Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17

Temat: Rocznik auta w dowodzie a wynik po VIN w eper

  1. #1
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Punto
    Postów
    2

    Domyślnie Rocznik auta w dowodzie a wynik po VIN w eper

    Witam,

    Chciałbym się dowiedzieć na ile wiarygodne są wyniki jakie można uzyskać w eper z tej strony: http://eper.fiatklubpolska.pl. Otóż mam sytuację w której pewien sprzedawca oferuje AR159 z rocznika 2009 (według niego data produkcji samochodu to trzeci kwartał 2009). Taki jest rok produkcji wbity w dowodzie i dokumentach celnych (auto było sprowadzone z Francji do Polski w listopadzie 2011). Natomiast po sprawdzeniu nr VIN w eper wychodzi październik 2008. Jestem tą sytuacją nieco zdezorientowany i nie wiem gdzie jest prawdziwa data produkcji auta. Ponadto auto w karcie pojazdu jest określone jako Alfa Romeo 159 Crosswagon natomiast jest to sedan.
    Jakie są ewentualne konsekwencje jeżeli okaże się że rok produkcji tego samochodu to rzeczywiście 2008? Są jakieś konsekwencje prawne lub czynności które trzeba by wykonać aby poprawić rok w dowodzie ?

    Z góry dziękuję bardzo za opinie co do tej sytuacji!

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    W niektórych krajach liczy sie data pierwszej rejestracji auta, a nie produkcji. Więc może w tym przypadku jest tak że samochód wyprodukowano w 2008 a zarejestrowano w 2009. Co do poprawności wpisu w karcie pojazdu, to jeśli są tam podane błędne dane auto to trzeba się udać na stacje diagnostyczną diagnosta jeszcze raz sprawdzi co to za auto, da odpowiedni papier ii z tym do wydz. komunikacji. Mowa oczywiście o karcie pojazdu naszej polskiej. A tak poza tym ja bym sie nie pchał w auto z takimi rozbieżnościami w dokumentach. Chyba że sprzedawca sam wszystko wyprostuje.
    Pzdr

  3. #3
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar creaf
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 1.9 SW
    Postów
    324

    Domyślnie

    VIN to nie jest jakiś numerek tylko znormalizowany kod.

    Do poczytania:

    http://www.policja.swinoujscie.pl/po...in/side_1.html
    Była: 156 1.9JTD SP3

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar kowal78
    Dołączył
    04 2013
    Mieszka w
    100lica
    Auto
    AR 159 Q-tronic 2009
    Postów
    1,329

    Domyślnie

    Ale kolega nie mówił nic o tym że coś nie tak z vin-em. Jak pisałem wyżej ktoś specjalnie lub nie jako datę produkcji błędnie wpisał datę pierwszej rejestracji. Co do nazwy modelu pewnie wesoła twórczość pana diagnosty przy pierwszym przeglądzie.

  5. #5
    Użytkownik Embrion
    Dołączył
    09 2013
    Auto
    Punto
    Postów
    2

    Domyślnie

    Byłem w ASO żeby porozmawiać o takim przypadku. Rzeczywiście auto zostało wyprodukowane w 2008 (data zgadza się dokładnie z tym co dał eper). Pierwsza rejestracja we Francji w 2009. Przebieg raczej autentyczny. Osoba w ASO z którą rozmawiałem nie wiedziała za bardzo jakie mogą być ewentualne konsekwencje prawne. Natomiast po wizycie w ASO dowiedziałem się nowych faktów nt. rzeczonego auta o których właściciel mnie nie poinformował (pewnie sam nie zagłebiał się tak daleko jak ja...). Wymieniana była poduszka kolanowa i "zespół oświetlenia przedniego po stronie kierowcy). Od sprzedawcy dowiedziałem się że zmieniał w okresie swojego użytkowania (ok. 2 lat) wahacz dolny po stronie kierowcy. Nie wiem czy stłuczka, wypadek czy po prostu przypadek...

    btw. Podziękowania dla Autex Bydgoszcz dział Alfy Romeo jeżeli to czytają

  6. #6
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał front86 Zobacz post
    Witam,

    Chciałbym się dowiedzieć na ile wiarygodne są wyniki jakie można uzyskać w eper z tej strony: http://eper.fiatklubpolska.pl. Otóż mam sytuację w której pewien sprzedawca oferuje AR159 z rocznika 2009 (według niego data produkcji samochodu to trzeci kwartał 2009). Taki jest rok produkcji wbity w dowodzie i dokumentach celnych (auto było sprowadzone z Francji do Polski w listopadzie 2011). Natomiast po sprawdzeniu nr VIN w eper wychodzi październik 2008. Jestem tą sytuacją nieco zdezorientowany i nie wiem gdzie jest prawdziwa data produkcji auta. Ponadto auto w karcie pojazdu jest określone jako Alfa Romeo 159 Crosswagon natomiast jest to sedan.
    Jakie są ewentualne konsekwencje jeżeli okaże się że rok produkcji tego samochodu to rzeczywiście 2008? Są jakieś konsekwencje prawne lub czynności które trzeba by wykonać aby poprawić rok w dowodzie ?

    Z góry dziękuję bardzo za opinie co do tej sytuacji!
    Już podczas płacenia akcyzy właściciel jest zobowiązany podać datę produkcji a nie pierwszej rejestracji. Teoretycznie jest to jego obowiązek, żeby sprawdzić kiedy auto wyprodukowano. Niektóre urzędy celne mają ciche "umowy" z ASO lub innymi firmami, które za np 10-20 zł odkodowują każdy VIN i dają zaświadczenie o dacie produkcji. Jeśli ktoś tą alfę z taką datą zarejestruje to mogą być kłopoty.

  7. #7
    Użytkownik Alfa i Omega Avatar creaf
    Dołączył
    10 2009
    Mieszka w
    Kraków
    Auto
    AR 159 1.9 SW
    Postów
    324

    Domyślnie

    Cytat Napisał kowal78 Zobacz post
    Ale kolega nie mówił nic o tym że coś nie tak z vin-em. Jak pisałem wyżej ktoś specjalnie lub nie jako datę produkcji błędnie wpisał datę pierwszej rejestracji. Co do nazwy modelu pewnie wesoła twórczość pana diagnosty przy pierwszym przeglądzie.
    Pytał o wiarygodność eper To podałem źródło że VIN musi zawierać rok produkcji
    Była: 156 1.9JTD SP3

  8. #8
    Użytkownik Romeo
    Dołączył
    11 2015
    Mieszka w
    Płock
    Auto
    Italia
    Postów
    493

    Domyślnie

    To to jest nic
    Mam auto z 01/1991 wg ePER a w dowodzie 2000 hehe
    A auto sprowadzone w 2013
    Teraz będę musiał jako nowy właściciel jakoś to wyprostować.

  9. #9
    Użytkownik Ogier Avatar Przemek147
    Dołączył
    06 2014
    Auto
    147 1.9 JTDm 16v 2007r Q2
    Postów
    152

    Domyślnie

    Ja wg Vin mam produkcję 27.12.2006 a w dowodzie rejestracyjnym 2007r. Pytanie czy to jakiś wałek? Poza datą produkcji eper podaje : 1.9 JTD 16V 150CV 100KW E4 Q2 3P MY. 2007

    Z drugiej strony 147 Q2 poza włochami można było kupić dopiero w 2007r. Auto od helmutów.

  10. #10
    Użytkownik Quadrifoglio Verde Avatar Belfer
    Dołączył
    01 2007
    Mieszka w
    Gorlice
    Auto
    Chwilowo: 156 GTA Q2, 159 TBI, Lancia Phedra FL, 147 2.0 3D, RAV4 04' i GT JTD
    Postów
    7,543

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek147 Zobacz post
    Ja wg Vin mam produkcję 27.12.2006 a w dowodzie rejestracyjnym 2007r. Pytanie czy to jakiś wałek? Poza datą produkcji eper podaje : 1.9 JTD 16V 150CV 100KW E4 Q2 3P MY. 2007

    Z drugiej strony 147 Q2 poza włochami można było kupić dopiero w 2007r. Auto od helmutów.
    Jeśli masz już ten dowód, to nie musisz się niczym martwić. Jedynie przy sprzedaży może Ci jakiś malkontent wygarnie, że sprzedajesz auto rok (4 dni...) starsze niż masz w dowodzie

Podobne wątki

  1. chiptuning + wpis w dowodzie rejetracyjnym...
    Utworzone przez Verdorn w dziale Tuning
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 09-03-2012, 22:13
  2. Przepustnica/krokowiec vs.rocznik auta
    Utworzone przez ideally w dziale 156
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 05-11-2009, 19:20
  3. 1.8 TS (144km rocznik 2000) a 1.8 TS(140km rocznik 2004)
    Utworzone przez gizmocs w dziale 156
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 07-07-2007, 08:54

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory