraz okazuje się że te roczne koszty eksploatacji równają się trzem ratom leasingu za nowe auto. Wkładanie w stare auto to zajączek którego nigdy nie dogonisz, a im dłużej gonisz, tym bardziej szkoda przestać.
    Honda to ewenement, sami mamy w rodzinie Civica VII 2003 - jest tak jak mówisz. tylko korozja... ta w alfie to pikuś przy tym jak tą hondę ruda wpiernicza. Z civic VIII z tego co czytałem już nie jest tak różowo.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 10-01-2024 o 22:31

  3. #18133
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 16V jtdm 150km, 2007
    Postów
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał Machaju Zobacz post
    Miałem podobny dylemat. Jak policzyłem rachunki z ostatniego roku eksploatacji, to padła decyzja - sprzedaję. Ale auto było w stanie prawie igła, bo wiadomo w 15-letnim aucie zawsze pedantyczny właściciel znajdzie coś do roboty. Auto wystawione za 30k poszło za 26k w 24godziny. W sumie 4 lata jeżdżenia (ok. 80tys km) kosztowało mnie 25k ściągnięcie auta i ze 20k włożone (liczyłem tylko te grubsze rzeczy). Teraz okazuje się że te roczne koszty eksploatacji równają się trzem ratom leasingu za nowe auto. Wkładanie w stare auto to zajączek którego nigdy nie dogonisz, a im dłużej gonisz, tym bardziej szkoda przestać.
    Honda to ewenement, sami mamy w rodzinie Civica VII 2003 - jest tak jak mówisz. tylko korozja... ta w alfie to pikuś przy tym jak tą hondę ruda wpiernicza. Z civic VIII z tego co czytałem już nie jest tak różowo.
    Dzięki za odpowiedź

    A możesz rozwinąć ten temat "prawie igła"? I w którym roku sprzedawałeś, jaki miałeś dokładnie model itp...

  4. #18134
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    10 2021
    Auto
    Była 159-ka jest Formentor VZ
    Postów
    1,227

    Domyślnie

    wysłałem PW. 159SW 2009 2.4TI. lakier był oryginalny, więc w 14-letnim aucie trochę zmęczony - wymagał częstych zabiegów żeby wyglądał dobrze, a docelowo wskazana była polerka. do reszty nie było się czego czepić.
    Ostatnio edytowane przez Machaju ; 10-01-2024 o 22:30

  5. #18135
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    02 2013
    Auto
    Giulia rwd 200
    Postów
    248

    Domyślnie

    Cytat Napisał LegenGod Zobacz post
    - wymiana progów, bo już jest z nimi bardzo źle – obecnie blacharz stwierdził, że jeszcze da się to naprawić, ale jest to ostatni dzwonek. Ale dokładnie wszystko sprawdzi (czy rdza nie wchodzi już na podłogę) jak dokładnie tam wszędzie spojrzy,
    Tutaj może się okazać, że jak zacznie grzebać to nie bardzo jest co naprawiać.

  6. #18136
    Użytkownik Świeżak
    Dołączył
    11 2017
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Alfa Romeo 159, 1.9 16V jtdm 150km, 2007
    Postów
    111

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszko Zobacz post
    Tutaj może się okazać, że jak zacznie grzebać to nie bardzo jest co naprawiać.
    Mam nadzieję, że nie ^^

  7. #18137
    Użytkownik Znawca
    Dołączył
    01 2020
    Auto
    Alfa 159
    Postów
    1,037

    Domyślnie

    "Prawie Igła".
    )))

  8. #18138
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2024
    Auto
    159 1.9 JTDm 8v
    Postów
    1

    Domyślnie

    Proszę mi powiedzieć, do kiedy produkowana była 159 w 3.2, miała skrzynie manualną, napęd torsen i była sedanem?
    Pozdrawiam

  9. #18139
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    01 2024
    Auto
    Alfa Romeo 1.9 jtdm
    Postów
    1

    Domyślnie

    Witam
    Zamierzam kupić Alfę 159 1.9 jtdm 16v. Egzemplarz który znalazłem jest uszkodzony mianowicie uszkodzona jest albo głowica albo blok albo sama uszczelka pod głowicą. Sprzedawca mówi że nagle stracił ogrzewanie w środku, płyn miesza się z olejem. Podobno odpala , nie był rozbierany. Noi teraz pytanie jaki jest najbardziej prawdopodobny scenariusz?

  10. #18140
    Użytkownik Jestem NOWY - nie krzyczcie!
    Dołączył
    02 2024
    Auto
    alfa romeo 159
    Postów
    1

    Red face

    Cześć wszystkim forumowiczom i fanom alfy

    1. Chciałbym kupić mój pierwszy samochód. Wybór padł na Alfę Romeo 159 czarny sedan. Jest to jedyne auto, które mi się podoba w tych pieniądzach. Może to banalne, głupie i nierozsądne, ale tak - chodzi tylko o wygląd. Budżet to jakieś 15-30k

    2. Problem polega na tym, że kompletnie nie znam się na samochodach. Udało mi się tylko dowiedzieć żeby brać diesla - wersję silnikową 1.9 lub 2.4, a benzyny sobie odpuścić, bo są awaryjne i dużo palą. Zależy mi żeby było możliwe ekonomicznie więc stawiam na diesle.

    3. Propo budżetu to tutaj wychodzi brak znajomości tematu. Przeglądam alfy po 8k, 15k, 30k i cholera nie mam pojęcia szczerze mówiąc za co ja tak na prawdę miałbym zapłacić - płacąc np. 15k kontra 25k. Ile tak na prawdę kosztuje dzisiaj alfa romeo 159 w dieslu? Chciałbym kupić samochód do którego wsiadam i jeżdżę i nic nie muszę dużego robić. Nie chce w niego wrzucać 10k na samym starcie. W sensie mógłbym, ale nie znam się tak bardzo na tym wszystkim, że samo załatwianie tych wszystkich napraw itd. pochłonęło by bardzo dużo czasu. Czuję, że jestem perfekcyjnym klientem dla każdego i łatwo będzie mi wpaść na minę przez kupienie jakiegoś szrotu do remontu :/

    4. Chciałbym zacząć dzwonić do sprzedawców (aktualnie przeglądam tylko otomoto), ale nie mam pojęcia co mam się ich zapytać ;V. Wymyśliłem sobie w głowie plan skomponowania listy rzeczy które psują się w tych samochodach. Czy któraś z osób zaznajomionych w temacie mogłaby wymienić jakieś elementy samochodu o które warto spytać sprzedawcę? Chciałbym przed zakupem wiedzieć, która z popularnych usterek nie była jeszcze remontowana i ile pieniędzy będę potrzebował żeby to naprawić po zakupie samochodu.

    5. Czy osoba, która ma ponad 190cm wzrostu zmieści się w ogóle w tym samochodzie czy będzie tragedia? Nigdy w nim nie siedziałem

    6. Najważniejszy jest punkt 4, ale tutaj jeszcze dodam taki mały offtop - mniej istotny. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć czy istnieje jakakolwiek opcja zamontowania w tym samochodzie panelu, który obsłuży "android auto"? Chciałbym mieć tam jakąś nawigację (którą wprowadzę z telefonu - nie koniecznie z wyświetlacza bo to niewygodne i pewnie będzie się zacinać), kamery cofania, odbieranie połączeń no i generalnie obsługę muzyki z telefonu bezprzewodowo. Przez pewien czas chciałem kupić o wiele droższe auto, ale jednak stwierdziłem, że nie warto w moim przypadku. W nowszych autach, android auto wydaje się mega fajną funkcją. Czy może coś takiego w tym samochodzie nie ma sensu? Bo prawie w ogóle nie widuję czegoś takiego na zdjęciach z ogłoszeń.

    Przepraszam za wszelkie herezje, które wygłosiłem ale jestem totalnie anty-motoryzacyjny i jedyna usterka o jakiej w życiu słyszałem to przysłowiowa "uszczelka pod głowicą".

    pozdrawiam

Podobne wątki

  1. Prosze o pomoc przy zakupie Alfa Romeo Brera
    Utworzone przez dycha w dziale Porady przy zakupie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 02-10-2013, 20:41
  2. [brera] Pomoc przy zakupie Brery
    Utworzone przez orishas555 w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 23-08-2013, 22:32
  3. Pomoc przy zakupie Alfa Romeo Brera
    Utworzone przez paweldante w dziale Kupić - nie kupić? Auta z ogłoszeń
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 09-07-2012, 10:27
  4. [Brera] Pomoc przy zakupie AR Brera
    Utworzone przez kamilbrera w dziale 159/Brera/Brera Spider
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 25-03-2011, 08:32

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory