Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 11

Temat: Przechyły w zakrętach

  1. #1
    Użytkownik Świeżak Avatar ADP10
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    159 - 1,9 JTDm 16v
    Postów
    32

    Domyślnie Przechyły w zakrętach

    Witam,
    mam taki problem, auto nadmiernie przechyla się podczas pokonywania zakrętów. Pokonując w miarę dynamicznie rondo, strona pasażera prawie że szoruje po asfalcie, a stronę kierowcy jakby podbijało do góry. Dzisiaj byłem na SKP, wahacze nie posiadają luzów. Amory przód bdb, tył w normie.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	badanie.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	97.5 KB
ID:	245446

    Macie może jakieś pomysły co to może być ? Bo przyznam szczerze, że nie uśmiecha mi się wymiana części na oślep ("a może się uda"), a chciałbym to jak najszybciej wyeliminować bo ile po mieście można jeździć to w trasie czuję się już troszkę niepewnie.

    W grudniu wymieniałem tuleje wahacza dolnego (delphi) oraz amortyzatory tylnie (kayaba). W listopadzie łączniki stabilizatora. Z tego co widziałem to sprężyny są całe. Nie ma różnicy czy jeżdżę na letnich czy zimowym oponach.

  2. #2
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,211

    Domyślnie

    Sprężyny?

  3. #3
    Użytkownik Znawca Avatar anAlfaBeta
    Dołączył
    08 2015
    Mieszka w
    Poznań
    Auto
    Giulia Veloce
    Postów
    1,960

    Domyślnie

    1371kg z dizlem? To chyba jak silnik zostawisz w domu. Moja się zważyła przy okazji wywozu staroci na gratowisko i masa bez kierowcy była 1670. Q4 Ti z V6 albo 2,4 miało ponad 1900kg. Mocno dziwny ten Twój pomiar. Może reszta pomiarów też lekko z czapy, bo przechyły to albo sprężyny albo stabilizator.
    Giulia Veloce Misano Blue 2.0 TB
    159 Sportwagon Q-Tronic '06 Nero Oceano była

  4. #4
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,211

    Domyślnie

    Dokładnie. Masz rację. Waga to 1700 kg- netto. Dochodzi paliwo i płyny eksploatacyjne. No i kierowca i inne ludziska.

  5. #5
    Użytkownik Świeżak Avatar ADP10
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    159 - 1,9 JTDm 16v
    Postów
    32

    Domyślnie

    Byłem ponownie na SKP, tym razem gdzie indziej. Niestety wydruku nie posiadam bo nie mieli takiej technologii. Niby wszystko ok, nie ma luzów w zawieszeniu, amory przód tym razem wyszły po 86 %, tył 60 % i 62%, waga zgodna z danymi technicznymi auta. Jedyne co zastanawiające to wartości tylnych amorów, gdyż są to nowe (6 miesięczne) Kayaby. Pracownik SKP stwierdził, że albo amory mają jakąś wadę fabryczną albo sprężyny są zajechane bądź nie są odpowiednie do tych amortyzatorów. Teraz się zastanawiam czy :
    1. Kupić amory + sprężyny i reklamować stare amory
    2. Kupić amory, stare na gwarację
    3. Kupić sprężyny

  6. #6
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Jest duże prawdopodobieństwo graniczące z pewnością, że Twoje odczucia są czysto subiektywne.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

  7. #7
    Użytkownik Znawca Avatar Yarek
    Dołączył
    04 2018
    Mieszka w
    WLKP.
    Auto
    159 2,4 JTDM Q4 TI, Giulietta 1,4 MA.
    Postów
    1,211

    Domyślnie

    Ja w Q4 TI zmieniałem amory i sprężyny. Amory Kayaba, sprężyny Eibach (4 sztuki były nieznacznie droższe niż 2 na tył w oryginale do TI, a innych nie ma do TI). Wszystko gra i buczy. A mocowanie górne amora nie poszło? Czy stoi prosto na równym? Nie ma lekkiego pochylenia na któreś koło i czy opony drze równo? W BMW dawno temu poszło mi mocowanie górne amora tylnego (bączki ) i po dachu widziałem, że jakby na tylnym lewym ciut niżej, no i oponę właśnie tę zdarło, a w zakrętach brak stabilności był. Sprawdź to i sprężyny przede wszystkim. Do Twojej sprężyny nie są majątkiem. W BMW latałem na Lesjeforsach i chwalę sobie tę markę.
    Podnieś auto na podnośniku - 4 koła opadną i sprawdź co ze sprężynami, jak nie będą pęknięte, to wyciągać (no wiem dużo roboty, bo i amory trzeba zdemontować). Wymieniłbym sprężyny. Amory tył 60%to jest ok. Nowe mają tłumienie ok. 70%. Zużyte sprężyny mogły dobić amory.
    Pozdrawiam.

  8. #8
    Użytkownik Świeżak Avatar ADP10
    Dołączył
    10 2017
    Auto
    159 - 1,9 JTDm 16v
    Postów
    32

    Domyślnie

    Zmierzyłem wysokość auta (od najwyższego punktu nadkola do ziemi). Auto od strony kierowcy stoi około 1-go centymetra niżej (LP-671mm, PP-682, LT-683, PT 693). Auto podniosłem na lewarku i zobaczyłem to : Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sprezyna.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	71.1 KB
ID:	246396 To jest ułamana sprężyną ? Czy ktoś w fabryce zamiast ją przeciąć to przegryzł ? Z tego co jeszcze zaobserwowałem to amortyzator nie ma luzów, więc mocowanie amora jest chyba ok. Łączniki stabilizatorów również nie mają luzów. Czy nieprawidłowe ustawienie "Wyprzedzenia sworznia zwrotnicy" może mieć coś wspólnego z niekomfortowym pokonywaniem zakrętów ?

  9. #9
    Moderator Quadrifoglio Verde Avatar magil
    Dołączył
    07 2012
    Mieszka w
    LHR
    Auto
    Nuova Bravo, 159
    Postów
    13,772

    Domyślnie

    Nie wiem co na tym zdjęciu nie nie tak... Jak dla mnie wygląda OK, sprężyna cała.
    Za przechylanie na zakrętach z pewnością odpowiada stabilizator. Ale nie sprawdzisz luzów na nim dopóki nie odkręcisz śruby mocujące któryś łącznik. W pozycji dokręconej zawsze będzie napięty.
    Co do kąta wyprzedzenia sworznia zwrotnicy to nie sądzę, gdyż ten kąt odpowiada za coś innego. Poza tym nie ma możliwości regulacji tego parametru. Pamiętam że w mojej pierwszej 159 wg którejś skp ten kąt nie był w normie, ale z prowadzeniem auta nie było żadnych problemów.
    Wysokość nadwozia z tego co kojarzę też jest u Ciebie w porządku. Różnica wysokości 1 cm może być spowodowana ugięciem zawieszenia jeśli wcześniej podnosiłeś auto na podnośniku lub stało na nierownym podłożu.

  10. #10
    Użytkownik Znawca Avatar quba
    Dołączył
    06 2015
    Auto
    Alfa - 159 2,4 BMW 335ix, Mazda MX-5
    Postów
    1,731

    Domyślnie

    Brakuje kawałka sprężyny . Wymień obydwie...będziesz miał pewność że są ok. Ja i tak dalej uważam, że Twoje spostrzeżenia są subiektywne.
    Gdy Alfa stoi w serwisie gdzie jest Romeo? Szuka części...

Podobne wątki

  1. przechyły na zakrętach
    Utworzone przez johnnie147 w dziale 147
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 06-10-2014, 12:25
  2. pływający tył na zakrętach, dziurach itp.
    Utworzone przez romeo_166 w dziale 147
    Odpowiedzi: 31
    Ostatni post / autor: 07-08-2013, 23:32
  3. Mniejsza stabilność na zakrętach ? hmm
    Utworzone przez adrianbig w dziale GT
    Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 14-08-2012, 15:33
  4. Kładzie się w zakrętach na jeden bok bardziej
    Utworzone przez Lucas w dziale 156
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 26-04-2011, 19:59
  5. [Zapowiedź] 1/4 mili i jazda po zakrętach
    Utworzone przez oz w dziale Zloty, imprezy, spotkania
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-02-2009, 15:33

Tagi dla tego tematu

Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
Amortyzatory